Mernis data olayları çok arttı

Buna bir önlem alınması gerekmiyor mu? Sonuçta 1 kişiyle bütün ailesinin T.C. Verileri sızıyor.

T.C. Kimlik isim soy isim telefon numarası ikamet ettiğin bölge doğduğun yer doğum tarihin açtığın banka hesapları telefon numaran evli misin bekar misin doğuştan hastalıkların corona olup olmadığın corona aşısı olup olmadigin en son eczane de yazdırdığın ilaç yetkisi olan birinin çalınan şifresiyle sana reçete yazabilir içerisinde uyuşturucu olan çok ağır şartlarda alınabilen ilaçları alabilir bir kişiye tanı koyabilir deli vesaire yetkili bir polisin şifresini çalmışsa ihbar geçebilir birini serbest bırakabilir eğer sigortacı hacklediyse kart bilgilerini kullanabilir sigortani iptal edebilir sigorta paranı alabilir eğer bir savcı hacklediyse davayı düşürebilir gibi birçok şey. Sadece devlette barındırılan şeyler hacklenmedi kişisel olarak da hacklendi yetkisi yüksek olan insanlar gibi.

Youtube'da bu konuyla ilgili birkaç video izleyip kendi kendime tebessüm ettim. Devlet bu konunun üstüne düşmüyor sebebini bilemiyorum ama eğer yetkililer bir gün bu konuyla ilgilenirlerse bunu yapanların, nasıl yapılacağını yayınlayanların, başkalarını mernis bilgileriyle tehdit edenlerin hepsini kolayca bulur. Emniyettekiler bunları bilmiyor mu sanıyorsunuz arkadaşlar? Burada bu dediklerimden birisini yapmayı düşünen varsa bir kez daha düşünsün. Sicilin ne olduğunu araştırmanızı öneririm, ömür boyu karşınıza çıkar. İnsanlar sicile bakıp iş dahi vermiyor.

Buna bir önlem alınması gerekmiyor mu? Sonuçta 1 kişiyle bütün ailesinin T.C. Verileri sızıyor.
Ben sevgilimin instagram hesabına girmek için labirentten geçiyorum adeta bütün doğrulama kodlarını giriyorum.
Sadece TC kimlik numarasıyla bir şey yapamazlar, anca ailenizin numarasını bulup tehditvari/küfürlü konuşurlar.
Siber Güvenlik'e de gitmeyin, bir üstteki maddeyi tekrarlarlar ve ''hiçbir şey yapamazlar'' derler.

İnternetten bir şey sipariş edecekken dahi yine bir sürü doğrulama kodu ile uğraşıyorsun.

Senin kimlik bilgilerinle de en fazla ''asılsız ihbar'' yapıp evine polis yollarlar, ''haberim yok'' diyip geçince de sorgulamıyorlar.

T.C. Kimlik isim soy isim telefon numarası ikamet ettiğin bölge doğduğun yer doğum tarihin açtığın banka hesapları telefon numaran evli misin bekar misin doğuştan hastalıkların corona olup olmadığın corona aşısı olup olmadigin en son eczane de yazdırdığın ilaç yetkisi olan birinin çalınan şifresiyle sana reçete yazabilir içerisinde uyuşturucu olan çok ağır şartlarda alınabilen ilaçları alabilir bir kişiye tanı koyabilir deli vesaire yetkili bir polisin şifresini çalmışsa ihbar geçebilir birini serbest bırakabilir eğer sigortacı hacklediyse kart bilgilerini kullanabilir sigortani iptal edebilir sigorta paranı alabilir eğer bir savcı hacklediyse davayı düşürebilir gibi birçok şey. Sadece devlette barındırılan şeyler hacklenmedi kişisel olarak da hacklendi yetkisi yüksek olan insanlar gibi.
Dostum sen de abartma, bunları yapacak hiçbir insan evladı yok, devlet bu kadar g*rizekalı değil.
Geçen birinin beni ''sana vergi borcu yazacağım'' dediğine şahit oldum ve kahkaha attım.

Dostum sen de abartma, bunları yapacak hiçbir insan evladı yok, devlet bu kadar g*rizekalı değil.
Geçen birinin beni "sana vergi borcu yazacağım" dediğine şahit oldum ve kahkaha attım.

e-Devlet sistemi ne kadar güzel olsa da korumasını tam yapamadılar her sene bir veri sızıntısı oluyor orada.

Ben sevgilimin Instagram hesabına girmek için labirentten geçiyorum adeta bütün doğrulama kodlarını giriyorum.

Eğer onun hesabının açık olduğu bir cihaza erişirseniz doğrulama kodları vb. olmadan kendi cihazınızdada hesabı açabilirsiniz. Bu sızma olayı da öyle yaşandı zaten ilk bir nufüs müdürlüğünden biri para ile satmaya başladı sonra tamamen sistemi hackler verdi.

Siber güvenlik'e de gitmeyin, bir üstteki maddeyi tekrarlarlar ve "hiçbir şey yapamazlar" derler.

Evet böyle gitmeyin gibi yorumlar olduğu zaten sitelere hiçbir şey olmuyor. Siber güvenliğin siteyi engelleme yetkisi var, giderse site engellenir ya da dava açarsa. Site engellenirsede ortada bir sorun kalmaz başkaları erişemez.

Emniyet güçlerinin kullandığı MERNIS bugün açığı olan MERNIS değil. Acaba nereden çekiyorlar?

Emniyet güçlerinin kullandığı MERNIS bugün açığı olan MERNIS değil. Acaba nereden çekiyorlar?
HSYS; Halk Sağlığı Yönetim Sistemi dataları...
MERNIS olsaydı eğer, kişinin bütün bilgilerine erişebilirdin. Bu HSYS datalarında sadece Anne, Baba, TC, İl ve İlçe, Doğum tarihi çıkıyor; başka hiçbir şey çıkmıyor.

Güvenli misiniz? teknik olarak hayır ama yine de hiçbir şey yapamazlar ''sahte ihbar'' dışında...

Zaten bu eski yıllarda yaşanan açığı olan çekilmiş bilgiler.
Hayır eski yıllardaki MERNIS olayı ise 2009 ve 2015 var. Şu anlık güncel olan data HSYS datası, onunla da hiçbir şey yapamazlar.

Korkmanıza gerek yok.

e-Devlet sistemi ne kadar güzel olsa da korumasını tam yapamadılar her sene bir veri sızıntısı oluyor orada.

İstediği kadar olsun...
He yani 18-19 yaşlarında bir çocuk gelip beni mi öldürecek?
Ya da yüklü miktarda borç mu yazacak hesabıma?
Ya da haciz mi yollayacak?
Hiçbir şey yapamazlar.
En fazla telefon numaranı alırlar, aileni rahatsız ederler, hakkında sahte ihbar oluştururlar.
Vesikalığını falan çıkarırlar dalga geçerler.

Hsys; halk sağlığı yönetim sistemi dataları...
Mernıs olsaydı eğer, kişinin bütün bilgilerine erişebilirdin. Bu hsys datalarında sadece anne, baba, T.C., il ve ilçe, doğum tarihi çıkıyor; başka hiçbir şey çıkmıyor.

Güvenli misiniz? Teknik olarak hayır ama yine de hiçbir şey yapamazlar "sahte ihbar" dışında...

Hayır eski yıllardaki mernıs olayı ise 2009 ve 2015 var. Şu anlık güncel olan data hsys datası, onunla da hiçbir şey yapamazlar.

Korkmanıza gerek yok.

İstediği kadar olsun...
He yani 18-19 yaşlarında bir çocuk gelip beni mi öldürecek?
Ya da yüklü miktarda borç mu yazacak hesabıma?
Ya da haciz mi yollayacak?
Hiçbir şey yapamazlar.
En fazla telefon numaranı alırlar, aileni rahatsız ederler, hakkında sahte ihbar oluştururlar.
Vesikalığını falan çıkarırlar dalga geçerler.

Hocam bazi siyasi partilere üye yapıyorlar dediğiniz gibi fake ihbarlar yüzünde sabahin 5'inde ifade vermeye götürülüyorsunuz falan bunlar bence hafife alınacak şeyler değiller monarşi sistemi yok sonucta ülkede.

Son düzenleme:
AAA.

Ben sevgilimin Instagram hesabına girmek için labirentten geçiyorum adeta bütün doğrulama kodlarını giriyorum.
Sadece T.C. Kimlik numarasıyla bir şey yapamazlar, anca ailenizin numarasını bulup tehditvari/küfürlü konuşurlar.
Siber güvenlik'e de gitmeyin, bir üstteki maddeyi tekrarlarlar ve "hiçbir şey yapamazlar" derler.

İnternetten bir şey sipariş edecekken dahi yine bir sürü doğrulama kodu ile uğraşıyorsun.

Senin kimlik bilgilerinle de en fazla "asılsız ihbar" yapıp evine polis yollarlar, "haberim yok" deyip geçince de sorgulamıyorlar.

Geçen birinin beni "sana vergi borcu yazacağım" dediğine şahit oldum ve kahkaha attım.

Devlet geri zekalı demedim kanka sen birine bir yetkiyi verdiysen o yetkilinin yetkisi calinirsa o yetkiyle alakali her şeyi yapilabilir en basitinden sigortaci patlatma olayini biliyorsun Sigortaci'ya RAT atiyorlar adamin sigorta yaptigi butun kisilerin kart bilgileri dusuyor ne oldu sigortacinin butun guveni yetkisi ile yaptigi seyler hepsi o 19 yasinda Allah'a soven cocugun eline gecti bunlarin hepsinin nasıl yapildigini gozumle gordum şu an kanitlayamam cunku onu yapan kisiler ile irtibati kestim.

Yeni konular

Geri
Yukarı