Meslek lisesine gidilmediği için pişmanlık

Dostum şu an 12. sınıfım bana meslek lisesine gitme diye ağzına gelen her lafı sayan kesim şimdi en mantıklısını sen yaptın diyorlar çünkü Anadolu'dan çıktığın zaman gerçekten elinde bir şeyin olmuyor vasıfsız eleman olarak ayrılıyorsun ama nitelikli bir meslek lisesinin bilişim otomasyon makine gibi bölümlerinden mezun olup stajını güzel bir yerde yapsan fabrikalar seni bünyesine almak için havada kapıyor. Tüm bunlara rağmen hâlâ dalga geçen bir kesim var ama bu daha yolun başı çok pişman olacakları günler gelecek. Neyse senin konuna gelecek olursakta gerçekten haklısın sizin adınıza üzülüyorum bazı arkadaşlarım var Anadolu'ya giden Max hayali polislik falan bu saatten sonra geçiş yapamazsın ama üniversitede olsun istediğin bir bölümü tuttur şuandan itibaren TYT'yi bitirmeye bak çünkü ben bitirmediğime çok pişmanım.
Bende elektrik-elektronik okuyorum sizce iyi bir bölümmü? Önu açıkmıdır

Merhaba, ben meslek lisesine gitmediğim için pişmanım. 11. sınıfım şu an ama Anadolu'ya gitmek eziyet gibi geliyor. Bilgisayara çok ilgiliyim, çok severim. Keşke meslek lisesinde bilişim okusaydım diyorum. Yani her gün moralim bozuluyor bu yüzden. Sanki Anadolu'dan çıkınca hiçbir şey olamayacakmış gibi hissediyorum. Yani harbiden meslek lisesine gitse miydim?

Geçmişi düşünerek bir şey elde edemezsin. Otur derslerine çalış üniversite git.

Ben Anadolu lisesi çıkışlıyım şimdiki kafam olsa kesinlikle meslek lisesine gitmeyi seçerdim özellikle imkanım varken gurur yapıp Anadolu okudum peki şimdi ne oldu mezuna kaldım tek amaç üniversite kazanmak bunun dışında belediyenin düzenlediği Python kurslarına katılıyorum imkanın varsa gençlik merkezleri falan git varsa yazılım kurslarına git kendini geliştir ama mutlaka git.

Ailem 10. sınıfın 2. döneminde mesleğe git diye bir sürü şey söyledi ben gitmedim. Salak gibi gurur yaptım bütün kuzenlerim Anadolu bitirdi falan diye şimdi hayatım karardı.

Dostum, meslek lisesinin ne kadar önü günümüzde açılsa bile sana şöyle söyleyeyim, neredeyse kafanla uyuşan hiçbir şekilde insan bulamıyorsun. Hepsi birbirinden garip canlılar. Hocalar desen kafasına göre. Yok bölüm temizleyin yok dışarıyı temizleyin havasında takılıyorlar ama tüm bu zorluklara rağmen okurum, kimseyle muhatap olmam, dersimi dinler çıkarım kafasında biriysen belki bu dediklerim sıkıntı olmaz. Durum ve şartlar bu şekilde. Ben en kötü mahallenin ve en kötü insanların içinden...

Hadi düzeltelim. En mantıklısını yaptın diyen kesim = hiçbir şey başaramamış ve düşünmemiş kesim.
Anadolu'dan çıktığında hiçbir şeyin olmuyor = derslerini umursamayıp yattın, aynısı meslekte de olabilir.
Stajını güzel yerlerde yaparsan fabrikalar seni arıyor = asgari ücretli açığı var, kime göre güzel?
Pişman olacakları günler gelecek = esnaf olup vasat ahlak seviyesinde müşteri kazıklama derdinde olan esnafın kendini sandığı üst mertebe.
Max polislik hayali = meslekte kaldırım mühendisliği hayaliyle kıyaslanır.

Kendini geliştirmediğin sürece en prestijli okulda bile okusan hiçbir şey olmaz senden zaten. Olay burada anadolunun sana bir şey katmamış olması. Çünkü adamlar açığa geçme hayali ile veya meslek sahibi olma hayali ile yaşıyor ise bu adama ne kadar uğraşan da sevdiremezsin ayrıca ne zaman mesleğe kaldırım mühendisliği veya maksimum fabrikada çalışırsın diyen birisini görsem elimizin altında eleman olarak çalışıyor.

Bende elektrik-elektronik okuyorum sizce iyi bir bölüm mü? Önu açık mıdır?

Staj yaptığın yer kaliteli bir fabrika veya elektrik elektronik öğrenebileceğin bir yer olsun. Okul bittikten sonra üniversite okumam diyorsan sanayide elektrikci birisinin yanına gidersin. Bildiklerinle beraber sigorta, asgari ücret başlatırlar. Usta sertifikan olduktan sonra 20 30 bin TL maaşı var. En azından benim elektrik için çalıştığım usta 20 30 bin TL veriyordu. Ha ben ayrıldım iş yerinden anlaşmazlıklardan.

Kendini geliştirmediğin sürece en prestijli okulda bile okusan hiçbir şey olmaz senden zaten. Olay burada anadolunun sana bir şey katmamış olması. Çünkü adamlar açığa geçme hayali ile veya meslek sahibi olma hayali ile yaşıyor ise bu adama ne kadar uğraşan da sevdiremezsin ayrıca ne zaman mesleğe kaldırım mühendisliği veya maksimum fabrikada çalışırsın diyen birisini görsem elimizin altında eleman olarak çalışıyor.
Meslek lisesindekilere de biz iş bile vermiyoruz. Hemen yukarı çıkmak için eleman demişsin de bayağı boş olmuş, en şanslısı ilaç pazarlıyordur bizim sektörde muhtemelen ki çoğuna iş bile verilmiyordur. Olay meslek lisesinde aldığın verim için verdiğin çabayı Anadolu'da versen İngilizce ile bile bir şey yapabilmen ve derslerinin sıklığının seni vasıflı kategorisine taşıması ama nerde, boş boş okumaya sövgü niteliğinde yazılar.

Geri
Yukarı