Meslek tavsiyesi

Ryder718

Hectopat
Daha fazla  
8. sınıf öğrencisiyim ve LGS sınavına hazırlanıyorum ancak hangi bölümü seçeceğime karar veremedim. Matematiğim çok kötü ama fenim iyi sözelim tamamiyle iyi ancak bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ama matematiğim buna izin vermiyor. Düzeltmeye çalışsam bile olmuyor (son sınav notum 22). Sizce hangi mesleği seçmeliyim? Bilgisayar ile ilgili çoğu alan Matematik gerektiriyor? Matematik'siz veya az gerektiren meslekler hangileri (bilgisyarla ilgili olursa iyi olur)? Sizce hangi lise ve meslek bana uygun olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha 8. sınıftan matematiğin 22 ise gece gündüz çalışmazsan mühendis falan olamazsın, ortaokul seviyesi matematiğin bile berbatken lisede ne olur tahmin edemiyorum.

Meslek lisesine git ve bilisim disindaki butun bolumlerin kaliteli oldugunun farkina varirsin zaten. Herkes muhendis olacak diye bir sey yok muhendis olmanin anahtarida matematik.

Daha 8. sınıftan matematiğin 22 ise gece gündüz çalışmazsan mühendis falan olamazsın, ortaokul seviyesi matematiğin bile berbatken lisede ne olur tahmin edemiyorum.
Hocam destek olacağınıza köstek oluyorsunuz. Gayet de yapar. Bunu bir endüstri meslek mezunu olarak söylüyorum. Ben hayatım boyunca ders çalışmamış bir insandım, sözel sınavlarda defteri biraz okur sınava girerdim. Liseden eksilerek çıktım, bana hiçbir şey katmadı. 12. sınıfta ilk denememde matemetikten bir soru bile yapamıyordum. Dört işlemi dahi unutmuş vaziyetteydim. Gerekli motivasyonla 30+ matematik netleri gördüm. Bu denli küçük bir kardeşimize iç karartıcı söylemlerde bulunup moralini bozmayın.

Kardeşim daha 8. sınıfsın yani her şeyin başındasın. LGS ne zaman oluyor bilmiyorum, tahminimce yaza doğru falan olur. Gerekirse dört işlemden başla. Birkaç ayda toplayabileceğine inanıyorum. Durumun yetiyorsa özel ders al, yeter ki pes etme.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bilgisayar mühendisiyim. Bilgisayar mühendisliği istemenin sebebi bilgisayar mühendisi olunca son teknoloji yeni şeylerle uğraşacağını, geliştireceğini düşünüyor olman. Şimdilerde bahsi çok geçen yapay zeka veya sanal gerçeklik gibi, ilerde daha niceleri çıkacak... Veya işte hacker olacaksın, sistem açıklarını kapatacaksın zannediyorsun. Ama gerçek hayatta çok az bilgisayar mühendisi böyle konularla ilgili şanslı işlerde çalışıyor... Çoğunluğu işinden zevk almak isteyen mühendise angarya gelen yazılım geliştirme işleriyle uğraşıyor çalıştıkları şirketlerde... Bu yüzden daha kolay kendi işinin patronu olabileceğin bir meslekle ilgili bir bölüm seç. Eğer ailenin devam ettirebileceğin bir işi var ise, o işle ilgili bir bölüme gir ve işi devam ettir.

Kardeşim senin bu laflarının arkadaşa bir faydası yok. Kaldı ki belli ki arkadaş dersleri hiç asmamış ve bu yüzden bu notları almış. Çalışarak düzeltilmeyecek bir şey değil daha meslek seçimine kadar önünde en az 4-5 sene var arkadaşın. Kusura bakma ama şu yazdıkların tamamen içi boş şeyler.

Bir de @Kunkka arkadaşımızın ikinci mesajına ''Hahaha'' atmışsın komik bir şey mi var milleti kışkırtıyorsun? Daha önce de sen bu ifadeleri suistimal ettiğin için ceza almıştın. Komik bir şey yok ortada.

Kardeşim sen kötü yorum yapanlara bakma, Matematik dersinden 22 almanın büyük ihtimalle sebebi çalışmamandır kendini şartlandırma yapamıyorum diye. Matematik yapamayan mühendis olamaz diye bir kaide de yok, illaki olursun ama dersi düzeltsen iyi olur.

Kendine şimdiden bir vizyon belirlemeye çalıştığını takdir ediyorum ama daha meslek seçimine önünde çok zaman var bu süre zarfında fikirlerin değişebilir.

Bilgisayar mühendisi olarak; Matematiği sevmiyorsanız ve analitik düşünce yapısına sahip değilseniz. Bölümü okurken büyük sıkıntı çekersiniz. Sırf puanı yettiği için Bilgisayar okuyan bazı arkadaşlarım 3. sınıfta okulu bırakıp tekrar hazırlandılar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı