Meslek liselerinin artıları ve eksileri nelerdir?

Okuluna göre değişir, bazı okullar var meslek olmalarına rağmen çoğu Anadolu lisesinden iyi. Ama 80 OBP ile öyle meslekler gelmez, artı olarak kolayca meslek edinebileceğin okullardır, ve üniversite sınavlarında mühendislik alanlarında normal düz liselere göre daha az netle girebiliyorsunuz diye biliyorum. Eksi olarak ortamları kötü, öğretmenler umursamaz, ders yerine iş öğreniyorsunuz çoğunlukla (elektrik habercilik vs). Ama elbette çamura batmış altın yine de altındır her şey sizde bitiyor.

Sizce meslek lisesine gidip 9 ve 10. sınıfı orada okuyup 11-12.sınıfı kolejde okumak mantıklı mı?

Konuyu görmüşken sorayım dedim kusura bakmayın.

Acaba bu beğenmedim atanlar oradaki ortam varken başarılı olabileceğinimi sanıyor :D ortam ne kadar çalışkansa sende o kadar çalışkan olursun. Ne kadar başarısızsa o kadar başarısız olursun. Meslek lisesinde okuyupda adam olanı görmedim ben.

Meslek lisesi mezunu olup mühendis ve atölye öğretmeni olan bir sürü tanıdığım var. Ayrıca ortamdan etkilenip etkilenmemek senin iradene kalmış bir şey meslek lisesine gidip alkole sigaraya başlayanıda gördüm kendi bölümünde kendini geliştirip adam olanıda.

Nasıl yanı her meslekler aynı değilki?

Hocam hem meslek lisesi okuyup hem üniversite kazanmak zor ama imkansız değil. 11 12. sınıflarda zaten iyi bir üniversite kazanmak istiyorsan dershaneye gitmelisin sadece lise eğitimi sana İTÜ falan kazandırmaz. Eğer puanın yetmiyorsa diğer liselere yeten Anadolu liseleride kötüyse meslek lisesine gitmeni tercih ederim hem mesleğin olur hem de 11. 12inci sınıfta asılırsan biraz başarabilirsin :)

Sizce meslek lisesine gidip 9 ve 10. sınıfı orada okuyup 11-12.sınıfı kolejde okumak mantıklı mı?

Konuyu görmüşken sorayım dedim kusura bakmayın.
Mantıksız gibi geldi. Madem bölümden devam etmeyeceksin, hiç o bölüm derslerini 2 yıl çekmene gerek yok. Ayrıca iyi bir meslek lisesine gitmiyorsan ki bunlar sınırlı sayıda, o ortamı çekmeye de gerek yok. Madem koleje gideceksin, git onun yerine ilk 2 yılını anadolu lisesinde geçir en azından kafan rahat olur.

Okuluna göre değişir, bazı okullar var meslek olmalarına rağmen çoğu Anadolu lisesinden iyi. Ama 80 OBP ile öyle meslekler gelmez, artı olarak kolayca meslek edinebileceğin okullardır, ve üniversite sınavlarında mühendislik alanlarında normal düz liselere göre daha az netle girebiliyorsunuz diye biliyorum. Eksi olarak ortamları kötü, öğretmenler umursamaz, ders yerine iş öğreniyorsunuz çoğunlukla (elektrik habercilik vs). Ama elbette çamura batmış altın yine de altındır her şey sizde bitiyor.

Benım oturduğum semtteki gideceğim meslek lisesi disiplinli bir yermiş şimdi övmek gibi olmasın dıyeceğım ama birazdan söveceğim 😬😒. Oturduğum semtte cok değişik liseler var birçok çok guzel Anadolu lısesı var bir de çok iyi Anadolu var onların aşağısındada benım gıdeceğim meslek lisesi... :(

Hocam hem meslek lisesi okuyup hem üniversite kazanmak zor ama imkansız değil. 11 12. sınıflarda zaten iyi bir üniversite kazanmak istiyorsan dershaneye gitmelisin sadece lise eğitimi sana İTÜ falan kazandırmaz. Eğer puanın yetmiyorsa diğer liselere yeten Anadolu liseleride kötüyse meslek lisesine gitmeni tercih ederim hem mesleğin olur hem de 11. 12inci sınıfta asılırsan biraz başarabilirsin :)
Kötü değil ama alacaklarını sanmıyorum benım obp'm 77 o 81 ıle alıyor :(

Mantıksız gibi geldi. Madem bölümden devam etmeyeceksin, hiç o bölüm derslerini 2 yıl çekmene gerek yok. Ayrıca iyi bir meslek lisesine gitmiyorsan ki bunlar sınırlı sayıda, o ortamı çekmeye de gerek yok. Madem koleje gideceksin, git onun yerine ilk 2 yılını Anadolu lisesinde geçir en azından kafan rahat olur.

Puanıma göre lise yok o yüzden ya mesleğe gideceğim ya da 60 OBP'li bir Anadolu lisesine.

Geri
Yukarı