Çözüldü Merkez sağ ve sağ farkı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Çözüm olarak işaretlenen mesaj subjektif değerlendirmelerden ibaret ve pek de doğru bilgiler içermiyor.
Bu konuda literatüre başvurmak daha doğru olur.
AKP sağda tabi ki ama salt merkez sağ parti olarak nitelendirilmez.
Ülkede merkez sağda İyi Parti, DP, Genç Parti var.
Milliyetçiliği baz alan sağda ZP var. Muhafazakar milliyetçi sağ da MHP'ye ve BBP'ye kalmış durumda.
Aslında merkez sol sanılan CHP evrensel siyaset tarihine göre hepsinden daha çok merkez sağa hitap ediyor.
Merkez sol olarak SHP vardı. Onlar da CHP içinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu'na en büyük desteği bu sosyal demokrat kadro veriyor. Bu nedenle CHP merkez sol sanılıyor.
Merkez sola, yani sosyal demokrasiye şu an TİP daha yakın duruyor.
İmza'ya binaen.
Aynalar türlü türlüdür. Yüzünü görmek isteyen Cam'a bakar, özünü görmek isteyen Can'a bakar.

Harika soru ama büyük bir problem var. Sağ ve Sol kavramları bizim ülkemizde dünyada bilinen anlamda kullanılmıyor. Mesela Türkiye'de ki en büyük sol parti aslında aşırıya yakın sağ bir parti.

Normalde sağ : Devletin ve toplumun ortak değerlerini korur ve bireysel özgürlükleri ikinci plana atar.
Normalde sol :Bireysel özgürlükler en önemli değerdir ve devletin vazifesi bireylerin bu özgürlükleri yaşayabilmesi için gerekli hukusal önlemleri almak, sosyal gereksinimleri temin etmektir.
Normalde aşırı sağ : Toplum değil, azınlık bile olsa kurucu grubun ya da temel grubun idealleri ve çıkarları herşeyin üstündedir.

Aşağıdakilerin doğru olduğunu iddia etmiyorum ama doğru mu değil mi diye düşünecek kadar bile tereddüt olması dahi Türk Sol'unda bir sakatlık olduğunun apaçık delilidir desem birileri delirir diycem ve bu tahammülsüzlük'' AŞIRI SAĞ'' görüşlü olmanın ispatıdır. :)

İdris Küçükömer:
İstanbul Hukuk Fakültesi'nde iktisat dersini O'ndan geçmiştik...Yıl 1982. (ben değil)
Analitik zekası yüksek bir komünist idi.
Türkiye'de sol'un bir türlü iktidar olamamasındaki gerçek,
Küçükömer'in saptadığı terslikte yatıyor.
Sağ, Türkiye'de ilericiliği temsil ediyor, ileri adımlar atıyor;
Sol, statükoculuğu ve aşırı devletçi yobazlığı ile gericiliği üstleniyor.
Halkatan kopuk, oligarşik-jakoben bir azınlığın particiliğidir sol. ***********************************************************
Yazar, Türkiye'de sağ ve sol oluşum üzerine kafa yormuş ve sağın neden sağ olduğunu/olmadığını aynı şekilde solun neden sol olduğunu/olmadığını tartışmaya açmış bir bilim adamıdır.
KÜÇÜKÖMER'in savunduğu görüşün özeti aslında şudur:"Türkiye'de aslında sağ soldur, sol da sağdır."
Türkiye'de solun, klasik batılı anlamda oldugu gibi bir işçi/çalışan/emekçi/çifçi sınıf örgütlenmesi olarak ortaya çıkmaması ve jakobenliği ve elitizmi temsil etmesi ve sağın da büyük toprak sahipleri ve büyük sermaye yi temsil eder biçimde siyaset sahnesine çıkmaması; bu nedenle klasik anlamda sola oy vermesi gereken kitlelerin sağ partilerin tabanı altında, sağa oy verecek kitlelerin ise "sol" partiler tabanı altında biriktiği görüşünü savunur.

Son düzenleme:
İmza'ya binaen.
Aynalar türlü türlüdür. Yüzünü görmek isteyen Cam'a bakar, özünü görmek isteyen Can'a bakar.
Hocam çok beğendim🙂 İmzamın kardeşi niteliğinde.

Halkatan kopuk, oligarşik-jakoben bir azınlığın particiliğidir sol.
Bu düşünceleri hangi kitabında geçiyor?

Hocam çok beğendim🙂 İmzamın kardeşi niteliğinde.
Nikini unuttum, harika anime çevirisi yapan bir çevirmenin imzası niteliğinde animelere eklediği bir sözdü. 3-5 yıl önce anime dünyasından emekli oldu. Tanımazdım. Umarım problemleri nedeni ile değilde artık yaşı falan büyüdüğü, evlendiği vs gibi nedenlerle bırakmıştır. Benim de en beğendiğim sözlerden biri arasına girmiş ki bu zamana kadar unutmamışım.

*** Hangi kitabında geçiyor meselesi, hatta kimin söylediği meselesi bile önem açısından ''0''.
Önemi olan içeriğin ne olduğu, tesbitin doğru olup olmadığı veya tartışılabilir olup olmadığı.
*** Yine de kesin olarak şunu söyleyebilirim. "Türkiye'de aslında sağ soldur, sol da sağdır." sözünü ve bu sözü kimin söylediğini bu tip meselelere kafa yormuş herkes bilir.
BENDEN BU KADAR, İYİ GECELER.

Nikini unuttum, harika anime çevirisi yapan bir çevirmenin imzası niteliğinde animelere eklediği bir sözdü. 3-5 yıl önce anime dünyasından emekli oldu. Tanımazdım. Umarım problemleri nedeni ile değilde artık yaşı falan büyüdüğü, evlendiği vs gibi nedenlerle bırakmıştır. Benim de en beğendiğim sözlerden biri arasına girmiş ki bu zamana kadar unutmamışım.

*** Hangi kitabında geçiyor meselesi, hatta kimin söylediği meselesi bile önem açısından ''0''.
Önemi olan içeriğin ne olduğu, tesbitin doğru olup olmadığı veya tartışılabilir olup olmadığı.
*** Yine de kesin olarak şunu söyleyebilirim. "Türkiye'de aslında sağ soldur, sol da sağdır." sözünü ve bu sözü kimin söylediğini bu tip meselelere kafa yormuş herkes bilir.
BENDEN BU KADAR, İYİ GECELER.
Ben de kırmızı oda dizisinin sanırım final bölümünde görmüştüm, araştırınca kitap sözü olduğunu gördüm.

Hangi kitabında geçiyor meselesi, hatta kimin söylediği meselesi bile önem açısından ''0''.
Orası da öyle, okunacaklar listesine eklemek için sormuştum. Size de iyi geceler.

Bu arada hâlâ konu başlığındaki sorum geçerliliğini koruyor🙂

Okunacak kitabı yarın söylerim ama uyarıyorum. UYANABİLİRSİN ve gördüklerin hoşuna gitmeyebilir.
George Carlin denen kaçık, zeki adamdan beri gördüklerim hoşuma gitmiyor. Üstüne geçen şu videoyu izledim o da tuzu biberi oldu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İmza'ya binaen.

Harika soru ama büyük bir problem var. Sağ ve Sol kavramları bizim ülkemizde dünyada bilinen anlamda kullanılmıyor. Mesela Türkiye'de ki en büyük sol parti aslında aşırıya yakın sağ bir parti.

Normalde sağ : Devletin ve toplumun ortak değerlerini korur ve bireysel özgürlükleri ikinci plana atar.
Normalde sol :Bireysel özgürlükler en önemli değerdir ve devletin vazifesi bireylerin bu özgürlükleri yaşayabilmesi için gerekli hukusal önlemleri almak, sosyal gereksinimleri temin etmektir.
Normalde aşırı sağ : Toplum değil, azınlık bile olsa kurucu grubun ya da temel grubun idealleri ve çıkarları herşeyin üstündedir.

Aşağıdakilerin doğru olduğunu iddia etmiyorum ama doğru mu değil mi diye düşünecek kadar bile tereddüt olması dahi Türk Sol'unda bir sakatlık olduğunun apaçık delilidir desem birileri delirir diycem ve bu tahammülsüzlük'' AŞIRI SAĞ'' görüşlü olmanın ispatıdır. :)

İdris Küçükömer:
İstanbul Hukuk Fakültesi'nde iktisat dersini O'ndan geçmiştik...Yıl 1982. (ben değil)
Analitik zekası yüksek bir komünist idi.
Halkatan kopuk, oligarşik-jakoben bir azınlığın particiliğidir sol. ***********************************************************
Yazar, Türkiye'de sağ ve sol oluşum üzerine kafa yormuş ve sağın neden sağ olduğunu/olmadığını aynı şekilde solun neden sol olduğunu/olmadığını tartışmaya açmış bir bilim adamıdır.
KÜÇÜKÖMER'in savunduğu görüşün özeti aslında şudur:"Türkiye'de aslında sağ soldur, sol da sağdır."
Türkiye'de solun, klasik batılı anlamda oldugu gibi bir işçi/çalışan/emekçi/çifçi sınıf örgütlenmesi olarak ortaya çıkmaması ve jakobenliği ve elitizmi temsil etmesi ve sağın da büyük toprak sahipleri ve büyük sermaye yi temsil eder biçimde siyaset sahnesine çıkmaması; bu nedenle klasik anlamda sola oy vermesi gereken kitlelerin sağ partilerin tabanı altında, sağa oy verecek kitlelerin ise "sol" partiler tabanı altında biriktiği görüşünü savunur.
@telefonunugoster @Finisterre Hocam bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Son düzenleme:
@Finisterre Hocam bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.
  • Türkiye solunun -sanırım merkez sol kastediliyor- aşırı devletçi ve statükocu olduğu analizi yanlış. Özellikle SHP gibi bir örnek varken oldukça yanlış. Alıntıda Baykal CHP'si tasvir edilmiş sadece.
  • Sağ, ilericiliği temsil etmiyor. İçerisinde bulunduğumuz sağ iktidarın herhangi bir ilerici tutumundan söz edilemez görüşünde hemfikiriz sanıyordum.
  • "En büyük sol parti aslında sağcı" degil. Temellendirilmemiş argüman. Hangi parti?

Öncelikle merkez sağı ele alalım, Sağ ve sol kutupları biliyorsunuz. Merkez Sağ ana hatlarından uzaklaşmış Liberal serbest Neo Liberal yeni Liberal düsturuna bürünmüş bir nevi, hem popülist yani halkçı hem de liberal politika gütmeye deniyor.

Örneğin Ak Parti Merkez Sağ, Anavatan partisi merkez sağ, Demokrat parti merkez sağ gibilerinden.

Sağ oldukça şiddetli terbiye uygular, baskın kültür olarak diğer kültürleri sindirir eritir diğer kültürler de terbiye neticesinde ana hatlardan uzaklaşmak suretiyle silsileler halini alırlar kültür silsileleri.

Bu kültür silsilelerine mensup her birey de içsel ve dışsal savunma mekanizmaları geliştirir, İşte Merkez sağ bu kültür silsilelerinin bütününe hitap eden Neo Liberal politikaya verilen isimdir diyebiliriz.

En basiti adam İslam'ı savunur, Ama beş vakit namazı kılmaz ya da miras payı kabul etmez, kendisini oldukça dindar birisi olarak tanımlayabilir lakin öyle değildir. Terbiyeden çekiniktir dışlanmak istemez.

İşte Merkez sağın olayı asıl olan sağın politikasını gütmekten ziyade tezahürde dengeli bir politikayla bu kültür silsilelerini gütmektir diyebiliriz.

Yani atıyorum anlaşılması için şöyle örnekleyelim : Menzil Kadiri Nakşi gibi tarikatlardan ziyade ya da Nur Süleymancı İsmailağa hizmet hareketi gibi cemaatlerden ziyade, kendisini oldukça dindar olarak tanımlayan ama beş vakit namaz kılmayan ibadet etmeyen dini vecibelerini yerine getirmeyen lakin içsel dışsal savunma mekanizmaları kendisine sorulduğunda oldukça dindar olarak tarif eden insanların yani çekinikleştirilmiş ve sindirilmiş kültür silsileleri ..

Odaklı bir politika yürütülür. Merkez Sağ bu oluyor.

George Carlin denen kaçık, zeki adamdan beri gördüklerim hoşuma gitmiyor. Üstüne geçen şu videoyu izledim o da tuzu biberi oldu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@telefonunugoster @Finisterre Hocam bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

• Türkiye solunun -sanırım merkez sol kastediliyor- aşırı devletçi ve statükocu olduğu analizi yanlış. Özellikle SHP gibi bir örnek varken oldukça yanlış. Alıntıda Baykal CHP'si tasvir edilmiş sadece.
  • Sağ ilericiliği temsil etmiyor. İçerisinde bulunduğumuz sağ iktidarın herhangi bir ilerici tutumundan söz edilemez görüşünde hemfikiriz sanıyordum.
  • "En büyük sol parti aslında sağcı" degil. Temellendirilmemiş argüman. Hangi parti?
*** Öncelikle dönem/zaman sorunsalı yüzünden oluşan hatanın hemen farkına vardım ama sizin vesilenizle şimdi ekleme yapayım. Şu anda merkez sağ, sağda olan sol partinin bile daha sağında.
*** Yazıda belirtilen sol sosyalist sol değil liberal veya sosyal demokrat sol.

1-) Analiz doğru
2-) De sonuna kadar size katılıyorum.
3-) Temellendirilmiş argüman derken? Yazı komple argüman değil mi? :)
4-) Geçen seçimlerde Muharrem İnce'ye, bu seçimlerde de KK ya oy verdim.
5-) Amacım asla tartışmak değil, umarım ben sizlere sizlerde bana birşeyler katarsınız. Televizyon tartışmalarındaki ''profesörler'' gibi bilgi paylaşarak hep birlikte kazanmak değil horoz dövüşü yapmak gibi bir noktaya gitmeyiz.

*** Bir tartışma/münazara da gerçek kazanan kaybedendir. Kaybetmek yeni bir gerçeğin fethi ile zenginleşmektir. (Cemil Meriç) Tartışmayı kazanan ise ne kazanmıştır? Koskoca bir HİÇ. Bu benim bakış açımdır.

*** İYİ GECELER....

Yeni konular

Geri
Yukarı