Metin Feyzioğlu Tahta Üzerinde Ekonominin İçler Acısı Durumunu Anlattı

Ah işte, nasıl oluyor senin örnek mantıksız.

Elma 10 gram olsun.

Elma = 4 x armut
10 = 4 x 2,5 armut.

Elma 1 gram artıyor;
11 = 4 x X armut

Denklemde
X= 11/4
2,75 GR armut.
11 = 4 x 2,75 armut.

Armutlar gördüğün üzere 0,25 gram artıyor.:ROFL:
Ahhaha. Gece gece güldürdün Allah'ta seni güldürsün. Heheheheheheh.

Eğer 1 dolar kendi içerisinde 1 cent artıyor dersek.

1 dolar = 4 x 0,25TL

1,01 dolar = 4 x XTL

X= 1,01/4
0,2525

1,01= 4 x 0,2525 TL oluyor.

4 TL = 4x1 dolar

4,5 TL = X x 1 dolar
4,5 TL = 4,5x1 dolar.

Yani burada artan dolar değil. Artan TL. Değer kaybeden TL değerlenen dolar değil. Ha dolar da denklem içerisinde bazen değerleniyor. Bu zamanlar TL değer kaybının bu kadar çok olması, doların da kendi içerisinde bir miktar bütün para birimlerine karşı değerlenmesi oldu. Hem o değerleniyor hem TL değer kaybediyor böyle tablo çıkıyor ortaya.

Sonuçta dolar 4 TL iken 1,8 Trilyon olan dış bor., 4,5 olunca, 2,025 Trilyon TL oldu mu? Oldu. Yani bu basit matematik.
450.000.000.000 dolar=1.800.000.000.000 TL dolar 4 TL
450.000.000.000 dolar=2.025.000.000.000 TL dolar 4,5 TL
yani 225 milyar TL zararımız var yine.
Yani bu ekonomi işi karışık iş, hele bu doların artması inmesi çok karışık.

Şu resimde paylaşmıştım, dolar bütün para birimlerine karşı, 1 ayda 3 cent değerlenmiş, bu bize yansıması 12 kuruş olması gerkirken yani, dolar 4 iken, 4,12 olması gerekirken, şu anda 4,5 neden? Çünkü bizim paramız çok değer kaybetmiş.

Dolar 12 kuruş değerlenmiş, yani 3 cent.
TL 44 kuruş değer kaynına uğramış, yani 9 cent civarı.

1526938698265-png.300165

Edit: Yani dolar 1 cent değerlenince TL 4,04 olur tamam da. O zaman bile 18 milyar TL zarar oluyor yine 45 milyar değil. O videoyu izlemedim ama dolar 1 cent değerleniyor diyorsa tamam o zaman bile 18 milyar zarar olur ama dolar 1 kuruş artıyor diyorsa bu TL karşılığının artması demek. Dolar 1 kuruş arması demek, doların 0,0025 cent değerlenmesi demek olur.:)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zaten burada adamın kastettiği o ksımlarda, 1 doların 1 kuruş artması TL olarak. Çünkü diyo ki, hani bakarız ya bildirim gelir ya, dolar şu kadar oldu diye. Onu kastediyor işte.
Hiç bir yerde cent olarak söylenmez zaten. 1 dolar 5-10 kuruş arttı denir her yerde.
Son Edit:

Çok karışık olmuş anlatmak istediğim. Yine meyve hesabından gidelim en basiti.

Örnek:

1 kilo Domates = 4 TL olsun.

Domates kilosu 25 kuruş artmış dersek,

1 kilo domates = 4,25 TL olmaz mı?

Yani demek ki domatesin miktarı artmıyor, fiyatı artıyor.

1 doların fiyatı 4 TL iken.

Dolar 1 kuruş artmış denilirse,

1 dolar = 4,01 Tl olmaz mı?

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

17:55'den sonrasinda gercekten saclarimi yolacaktim Dolar'in bir kurus artmasi 45 Milyar TL zarar demek bizim icin.
Beni gram ilgilendirmedigi halde sokaga cikip bagirasim geldi.

Türkiye neden susuyor? Sok oluyorum bazi seyler hakkinda derinlemesine bilgilenince.
Bosuna dememisler demek cahillik mutluluktur diye.

Sevgiler. (Gülücük koyasim bile gelmedi)
Benzin 10 TL olsa yine almaya giderler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı