Mesleki ve teknik Anadolu lisesi ne demek?

yiğit321321

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar sizce meslek ve teknik Anadolu lisesine gidilir mi ve nasıl bir şey tam çözemedim de yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sizce meslek ve teknik Anadolu lisesine gidilir mi ve nasıl bir şey tam çözemedim de yardımcı olursanız sevinirim.
Gidilir. Ben gidiyorum bu yaz staja başlayıp 2 ay asgari ücretle çalışacağım 12. sınıfta ise üniversiteye hazırlanacağım yani en azından sistem böyle yani 12.sınıfta bölüm dersleri kalkıyor kimya coğrafya gibi dersler geliyor.

Eski sistemde meslek liseleri daha farklıydı ve 5-6 farklı şekilde gruplanıyordu. Kısacası normal bir lisede okuyor gibi ders alırken yanında mesleki derslerde alıyorsun. Standart bir Anadolu lisesinin bir miktar gerisinde bir eğitim seviyesi olsa da mezun olduğun an meslek sahibi oluyorsun. Eğer ki normal dersleriniz çok iyi değilse ve bir mesleğe yöneliminiz var ise gidebilirsiniz. Ben 2014'de Anadolu teknik lisesinden mezun oldum ve aynı ay bir firmadan işe girmiştim.

Eski sistemde meslek liseleri daha farklıydı ve 5-6 farklı şekilde gruplanıyordu. Kısacası normal bir lisede okuyor gibi ders alırken yanında mesleki derslerde alıyorsun. Standart bir Anadolu lisesinin bir miktar gerisinde bir eğitim seviyesi olsa da mezun olduğun an meslek sahibi oluyorsun. Eğer ki normal dersleriniz çok iyi değilse ve bir mesleğe yöneliminiz var ise gidebilirsiniz. Ben 2014'te Anadolu teknik lisesinden mezun oldum ve aynı ay bir firmadan işe girmiştim.

Derslerim fenq değil benim hedefim anadoluydu orada Anadolu var mı ya da farklı bir şey mi var.

Derslerim fenq değil benim hedefim anadoluydu orada Anadolu var mı ya da farklı bir şey mi var.

Hocam adı üzerinde Anadolu meslek yani meslek lisesinin Anadolu ile harmanlanmış hali, hibrid bir eğitim görüyorsunuz yani hem meslek dersi alıyorsunuz hem de standart MEB derslerini alıyorsunuz. Yani oraya gittiğiniz zaman normal derslere ek olarak mesleki eğitimde zorunlu olarak alıyorsunuz.

Hocam adı üzerinde Anadolu meslek yani meslek lisesinin Anadolu ile harmanlanmış hali, hibrid bir eğitim görüyorsunuz yani hem meslek dersi alıyorsunuz hem de standart MEB derslerini alıyorsunuz. Yani oraya gittiğiniz zaman normal derslere ek olarak mesleki eğitimde zorunlu olarak alıyorsunuz.
Peki..

Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde 2 veya daha fazla bölüm olan liselerdir. Bende öyle bir liseye gitmiştim. İstediğiniz bir bölüm varsa gitmek için mantıklıdır. (Daha sonra üniversitede de bölümü tamamlayan bölümlere gitme olasılığınız da var) Ha meslek liseleri diğer Anadolu liselerine göre öğrenci bakımından daha farklı kafalara sahiptir. Her okulun iyi öğretmeni veya ortamı olmayabilir ona göre.

Gidilmez iyi bir mesleki eğitim verilmiyor. İyi eğitim veren okullar var ama onların sayısıda aşırı az. Çoğunluğuda kötü ortamalara sahip liseler çevremde meslek lisesi okuyup psikolojik olarak çöken 1 sene evden çıkmayan bir tanıdığım var. Bilişim bölümündeki dersleride gördüm gerçek anlamda sıkı çalışma ile 2 ayda öğreneceğinizi 3 senede öğretiyorlar.

Gidilmez iyi bir mesleki eğitim verilmiyor. İyi eğitim veren okullar var ama onların sayısıda aşırı az. Çoğunluğuda kötü ortamalara sahip liseler çevremde meslek lisesi okuyup psikolojik olarak çöken 1 sene evden çıkmayan bir tanıdığım var. Bilişim bölümündeki dersleride gördüm gerçek anlamda sıkı çalışma ile 2 ayda öğreneceğinizi 3 senede öğretiyorlar.

Aslında daha hiçbir şey bitmedi OBS puanım 77 eğer taktır alırsam kağıthanedeki sadabat Anadolu lisesine gidebilirim.

Geri
Yukarı