Meslek lisesinde okumayı istememek

clejXXX

Hectopat
Daha fazla  
Okullar açılalı neredeyse 1 ay oldu. Meslek lisesi gerçekten çok kötü sigara ile ortam yapmaya çalışanlar, tuvalette içilen sigaralar, sürekli herkesin sadece kendini delikanlı sanması, sınıfta yapılan el ve kol şakaları... Tamam lise güzeldir ama bunları yaşamak istemiyorum. Aşçılık okumak istiyorum okuduğum lisede aşçılık bölümü yok ve ben aşçılık istiyorum. Aşçılık okulu ve kursu için 16 yaşında olma şartı var yani ben 2 senemi nasıl geçirmeliyim? Dediğim gibi orada okumak istemiyorum eğer okuyacaksam akşam lisesi ya açık lise ya da kolej. Koleje pek maddi imkanımız yetmiyor açıkçası çalışmak istiyorum (geçinecek kadar paramız var ama ailem hem bana güvenmiyor sen okumazsın diyorlar) ama okumak da istiyorum fakat bu şartlar altında değil. Annem de oku oğlum serseri mi olacaksın diyor asıl burada okursam serseri olurum ortaokulda yaptığım bir hatadan dolayı bunları yaşamam gerçekten çok kötü...

Son düzenleyen: Moderatör:
Her ay başka bir okula nakil almak için dilekçe alınır okullardan. Başka bir okul deneyebilirsin. Kasım başında da gider başlarsın.
Başka okul bulamazsan açık liseye kaydolabilirsin. Okula gitmediğin için de bir restoranda işe girebilirsin. Böylece aşçılık mesleğiyle ilgili bir işte çalışmış olursun.

Kız meslek liselerinde aşçılık bölümleri mevcut yatay geçiş yapabilirsin dönem sonu notlarını iyi tutarsan.
Ben meslek lisesinde okudum, sigara kullanmıyorum okul içinde ortam kovalamadım. İnsanin kendini biraz dizginlemesi ve dış etkenlerle mesafesini ayarlamalı. Sen hoşlanmadığını söylersen yapmazlar, devam ederlerse şikayet edersin. Serseri olmak içinde varsa olursun yoksa olmazsın her meslek lisesinde okuyan serseri olsaydı ülkenin %70'i serseriydi şuan. Normal liselerinde bir farkı yok sadece kız sayısı biraz daha fazla olduğu için az serseri var sanıyorsun. Yine tuvalette sigara içenler el kol şakası yapanlar ve pis ortamlar mevcut.
2 yılını nasıl geçireceksin konusuna gelecek olursak; çok hızlı geçecektir.

ortaokulda yaptığım bir hatadan dolayı bunları yaşamam gerçekten çok kötü...
İşe bak. Oturup çalışsaydın o zaman. Ne yaparsan onu alırsın.

Okulda sigara içen var diye sende mi içmelisin? Serseri var diye sende mi onlara uymalısın? Anadolu, Fen liselerinde içen yok sanki. Onlar gökten iniyor doğruya... Sen öncelikle meslek lisesi ön yargını atmalısın. Yoksa bu kafayla okuyamazsın. Çalışan adam her okulda çalışır. Bunlar bahane değil. Kendini kandırma!

İşe bak. Oturup çalışsaydın o zaman. Ne yaparsan onu alırsın.

Okulda sigara içen var diye sende mi içmelisin? Serseri var diye sende mi onlara uymalısın? Anadolu, Fen liselerinde içen yok sanki. Onlar gökten iniyor doğruya... Sen öncelikle meslek lisesi ön yargını atmalısın. Yoksa bu kafayla okuyamazsın. Çalışan adam her okulda çalışır. Bunlar bahane değil. Kendini kandırma!
Evet hata yaptım çalışmadım bunu kabul ediyorum zaten. Bu konuyu açma amacım yardımcı olacak birini aramaktı yorum yapacak değil.

Kendim düz lise mezunuyum. Dediklerinizin ne azı ne de çoğu vardı okulumda. Zaten çok kötü bir semtte idi okulum fakat alanımdan çok yüksek bir puana sahip bölüm kazandım. Asla sigara da içmedim, ortam da yapmadım. Oturdum çalıştım. Bunun seni demoralize değil tam tersine gaza getiriyor olması gerekiyor.

Jira haklı. Bende bir şeyler paylaşayım seninle. 10. sınıfa gidiyorum. Meslek lisesinde okuyorum. Bilen bilir, Tuzla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. 320 taban puanlı bir lise. Bende çalışmadım. Lakin yine de bazen şükretmeye çalışıyorum, 150 puanlık liselere gidenler var. Onlar için durum daha vahim.

Dediğin gibi, tuvalette sigara içenden tut, aptal saptal tiplere kadar hepsi var. Olgun insan görme olasılığın, çok fazla yerlerde. İşi gücü geyik, fesatlık, pislik, cıvık insanlar. Okula gittiğim her gün lanet ediyorum belki de, lakin kendimi onlardan dizginlemeyi biliyorum en azından. Sigaram yada başka kötü alışkanlığım çok şükür yok. Onlara da benzemiyorum. Doğru söylemişler, onlar öyle diye sende öyle olacak değilsin ya. Kafama göre bir kaç kişiyi buldum, onlarla takılıyorum. Paran yoksa yapılacak bir şey de yok ahbap, hayat böyle. En azından, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış. Çünkü ne kadar yazsak çizsek isyan etsek de, değişecek bir şey olmayacak... Sana bir şey daha söyleyeyim; 9'da başlayan okulum için mesafe yüzünden ben sabah 06:40'da evden çıkıp, 07:30'da orada olmak zorundayım her gün. Şükret.

Pişman mıyım? Evet. Hocalar çok fazla anlattı, uğraştılar. Ben yine de takmadım, aman ne olacak ki çalışan her yerde çalışır diyerek düşündüm. TEOG'a dair bir test çözdüğümü dahi hatırlamıyorum. İşte yaşayınca ve elindekini kaybedince çok daha iyi anlıyor insan. Şimdi bakıyorum ve düşünüyorum da, o kadar kolay sorularmış ki meğer. Çok az çalışmayla bile düzgün bir Anadolu lisesi kazanılabilirmiş. Eh, sonradan anlayınca bunu bir anlamı kalmıyor tabi.

Ekleme; yüksek puanlı Anadolu lisesine giden bir arkadaşım var. İstediğini giyip gidebiliyor, kısacası daha rahat ve güzel bir hayat sürüyor şuan. Sınıflar, sıralar yepyeni. Arada fotoğraf atıyor, o kadar imreniyorum ki :dikkatli: Örneğin, okulumuzda hala üstünde futbol kadrosu yazan, tahta sıralardan var. Şu yılda :ROFL: Elbette insanın önünü bu gibi sebepler kapamamalı, sadece eklemek istedim.

Puanın yeter ise Anadolu Lisesine geçmeni öneririm. Şahsen ben 487 puanla Anadolu lisesi kazandım. Gerçekten yaşadığım ildeki fen lisesi seviyesinde. Anadolu lisesi candır can.

Puanın yeter ise Anadolu Lisesine geçmeni öneririm. Şahsen ben 487 puanla Anadolu lisesi kazandım. Gerçekten yaşadığım ildeki fen lisesi seviyesinde. Anadolu lisesi candır can.

Helal olsun hocam. 487 puan be! :yokartık: Hep merak etmişimdir, o çalışma isteği nereden geliyor da oturup çalışıyorsunuz? Ah, böyle olacağını bilseydim gerçi çalışmak zorunda olduğumu hissedip çalışırdım.

Helal olsun hocam. 487 puan be! :yokartık: Hep merak etmişimdir, o çalışma isteği nereden geliyor da oturup çalışıyorsunuz? Ah, böyle olacağını bilseydim gerçi çalışmak zorunda olduğumu hissedip çalışırdım.
Lisedeki dersleri görünce ortaokul hiçbir şeymiş diyorum. Ben fazla çalışmamıştım TEOG sınavına. Fen liseleri geliyordu ama ben Anadolu lisesine gittim. Fazla ders çalışan biri değilim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı