Çözüldü Merkez sağ ve sağ farkı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Çözüm olarak işaretlenen mesaj subjektif değerlendirmelerden ibaret ve pek de doğru bilgiler içermiyor.
Bu konuda literatüre başvurmak daha doğru olur.
AKP sağda tabi ki ama salt merkez sağ parti olarak nitelendirilmez.
Ülkede merkez sağda İyi Parti, DP, Genç Parti var.
Milliyetçiliği baz alan sağda ZP var. Muhafazakar milliyetçi sağ da MHP'ye ve BBP'ye kalmış durumda.
Aslında merkez sol sanılan CHP evrensel siyaset tarihine göre hepsinden daha çok merkez sağa hitap ediyor.
Merkez sol olarak SHP vardı. Onlar da CHP içinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu'na en büyük desteği bu sosyal demokrat kadro veriyor. Bu nedenle CHP merkez sol sanılıyor.
Merkez sola, yani sosyal demokrasiye şu an TİP daha yakın duruyor.
Elon Musk bunu intikam amacıyla yapmadı ki, otorite için yaptı.
Melvin, 2015 zamanlarında Gamestop'a yaptığının aynısını Tesla hisselerine yaptı.

Para kazanmıştır belki Musk. Ama insanların hiçbirinin motivasyonu bu olmadı. 2008 krizinin intikamını aldık diyenler bile vardı. Elon Musk, bu olaydan para kazanmasının yanında duyurulmasına önayak da oldu. Gamestonk tweeti olmasaydı, bunu konuşuyor olmayacaktık.

" Neo klasik ekonomi düşüncesinden, epistemolojik bir kopuşu temsil eden, heteredoks yaklaşım, günümüzde giderek ön plana çıkan; davranışsal ekonomi ve nöro ekonomiyle daha fazla önem kazanmaktadır. "

Esprimizi de yaptıktan sonra madem
Hocam doğru bir cümle kurmuş gibi duruyor ya? Neyi kaçırdım😄?

Melvin, 2015 zamanlarında Gamestop'a yaptığının aynısını Tesla hisselerine yaptı.

Para kazanmıştır belki Musk. Ama insanların hiçbirinin motivasyonu bu olmadı. 2008 krizinin intikamını aldık diyenler bile vardı. Elon Musk, bu olaydan para kazanmasının ötesinde duyurulmasına önayak da oldu. Gamestonk tweeti olmasaydı, bunu konuşuyor olmayacaktık.
Gamestop meselesini detaylı bilmediğim için Elon Musk ile bağlantı kuramadım. Fransız kaldım olaya🫡

@Estar Abi neyse direk söyleyeyim madem, borsa kapamalardan tutunda işlem iptalleri enflasyon ve devalüasyonlar takas birimlerde dalgalanmalar bunlar arz ve talepten olan şeyler değillerdir, üzülerek söylüyorum maalesef böyle yatırım borsa işleriyle uğraşmıyorsan paran yoksa takıl kafana göre, paran varsa da paranı çar çur etme böyle şeylerle.

Tüm bu bahsini ettiklerim enflasyon devalüasyon piyasa kurumların politikaları ve istekleri neticesinde ortamı şekillemek üstüne kuruludur.

Atıyorum doların fırlaması atıyorum gıda fiyatlarının fırlaması gıda da talep karşılanmıyor dolar da talep karşılanmıyor diye değildir.

Piyasa kurumun sopalarıdır bunlar, FED örneğin Amerika'da Enflasyonu Devalüasyonu bağımsız kendi yapar.

Yapısal sopalardır bunlar, bu sayede davranışsal ekonomiyi şekillersin.

Para mevzusundan, ödeme yapıyorsun karşılığı onlar da manipülasyon yapıyorlar, etik değil doğru değil aslında suç gerçekten de, Youtuber Influencer Gamer takımının finans ayağı misal bunla alakalı ayağa düşmüş olanın sağlam esprisi vardı Mahsun TRADE diye.

Not : Yatırım tavsiyesi değildir 😎😎😄😄🤣

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Erdem çakıyor orada Nebati çakal nebati , Hayır bence bu Nebati harbiden Petra'dan falan geldi deseler inanırım valla 😇

Hocam doğru bir cümle kurmuş gibi duruyor ya? Neyi kaçırdım😄?

Son düzenleme:
Çözüm olarak işaretlenen mesaj subjektif değerlendirmelerden ibaret ve pek de doğru bilgiler içermiyor.
Bu konuda literatüre başvurmak daha doğru olur.
AKP sağda tabi ki ama salt merkez sağ parti olarak nitelendirilmez.
Ülkede merkez sağda İyi Parti, DP, Genç Parti var.
Milliyetçiliği baz alan sağda ZP var. Muhafazakar milliyetçi sağ da MHP'ye ve BBP'ye kalmış durumda.
Aslında merkez sol sanılan CHP evrensel siyaset tarihine göre hepsinden daha çok merkez sağa hitap ediyor.
Merkez sol olarak SHP vardı. Onlar da CHP içinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu'na en büyük desteği bu sosyal demokrat kadro veriyor. Bu nedenle CHP merkez sol sanılıyor.
Merkez sola, yani sosyal demokrasiye şu an TİP daha yakın duruyor.

Çözüm
Çözüm olarak işaretlemenize gerek yok.
Yok aslında o anlamda yapmadım. Sizin görüşünüzü daha doğru buldum çünkü sizinkine bir benzer ifadeleri bir sitede daha okumuştum. İyi partinin merkez sağ olduğunu yani. Sonra konuya yazılanlarda böyle bir cevap olmayınca afallamıştım ama sonra çok da üstelememiştim. Neyse uzun lafın kısası siyasi bilginize de güveniyorum. Literatüre başvurmak daha doğru tabiki ama o analizi yapmak biraz yorucu gelmişti bana ondan konu açtım😄 Siz, ben yine de literatürü tarayayım derseniz siz bilirsiniz tabi ki.

Hocam bu kısmı mesajınızda biraz daha açar mısınız? Dedikleriniz daha objektif duruyor gerçekten de, o yüzden çözüm yapayım.
Sol denilen şeyin özü sosyalizm ise sosyalizmde devlet diye bir şey olmaz. Devletli sosyalizm savunusu yapanlar sosyal demokrattır. Emeğin mücadelesini örgütlü sendikalizm ile yapanlar da sosyal demokrattır. Sosyal demokratların da milliyetçilik, muhafazakarlık ve toplumsal hiyerarşiye sahip çıkması gibi bir durumu yoktur. Sosyal demokratlar ülke kaynaklarının tüm yurttaşlara maksimum düzeyde dağılımını savunur. İskandinav ülkelerindeki ekonomik yapıyı inceleyebilirsiniz.
CHP ne yazık ki bu ifadeleri karşılayamıyor. Kuruluşundan bugüne dek sosyal demokratlık yoktu, ilk TİP'in ve sol yapıların güçlendiği TDH MDD tarihindeki 68 Hareketi'nden sonra ele avuca sığmayan solun önünü kesmek için, Ecevit eliyle sözde uydurulan bir "ortanın solu" iddiası ile ortaya atıldı ama hep eksik kaldı.
Sağcılık muhafazakarlık, milliyetçilik ve geleneksel değerler üzerinden toplumsal sınıfların mevcudiyetini korumak olarak tanımlanabilir. CHP bundan fazlasını vaadedemiyor. İçinden muhafazakarlığı çıkarıp İyi Parti, DP gibi partilerle de benzer milliyetçilik, sınıfların muhafazası, adalet ve demokrasi çizgisi talep ediyor.
E merkez sağ olması için daha ne yapması lazım ki?

Son düzenleme:
*** Epey uzun bir yazı, okuyacak 3-5 kişi çıkacağını bile sanmam ama kendimi durduramadım ve yazdım, daha da yazacaktım, zor durdurdum kendimi. İyi geldi. Biraz boşalttım galiba üzüntümü, ümitsizliğimi, stresimi.

*** OFFF, Yazdıklarımı baştan sona okuduktan sonra gene kendimi şunu demek zorunda hissettim. Ben geçen seçimlerde M.İnce'ye bu seçimler de KK ya oy verdim ama sizin sandığınız nedenlerle değil. AKP ya da RTE karşıtı falan da değilim. İdeolojik hiç bir neden yok. CHP kazansa iyi mi olacaktı kötü mü olacaktı bilemem ama umurumda değildi. Kötü bile olsa değişim istedim belki daha iyi olur ümidi ile. Hepsi bu.

GİRİŞİMSİ:
**
* Yazılanları okumaktan zevk aldım. Katılıyorum da diyemiyorum, katılmıyorum da, ne desem bilemedim vallah. Devekuşu gibi, ne deve ne kuş.

*** Muhtemelen gelecek 10 yıl benzer hiçbirşey yazmam. Buna benzer yorumları en son on yıl önce yapmıştım bir yerlerde. 2013 ten bu yana 10 dakika haber seyretmedim, 10 sayfa gazete okumadım. 2013 öncesi sabaha kadar siyaset meydanı, arena vs izlerdim. Bütün gazeteleri spor sayfaları hariç kelime kelime okurdum. Technopat bana göre bir yer değil, bu tip konulara göre de değil. Bir ay önce bir nedenle girmem gerekti, öylesine takıldım biraz, iyi de ettim ama en fazla bir ay daha belki online'ım sonra offfline.

*** Aslında bir giriş olmayacaktı ama aşağıda AKP ve/veya SAĞ DENİLEN partilerden hiç bahsetmedim. Eleştirmedim, şöyleler, böyleydiler vs demedim. Kavram olarak sağ nedir, sağcı kime denir değinmedim. Sanki sola verip veriştiyormuşum gibi görünüyor ama değil.
ÇÜNKİ SAĞ UMRUMDA DEĞİL. CHP DE DEĞİL.
*** İstediğim tek şey gerçekten SOL bir parti ama YOK. Yani sol parti hiç yok. Olsa gidip dalacam kapısından içeri. ( Burada kastedilen sol, sosyalist ya da komunist sol değil Türkiye'de hiç varolmamış olan sosyal demokrat sol)

ESASSI :
Offff, acayip gıcık oldum. Bıktım bu kavram kargaşasından vallah.

- SOL = Bir zamanlar solcu denince anlaşılan şey = Komunist, sosyalist, din karşıtı. Şimdi ise sosyalist ve komunistlere solcu denmiyor. Direk komunist ya da sosyalist deniyor.
Peki kime solcu deniyor? Cevap : Şimdi ise mutant-melez = kapitalist sosyalistlere, jakoben elitistlere. vs vs.... sol ya da solcu ya da sosyal demokrat. ( Aslında bu da gene mutasyon geçiriyor.)

- AŞIRI SAĞ (FAŞİST) = CHP Kurulduğu günden beri Türkiyenin en faşist partisiydi, ağzında özgürlük; gerçekte programında '' profil inşası'', bu millet şöyle olmalı, zorla da olsa sizi eğiteceğiz ve istediğimiz kalıba sokacağız demekten başka birşey değildi. Biz biliriz başkası bilmez.
***Seçim sonuçlarına şaşıran gençler, sonuç sandığınız kadar akıl almaz değil :
=== CHP li aydın ya da politikacı sorar.
- Ey filanköy halkı, var mı bir derdiniz, isteğiniz?
- Evet şuna ihtiyacımız var.
- Hayır siz ona ihtiyacınız olduğunu sanıyorsunuz ama aslında buna ihtiyacınız var.
( Ahaliden biri) - Ulan...., Madem biliyordun ve cevabıma göre çare aramayacaktın, BANA NİYE SORUYORSUN?
- Adam oraya vatandaşı dinlemeye değil '' aydınlatmaya'' gitti aslında. Soru falan yok ortada. Ne gerek var soruya, adam zaten hem zihin hem niyet okuma kabiliyetine sahip.
- Ondan sonra ''n.h'' alırsın oy. Kendin ÇAL kendin OYNA. Aynı dinlediğin dert bulduğun çare gibi.

(NOT: Evet şimdi bu kadar da değil amaaa sizin zannettiğiniz kadar çok değişmiş de değil, ittifak mittifak, dolayısıyla biraz uyumlu görünüş ve hareket ve belki birazcık da gerçekten değişme ve dinleme çabası.)
***********************************************************************************************
*** Söylediklerim/tespitler yanlış ama yanlış demeyin çünkü DOĞRUSU YOK, İÇİNDEN ÇIKILMAZ, NASIL TARİF EDERSEN ET BİR TARAFI HEM DE ÖNEMLİ BİR TARAFI YANLIŞ OLUR. En azından bu o tarihte öyleydi, bugün böyle gibi bişiler olur.

- Dünyanın ya da literatürün sağ dediğine biz sol deriz. Sonra da debelenip dururuz.
- İşimize geldiği gibi demokrasi tanımı yapar, sonra da dünyanın en demokratik ülkesi biziz deriz.
- 100 senedir laikliğin tanımını bile yapamadık be. ZATEN YAPMAMIZA DA GEREK YOKTU.
Ama burası Türkiye, Dünyanın A dediğine biz deriz ki bize göre A o değil şu. Kardeşim koysana başka bir ad. Laiklik demek zorunda mısın icad ettiğin şeye? Şuna benziyor. Buğdayla ayvayı melezledim, ortaya çıkan yeni şeye elma adını verdim. YAW ELMA DİYE BİŞEY VAR ZATEN. NİYE ELMA DİYOSUNNNNN?
Ondan sonra milet kavga etsin elma hangisi diye. Zaten amacın bu olsa gerek.

- Laiklik = Tarafsız sistem. (Eh, bence doğrusu)
- Laiklik = Din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması.
- Laiklik = Dinsizlik.
- Laiklik = bıdı bıdı bıdı, yok o değil şu, şu değil öteki vsvsv
*** Bu kelimeyi kim icad etti ise Allah belasını versin. ''Eşitlik'' yetmiyomuydu yaw. Tüm vatandaşlar eşittir ve eşit haklara sahiptir.
- Faşizm = Laiklikle aynı şekilde ama dayanamadım yazacam gene. Kardeşim Faşizmin tek bir tanımı vardır kısaca = Ekonomik liberalizmi kabul edip siyasal liberalizmi kabul etmeyen sistem. Bu tanımı yetersiz/eksik bulan arakadaşlar siz ilave edin bu tanıma 100 cümle daha, bende peşinize ederim bi 200 daha, gerek var mı yani?

Samimiyim, yüzlerce örnek verebilirim. Versem ne olacak, HİÇ.
Üstelik polemik gittikçe büyüyecek.
Herkes farklı, belki de zıt şeyler söyleyecek ama İŞİN GARİBİ HEPSİNİN DE SÖYLEDİĞİ DOĞRU OLACAK FAKAT ONLAR BUNUN FARKINDA OLMAYACAK.

Bıktım, Bıktım, Bıktım.

SON SÖZÜM : SONUÇSU DEĞİL SONUÇ:
*** Muhtemelen en fazla bir hafta daha belki tahammül edebilirim GÖRMEYE, sonra tekrar dönecem karanlık dünyama. Yaşasın KÖRLÜĞÜM, seni seviyorum, seninle mutluyum sevgili CEHALETİM.
*** Bizim sorunumuz her konuda ''mış'' gibi yapmak. Bütün sorunları inkar etmek veya görmezden gelmek. Asıl sorunlar bir tarafta dururken, olmayan sorunları çözmeye çalışmak, olmayan sorunlar üzerinde yıllarca kavga etmek. Bu nasıl bir paradokstur ALLAH'ım. Sen aklıma mukayyet ol.

*** Arkadaş hiç bir sorunun varlığını kabul etmezsen hiç bir sorunu çözemezsin. Var mı bundan ötesi?

*** Neden demokratik bir ülke olamıyoruz?
Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri faşist bir ülkedir. Demokratik olduğu herhangi bir dönem olmamıştır. Yaaa gözünüzü seveyim arkadaşlar, faşistiz deyin hepiniz de hep beraber gidelim demokrasiye doğru. Yoksa olduğumuz yerde kalmaya devam edeceğiz.

Konu dışına çıkmış gibi görünse de belki çıktı belki de hiç çıkmadı. Sağ nedir sol nedir işin içinden çıkamadık ki soruya adam gibi cevap verelim.

Epey uzun bir yazı oldu, mutlaka yanlışım vardır. Ya da doğru düşünüp yanlış ifade ettiğim bişiler. Affola, Ben yanlış ifade etmişsem bile sizler doğrusunu anlayın gençler.
************ HOŞÇA KALIN, ***************

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı