Meslek bulmak neden bu kadar zor?

Eğitim şartı olmayan meslekten bahsediyorsanız alım satım tarzı işlemlerle geçiminizi sağlayabilirsiniz. Eğitim şartı olanlardan bahsediyorsanız ilginizi çeken herhangi bir meslek olabilir hocam. İlginiz olduğu sürece mesleğinizde iyi olabilirsiniz çünkü.

Çünkü meslek beğenmiyoruz evet bu bir gerçek ama neden beğenmiyoruz gelin bir ona bakalım.
- 20 sene okul okuyup okumamış adamla aynı maaşı verdikleri için
- İşveren işçi maliyetleri yüzünden fazla işçi alamadığı için mesai saatlerinin deli gibi uzun olması.
- Kendi okuduğun alan dışında çalışmaya itilmek
- Eğitime verilen haddinden fazla teşvik yüzünden sürekli vasıfsız mezun verilmesi sonucu hizmet sektöründe yoğunluk
- Eğitime verilen teşvik yüzünden ustalık gerektirecek mesleklerde işçi eksikliği fiyatların değişik mesleklerde yüksek olmasına sebebiyet verdi bu da maaş dağılımının berbat olması demek.

Şimdi işveren tarafından bakalım.

- Girdi maliyetleri çok yüksek bu da 2 işçi çalıştırmak yerine 1 işçiyi haddinden fazla çalıştırmaya sebebiyet veriyor.
- Bir çok kurumsal şirket hizmet sektöründe olan insan fazlalığı yüzünden işçilere karşı sorumluluk hissetmiyor, zaten hakkını arayan işçiyi kovup yerine anında birini bulabilir konumdalar.
- Esnaf kesminde patron ile işçi aynı parayı alır konumda artık bundan dolayı işten çıkarmalar bol miktarda gözlemlenebilir.

Bu mesele gittikçe uzar şunu diyeyim size.
Ne herkes üniversite okusun, ne herkes işçi olsun.

Eğitim şartı olmayan meslekten bahsediyorsanız alım satım tarzı işlemlerle geçiminizi sağlayabilirsiniz. Eğitim şartı olanlardan bahsediyorsanız ilginizi çeken herhangi bir meslek olabilir hocam. İlginiz olduğu sürece mesleğinizde iyi olabilirsiniz çünkü.
ilgimi çeken görmedim araştırasımda gelmiyor pek ama mecbur

+sınav senem

+sınav senem
Psikoloji/KBB/Bilgisayar bu tarz mesleklere bakabilirsiniz. Araştırma yapmaktan ziyade izlediğiniz dizi/filmlerde karşılaştığınız ve içinizi kıpırdatan bir şeyler var mı ona dikkat edin. En zor şeylerden biri tercih yapmak zaten

Çünkü meslek beğenmiyoruz evet bu bir gerçek ama neden beğenmiyoruz gelin bir ona bakalım.
- 20 sene okul okuyup okumamış adamla aynı maaşı verdikleri için
- İşveren işçi maliyetleri yüzünden fazla işçi alamadığı için mesai saatlerinin deli gibi uzun olması.
- Kendi okuduğun alan dışında çalışmaya itilmek
- Eğitime verilen haddinden fazla teşvik yüzünden sürekli vasıfsız mezun verilmesi sonucu hizmet sektöründe yoğunluk
- Eğitime verilen teşvik yüzünden ustalık gerektirecek mesleklerde işçi eksikliği fiyatların değişik mesleklerde yüksek olmasına sebebiyet verdi bu da maaş dağılımının berbat olması demek.

Şimdi işveren tarafından bakalım.

- Girdi maliyetleri çok yüksek bu da 2 işçi çalıştırmak yerine 1 işçiyi haddinden fazla çalıştırmaya sebebiyet veriyor.
- Bir çok kurumsal şirket hizmet sektöründe olan insan fazlalığı yüzünden işçilere karşı sorumluluk hissetmiyor, zaten hakkını arayan işçiyi kovup yerine anında birini bulabilir konumdalar.
- Esnaf kesminde patron ile işçi aynı parayı alır konumda artık bundan dolayı işten çıkarmalar bol miktarda gözlemlenebilir.

Bu mesele gittikçe uzar şunu diyeyim size.
Ne herkes üniversite okusun, ne herkes işçi olsun.
Tekstil fabrikasından çağrı merkezine TFF ye kadar farklı farklı meslekler denedim hiç birini severek yapamadım ama sorun bende veya işde değil ahlaksız insanlarla çalışmakda bu insanı kemirip bitiren bir şey ve bu kişiler ahlaksız olmazsan ayağını kaydırırlar hayatta kalamazsın kafasındalar, işçilerin neredeyse tamamı haklarını bilmiyor ve savunmuyorlar işverende yaptığını yapmaya devam ediyor.

Geri
Yukarı