Mernis data olayi nedir?

Kafaya takma takınca daha kötü olur hem şöyle bir durumdan bak sende o kişinin verilerine ulaşabiliyorsun.
Onun erişip, senin erişememe durumun var ama genel olarak bakış açını beğendim. Sonuç olarak isim soyisim gibi bilgiler vermeden bulunmak imkansız gibi bir şey.

Yani ben Discord'da falan ismimi soyismimi vermedigim surece tamamen guvende miyim?

Sayılır. Yine de internet güvenliği diye bir şey var. Discord bu tiplemelerin en çok takıldığı yer, sosyal mühendislikler, IP loggerlar, RAT'lar matlar hepsine karşı dikkatli ol.

Özellikle Pp'de karı olanlardan ve batuflex dinleyenler uzak durmanı öneriyorum :D

Sayılır. Yine de internet güvenliği diye bir şey var. Discord bu tiplemelerin en çok takıldığı yer, sosyal mühendislikler, IP loggerlar, RAT'lar matlar hepsine karşı dikkatli ol.

Özellikle Pp'de karı olanlardan ve batuflex dinleyenler uzak durmanı öneriyorum :D
Tamamdir hocam :D Tavsiyeler icin sagolun. Suan ogrendigim şey 'isim soyisim vermezsem ve linklere falan tiklamazdam bulamayacaklar' oldu. Peki ya instagram facebook gibi yerler? Orada direkt ismimizi kullaniyoruz?

Tamamdir hocam :D tavsiyeler icin sağ olun. Şu an ogrendigim şey 'isim soy isim vermezsem ve linklere falan tiklamazdam bulamayacaklar' oldu. Peki ya Instagram Facebook gibi yerler? Orada direkt ismimizi kullaniyoruz?

Onları da vermeyeceksiniz, ben bu zamana kadar bakiyeli Google Play hesabi diye millete hesap verip, cihazimi buldan milletin telefon IMEI'sini alan kişileri bile gördüm.

Gerçek isminizi, sosyal medya hesaplarınızı vermiceksiniz bunlar sosyal mühendiliğin en iyi yapılacağı yerler. Bir platformu sadece bir platform içinde kullanın başka yerlere bulaştırmayın.

İsminiz çok sıradansa sıkıntı olmaz, kim bilir sizden kaç tane var? Oldu da isim soy isim verdiniz doğum tarihinizi söylemeyin.

Sıkıntılı biri link mi attı? VPN açıp gir. Bunlar seni hem gizli hem güvenli yapar.

Benim tavsiyelerim bu kadar. Kişisel bilgilerinizi kimseye vermeyin. Hatta bilgisayarının kaç bit olduğunu bile. Bunlar hep bilgi toplanacak ve yeterli bilgi toplandığında seni ortaya çıkaracak şeyler. Biraz paronayaklık gibi ama inanın bana en iyisi bu.

Samimi olarak bende senin gibi ya bilgilerimiz tamamen ortalıkta diye tedirgin olmuştum. Yapabileceğin çok bir şey yok. Bu bizim ülkenin siber anlamda öğrenmeye isteksiz ve bilgisiz olmasından kaynaklanıyor. Kısa vadede güvenlik işini ülkecek düzeltebileceğimizi zannetmiyorum. Kimsenin senle veya ailenle uğraşacağını da sanmıyorum (belki biraz kırıcı olabilir ama) ünlü değilsen ya toplu hedeflerden bir tanesi olursun ya da farkedilmezsin bile, ki toplu hedeflerde de panikleyip ona bunu belli etmediğin takdirde karşıdaki kişinin eşeleyeceğini zannetmiyorum (eşeliyorsa büyük ihtimalle senin yakınında olan veya senin kışkırttığın biridir ki bunları bulmanın kolay olacağını düşünüyorum.). Bu arada bu alanla şu sıra ilgilenmiyorum ama önceden araştırıyordum o zamandan kalma bilgilerim.

Geri
Yukarı