Metafiziğe inanıyor musunuz?

Shemuckshuarsje'yi demin düşündüm. Ne olabileceğini, neden var olabileceğini... ama bulamadım. Neden, çünkü yok. Metafizik alemi de aynı şekilde. Düşünmek sadece oluşturmak değildir.
Deneyim bir şeyin var olmasına dair kanıttır. Düşünce deneyimdir. Kedi var olduğu için sen onu düşünebiliyorsun. Çünkü deneyimledin. Var olmayan şeyi düşünemezsin. Bizler metafizik evreni bir takım metaforlar ile düşünebiliyoruz. Örnek olarak Platon'un mağara metaforunu verebilirim. Ama sen Shemuckshuarsje'yi metaforlarla dahi düşünemezsin. Çünkü yok. Aradaki yegane fark bu.

Deneyim bir şeyin var olmasına dair kanıttır. Düşünce deneyimdir. Kedi var olduğu için sen onu düşünebiliyorsun. Çünkü deneyimledin. Var olmayan şeyi düşünemezsin. Bizler metafizik evreni bir takım metaforlar ile düşünebiliyoruz. Örnek olarak Platon'un mağara metaforunu verebilirim. Ama sen Shemuckshuarsje'yi metaforlarla dahi düşünemezsin. Çünkü yok. Aradaki yegane fark bu.
Ama düşünüyorum. Düşünceme göre Shemuckshuarsje'nin nasıl bir şekilde olduğunu ve neden bu konuşmanın konusu olduğunu düşündüm ve birinin cevabını buldum. Cevabını bulduğum soruda gerçekliğin bir parçası vardı. Gerçekliğin parçası olmadan olmayan bir şey var olamaz. Keza metafizik alemi gerçekliğin ötesinde ilan edildiğinden var değildir.

Ama düşünüyorum. Düşünceme göre Shemuckshuarsje'nin nasıl bir şekilde olduğunu ve neden bu konuşmanın konusu olduğunu düşündüm ve birinin cevabını buldum. Cevabını bulduğum soruda gerçekliğin bir parçası vardı. Gerçekliğin parçası olmadan olmayan bir şey var olamaz. Keza metafizik alemi gerçekliğin ötesinde ilan edildiğinden var değildir.
Metafizik evrenin gerçeklik ötesi bir kavram olması kişiden kişiye değişir çünkü gerçeklik kavramı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Metafiziği, fizik ötesi diye tanımlamak daha sağlıklı olur. Gelelim yanıtına Shemuckshuarsje aslında var olmadığı için sen ona gerçeklik katmaya çalıştın. Çünkü bu onu düşünmenin tek yoluydu. Metafiziğin içinde zaten hiç bir nesnede olmayan bir gerçeklik vardır. Shemuckshuarsjede ise başka bir nesnenin gerçekliğinin parçası vardır. Yani kendine özgü değildir bu gerçeklik.

Metafizik evrenin gerçeklik ötesi bir kavram olması kişiden kişiye değişir çünkü gerçeklik kavramı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Metafiziği, fizik ötesi diye tanımlamak daha sağlıklı olur. Gelelim yanıtına Shemuckshuarsje aslında var olmadığı için sen ona gerçeklik katmaya çalıştın. Çünkü bu onu düşünmenin tek yoluydu. Metafiziğin içinde zaten hiç bir nesnede olmayan bir gerçeklik vardır. Shemuckshuarsjede ise başka bir nesnenin gerçekliğinin parçası vardır. Yani kendine özgü değildir bu gerçeklik.
Hayır, sadece konuşmada olma sebebi gerçeklikti. Hiç bir nesnede olmayan gerçekliği, insan beyni düşünemez ki. Shemuckshuarsjede hakkında (Metafizik gibi) düşündüğümde aklıma hiç bir şey gelmiyor ve gerçeklikle ilişkilendirmediğim sürece sorularımın cevabını da bulamıyorum.

Metafizik yoksa o zaman insan hafızası yoktan var etmiş olur. Çünkü metafizik düşünülebilir, kanıtları Platon ve Sokratestir. Eğer metafizik evreni düşünebiliyorsan demekki hafızanda vardır. Ben burda kendi fikrimi söylemiyorum sadece senin sözlerini toparlıyorum. Kendi kendini çürütüyorsun. Bana gerek kalmıyor. Çelişki insanın en büyük düşmanıdır.

Hala çürütmeni bekliyorum. Söylediğin şeyler sadece benim fikrimi çürütemediğin için söylediğin laflar. Bak rica ediyorum lütfen çürüt. Buna benim senden daha çok ihtiyacım var.
Platon'un metafiziği, sadece ölüme üzülmemek için uydurulmuş bir inanç sistemidir. Sen hala bir argüman sunmadın. Negatifizm'den yararlanarak kendini haklı çıkarma sanatını kullanıyorsun. Bana bir argüman sunmadın, ama çürütmemi istiyorsun. Çok akıllıca. Metafizik 5 duyu organımızla algılayamadığımız bir varoluş olarak betimlenir. Ama metafizik evreninin ve metafizik varlıkların bizim gerçekliğimize etki edebilmesine sadece dogma dinler inanır. Metafiziksel olarak tanımlayabileceğiniz her şeyin bilimsel bir açıklaması vardır. Bana öyle bir şey söyle ki bilimsel olarak açıklaması olmasın.

Olan birşeyin inancımı olurmuş. Tabii ki de metafizik var. Kendi yaşadığım ve tanıdığım insanların yaşamış olduğu paranormal olaylarda var.

Aklımın almadığı şeyleri soyut bir bilinmeyene atfetmiyorum.
Darısı tüm insanlığın başına.

Metafizik zırvadır. İçi boş felsefi akıl yürütmeler bilimsel bir argüman değildir. Ben metafiziksel canlılar gördüm diyenlerinizin en kısa zamanda psikoloğa görünmesini tavsiye ederim. Erken teşhis çok önemlidir.

Düşünmek sadece oluşturmak değildir.
Ben düşünmek oluşturmaktır demedim. Sadece deneyimlenmiş varlıklar düşünülebilir ve deneyim bir varlığın gerçekliğine dair işarettir ama bir varlığı düşünememek onun var olmadığını göstermez sadece deneyimlenmediğini gösterir.
Hiç bir nesnede olmayan gerçekliği, insan beyni düşünemez ki
Yanlışın var. Deneyimlenmemiş bir varlıkta olmayan gerçekliği insan beyni düşünemez. Fazla ifade kullanmışsın.
Platon'un metafiziği, sadece ölüme üzülmemek için uydurulmuş bir inanç sistemidir.
Platon'u anlayarak okumanı tavsiye ederim. Felsefi kitaplar 1 ayda bitirilecek şeyler değillerdir.
Bana bir argüman sunmadın, ama çürütmemi istiyorsun. Çok akıllıca.
Yazının sonunda başka bir argüman sunacağım. Bunu beğenmediysen onu çürütürsün.
Shemuckshuarsjede hakkında (Metafizik gibi) düşündüğümde aklıma hiç bir şey gelmiyor ve gerçeklikle ilişkilendirmediğim sürece sorularımın cevabını da bulamıyorum.
Bu soruların cevapları için bir argüman daha sunmam gerek.

Metafizik evren ve Shemuckshuarsjede arasındaki farklardan biri de metafizik evrene ihtiyaç olmasıdır zaten bu yüzden metafizik evrenin varlığı bu kadar çok sorgulanır ve cevaplar alınılmaya çalışılır.

Varlıklar sürekli bir oluş içerisindedirler aynı ateş gibi. Bunu Herakleitos da söyler. Varlık değişirken asla tamamıyla özgür değildir. Hep benliğine sadık kalarak değişir. Hep bir şeyi referans alır. Ateşe yeteri kadar odun atarsan ateş bir anda suya dönüşmez hep ateş olarak kalır. Ateşin ateş olarak kalmasının nedeni benliğine sadık kalmasıdır. Bu benlik ise metafizik evrendedir çünkü benliği deneyleyemezsin. Eğer metafizik evreni yok edersen bu benliği de yok edersin ve etrafımızda sürekli şekil değiştiren cisimler ve canlılar olur.

Varlıklar değişim içerisindeki referanslarını metafizik evrendeki benliklerinden alır çünkü metafizik evren bir oluş içerisinde değildir.

Geri
Yukarı