Mernis data olayi nedir?

MERNİS (Merkezi Nüfus İdare Sistemi), içişleri bakanlığı'na bağlı olan nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından yürütülen 2002 yılında hayata geçirilmiş olup kağıt ortamında bulunan nüfus kayıtlarını elektronik ortama aktarılarak merkezi bir yapıda tutulmasını sağlayan projedir. 2009 yerel seçimlerinde oy verme hakkına sahip olan (yani seçmen sıfatı kazanmış kişilerin) 50 milyon Türk vatandaşının bilgileri 2010 yılında çalındı. 2015 yılına geldiğimizde ise çalınan bilgiler yayınlandı, verileri çalınan kişilerin ad soyad, T.C. kimlik no, cinsiyet, anne baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu yer, adres vs. aklınıza ne gelirse hepsi sızdırıldı. Hatta Erdoğan, davutoğlu ve Binali'nin bilgileri bile sızdırıldı, dönemin ulaştırma ve altyapı bakanı binali yıldırım iddiaların asılsız ve yalan olduğunu söylerken adalet bakanı bekir bozdağ soruşturma başlatıldığını söyledi ve internet sitesi de kapatıldı.

Böyle bir şey vardı, evet ama bildiğim kadarıyla şu an o kadar basit değil. Bu çalınan verilerin kötüye kullanılmasını engellemek için işi zorlaştırdılar diye biliyorum.

Be Kankam Benim Bilgilerimde Sızdırıldı Ailemi Arayıp Allah Sövdü Diye İfşalıyorlar Bilseniz Bu Kötü Durumu 2.cide Çokta Şeyimdesiniz Dedim Polise Şikayet Etmişler asdjklash Yani Data'dan Korkmayın Sizinle Uğraşılar Para İsterler O Kadar

Bir arkadasim anlatti. Sanirsam 1998 oncesi dogan herkesin T.C. Kimlik numarası, adres, ana baba adi vs. varmis. Cok korkuttu beni bu olay. Bir Discord serverini trolleyen bir cocugun annesini arayip oglunuz Allah sovdu falan diye aramislar. Bakiyorum YouTube'dan millet link paylasiyor bu programin. Yani herkeste var. Hadi benim T.C. Kimliğim yok ama ablamin, annemin ve babamin var. Bu olay sizi de korkutuyor mu? Şu an bu olay yuzunden Discord'umu silesim var.
kanka 1998 değil şuanda yeni doğmuş bebeği bile buluyorlar

Geri
Yukarı