Mental çöküntü nasıl aşılır?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Kolay gelsin.

Büyük bir şirkette yazılımcı olarak çalışıyorum. Bildiğiniz üzere yazılımcılık kolay bir meslek değil. Bunu kolay kılmayan en büyük nedenlerden birisi de mental çöküntü. Bir hata alıp onunla günler boyunca uğraşmak veya sadece 1 özellik için aylarca uğraşmak, kimi zaman da bu özellik için boşa zaman harcadığını düşünmek, mental olarak çökmek için oldukça yetiyor.

Yazılımcı olarak çalışan arkadaşlara soruyorum, mental çöküntüyü nasıl aşıyorsunuz? Bende kimi zaman kafa kalmıyor, iş yapamıyorum. Bu ve bunun gibi durumlarda neler yapıyorsunuz?

oyun oyna olur olmadık şeylere gülmeye çalış biraz psikopata bağlarsın ama eğlenirsin hayattan, yazılımcı değilim.

Hocam iş dışında hobi edinmek veya en önemlisi sevgili olabilir. Bazen tek iyi şey onlar geliyor. Sevgili olmazsa hobi edinmekde baya yararlı oluyor.
Sevgili mentali iyice yıpratıyor :/

Kolay gelsin.

Büyük bir şirkette yazılımcı olarak çalışıyorum. Bildiğiniz üzere yazılımcılık kolay bir meslek değil. Bunu kolay kılmayan en büyük nedenlerden birisi de mental çöküntü. Bir hata alıp onunla günler boyunca uğraşmak veya sadece 1 özellik için aylarca uğraşmak, kimi zaman da bu özellik için boşa zaman harcadığını düşünmek, mental olarak çökmek için oldukça yetiyor.

Yazılımcı olarak çalışan arkadaşlara soruyorum, mental çöküntüyü nasıl aşıyorsunuz? Bende kimi zaman kafa kalmıyor, iş yapamıyorum. Bu ve bunun gibi durumlarda neler yapıyorsunuz?
Yalnızca yazılım değil her iş alanında olabilir bu yaşadığınız durum.

Size verebileceğim en iyi öneri kafanızı dinlemeniz olur.
Bu tahmin ettiğinizden çok daha zor bir şey aslında.

Sürekli olarak yaptığınız aktiviteleri bir kenara bırakıp farklı bir şey yaparak kafa dağıtmanız gerekiyor. Alışkanlık haline getirdiğiniz veya sık sık yaptığınız aktivitelerde kafanızı dağıtmanız mümkün değil.
Eğer bu tarz şeylerle zamanınızı boşa harcıyormuşsunuz hissine kapılıyorsanız zamanınızı yönetmelisiniz.

Mesela bir hobi edinip günde yarım saatinizi yalnızca bu hobiye ayırmalısınız. Normalde yürüyüş güzel bir tercihtir ancak şehir kalabalığında ve gürültüsünde keyifli bir deneyim olacağını çok sanmıyorum.
Yapmadığınız şeyler yapın, tadına bakmadığınız yemekler yiyin, monoton olmamaya çalışın.

Terzi kendi söküğünü dikemez diye boşuna dememişler, bahsettiğim şeyler çok kolay yapılabilen şeyler olsaydı önce kendim yapabilirdim. Benim şu anki en büyük sorunum zamanımı doğru yönetememek. Adeta beni yiyip bitiriyor. İçinde bulunduğum dönem çok zorluyor beni ancak küçük değişiklikler bile devasa farklar yaratıyor.

Geri
Yukarı