Meslek Lisesi vs İmam Hatip

İmam Hatip'te okuyorum tabii ki puansız değil nitelikli bir Proje İmam Hatip'deyim ve evimin yanında 3-4 tane meslek lisesi var.Görüyoruz okuldan çıkan tipleri. Ateş yakıp 300 kelime konuşabilen kız harici bir şey bilmeyen tipler oluyor genelde.
Eger meslek lisesinde kendini kollayabilirse bu duruma dusmez ama buda biraz zor olabilir.

Merhaba, benim okul başarı puanım 94.5. Anadolu lisesi çıkarsa gideceğim ama eğer çıkmazsa sizce 45 kişi sınıfı olan bir meslek lisesine mi (elektrik elektronik bölümü) yoksa sınıfları 30-25 kişi olan herhangi bir imam hatip lisesine mi gideyim? Benim ailem imam hatip git daha iyi dediler sınıf az diye ama zorlamıyorlar. Ayrıca üniversite odaklıyım, liseden sonra çalışmayacağım direkt üniversite sınavına girmek istiyorum. Sizce hangisi daha mantıklı?

Üniversite de hangi bölümü düşünüyorsunuz? Eğer elektrik elektronik düşünüyorsan meslek lisesinde elektrik bölümü okuyup TYT ve AYT de meslek lisesindeki bölümünün ekstra puanı ile bölüme girebilirsin.

Merhaba, benim okul başarı puanım 94.5. Anadolu lisesi çıkarsa gideceğim ama eğer çıkmazsa sizce 45 kişi sınıfı olan bir meslek lisesine mi (elektrik elektronik bölümü) yoksa sınıfları 30-25 kişi olan herhangi bir imam hatip lisesine mi gideyim? Benim ailem imam hatip git daha iyi dediler sınıf az diye ama zorlamıyorlar. Ayrıca üniversite odaklıyım, liseden sonra çalışmayacağım direkt üniversite sınavına girmek istiyorum. Sizce hangisi daha mantıklı?

"Meslek lisesi serseridir o liseden çıkan da öyledir" düşüncesi tamamen yanlış. Meslek lisesinde örnek veriyorum makine bölümü bitiren birisi isen kolunda her daim bir altın bilezik bulunur eğer üniversite sınavında yüksek başarı yakalayıp güzel bir bölüm kazanırım diyorsan ayrı, en kötü Anadolu lisesine de gidebilirsin. Ama insan kendini bilir eğer diyorsan yok ben üniversite sınavında çok iyi bir performans sergileyemem. Kesinlikle meslek lisesine git. Ayrıca çoğunlukla atölye derslerinde sınıf bölünüyor.

Yahu öyle meslek liseleri var ki fen liseleri ile kapışır o kadar nitelikli. Tüm meslek liselerini dizilerdeki ya da mahallenin dibindekiler gibi sanmayın.

Bkz. "fabrika pilot liseler & protokol okulları."

(Konuyla alakasız.Okudu çıktı diyelim ki. Ben okudum. Ama atanamadım gitti senelerdir. Meslek okur ise daha iyi olur. Bizim aile okumuşlarla dolu. 3 doktorumuz 2 öğretmenimiz 1 hukukçumuz var. Ama en çok maaş alan vinç operatörü babam.)
Benzer meslekler kendi ailem, etrafımda da var hocam. Bizde de en çok maaş alan yine gariptirki babam, tır şoförü kendisi. Gerçekten bazen kafam karışıyor. Atıyorum mesela okumayan insan okuyandan nasıl fazla maaş veyahut para alabiliyor diye.

Yahu öyle meslek liseleri var ki fen liseleri ile kapışır o kadar nitelikli. Tüm meslek liselerini dizilerdeki ya da mahallenin dibindekiler gibi sanmayın.
Arkadasin dedigi okul ortalama ile aliyor. Genel olarak boyle okullar oyle olabiliyor. Sizin dedikleriniz yuksek Lgs puanli olanlar.

Benim anlamadığım neden normal Anadolu lisesine gitmiyorsun? Ayrıca benim şimdiki aklım olsaydı, açık liseye ve dershaneye gider 3 yılda mezun olur üniversiteye erken başlardım. Kimse size hangi liseden mezunsun demiyor zaten sadece üniversiteye bakıyorlar.

Geri
Yukarı