Çözüldü Memory management hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Xibalba

Hectopat
Merhaba, kasamda ki 6600K + MSI Z170A M3 parçalarını Ryzen 3600 + MSI B450 Tomahawk Max ile değiştirdim parçaları yerine taktım SSD'ye kurmuş olduğum Windows'u formatladım hatta sorun olmasın diye HDD'yi de biçimlendirdim ancak bir türlü'Memory management' yazan mavi ekran hatasını aşamıyorum, sorun hangi parçadan kaynaklanıyor tespit edemiyorum. Maddeler halinde denediklerimi yazacağım;

1- Bilgisayar nadiren de olsa açılıyor( BIOS reset sonrası veya format sonrası) saatlerce açık kalıyor Cinebench veya AIDA64 testlerinde sorun çıkarmıyor.
2- Memtest86'da ve Windows bellek tanılamada RAM'lerde herhangi bir sorun gözükmüyor.
3- Formattan kaynaklanabileceğini düşünüp farklı format dosyaları kullanarak 2 günde 10 defadan fazla format attım HDD veya SSD'ye ayrı ayrı kurmayı denesemde fark etmedi.
4- Chipset güncellemesini her kurulumdan sonra yaptım, BIOS'tan da kaynaklanabilir diyerek onu da son sürüme güncelledim.
5- Montajda bir sorun vardır diyerek tekrar neredese her şeyi söküp taktım(anakartı yerinden sökmedim) burada şöyle bir olay yaşadım HDD'nin takılı olduğu SATA portunu değiştirdiğimde bilgisayar 6-7 kez normalden hızlı şekilde açıldı ve açılırken hafif fark ettiğim takılmadan eser yoktu ta ki 8.kez tekrar mavi ekran verip mavi ekran döngüsüne girene dek.
6- şu an elimde kit olarak 2x4 2666 MHz HyperX'ler var ve ekstra olarak aynı gecikme zamanına ve MHz'ye sahip 1 adet 4 GB HyperX daha var eski sistemde bu 3 RAM'i sorunsuz takıp kullanabildim o yüzden ve yukarıda dediğim gibi testlerden dolayı belleklerde sorun olduğunu düşünmemekle birlikte anakartın kitapçığında 2667MHz ve üstü hızları desteklediğini gördüğüm için RAM'leri XMP açık ve kapalı şekillerde 2733 MHz'ye yükselttim diğer değerler Auto'da olarak olmayınca sorun belki voltajlardadır diyerek 1.44V a kadar yükselttim adım adım ancak yine fayda etmedi. Direkt 2666 MHz açmayı denersem veya daha düşük MHz'lerde 'K mode exception not handled' hatası alıyorum.
7-RAM'leri yuvalara 2/1-3/2-4/2-3-4 gibi kombinasyonlarla takmayı denedim ancak çok tutarsız davranış sergiliyor örneğin şu an 1 adet 4 GB RAM takılı şekilde açıldı 2733 MHz'de ve saatlerdir açık o şekilde kullanıyorum ancak büyük olasılıkla kapattığımda tekrar açarken hata verecek, 3 RAM takılıyken de çalıştırabildim saatlerce kullandım 2 RAM takılı iken de 1 RAM takılı iken de ancak hepsinde 5-6 resetten sonra mavi ekran döngüsüne düşüyor.

Sizce sorun tam olarak nerede 2 gündür sinirimi bozdu sorunun nerede olduğunu anlayamadığım için çözümde üretemiyorum.

Çözüm
Dostum her kafadan birçok ses çıkabilir, kimseyi dinleme. Ben de i5 6400'den Ryzen 5 3600'a geçtim B450 anakart ile birlikte. Her yolu denedim, bu sorunu çözemedim. Memtest86 ile test ettiğimde RAM'lerim sorunsuzdu. HD Tune ile test ettiğimde disklerim de sorunsuzdu. Sonra işlemci veya anakartta sorun var sandım, servise gönderdim. Anakartım sorunsuz çıktı, işlemci sorunsuz olmasına rağmen değişim sağlandı ama sorun hala devam ediyordu. En son RAM'lerimi satıp yeni RAM aldım. Sorun düzeldi, 3 gündür rahatım. Sattığım RAM'ler sorunsuzdu, ancak sanırım yeni nesil anakartlarda RAM uyumsuzluğu oluşuyor. Umarım sorununu halledersin, çok sinir bozduğunu bizzat biliyorum. Hayırlı günler.

Teşekkürler mesajın için zaten bende senin ki gibi sorunsuz gözükmelerine rağmen RAM'leri değiştirdim ve sorunum çözüldü.
Dostum her kafadan birçok ses çıkabilir, kimseyi dinleme. Ben de i5 6400'den Ryzen 5 3600'a geçtim B450 anakart ile birlikte. Her yolu denedim, bu sorunu çözemedim. MemTest86 ile test ettiğimde RAM'lerim sorunsuzdu. HDTune ile test ettiğimde disklerim de sorunsuzdu. Sonra işlemci veya anakartta sorun var sandım, servise gönderdim. Anakartım sorunsuz çıktı, işlemci sorunsuz olmasına rağmen değişim sağlandı ama sorun hala devam ediyordu. En son RAM'lerimi satıp yeni RAM aldım. Sorun düzeldi, 3 gündür rahatım. Sattığım RAM'ler sorunsuzdu, ancak sanırım yeni nesil anakartlarda RAM uyumsuzluğu oluşuyor. Umarım sorununu halledersin, çok sinir bozduğunu bizzat biliyorum. Hayırlı günler.

Dostum her kafadan birçok ses çıkabilir, kimseyi dinleme. Ben de i5 6400'den Ryzen 5 3600'a geçtim B450 anakart ile birlikte. Her yolu denedim, bu sorunu çözemedim. Memtest86 ile test ettiğimde RAM'lerim sorunsuzdu. HD Tune ile test ettiğimde disklerim de sorunsuzdu. Sonra işlemci veya anakartta sorun var sandım, servise gönderdim. Anakartım sorunsuz çıktı, işlemci sorunsuz olmasına rağmen değişim sağlandı ama sorun hala devam ediyordu. En son RAM'lerimi satıp yeni RAM aldım. Sorun düzeldi, 3 gündür rahatım. Sattığım RAM'ler sorunsuzdu, ancak sanırım yeni nesil anakartlarda RAM uyumsuzluğu oluşuyor. Umarım sorununu halledersin, çok sinir bozduğunu bizzat biliyorum. Hayırlı günler.

Teşekkürler mesajın için zaten bende senin ki gibi sorunsuz gözükmelerine rağmen RAM'leri değiştirdim ve sorunum çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı