Metin Feyzioğlu Tahta Üzerinde Ekonominin İçler Acısı Durumunu Anlattı

Türkiye Barolar Birliği başkanın ekonomi ile ilgisi ne arkadaş bırak işin ehline onlar yapsın bizim hocalar proflarda böyle bi konuda iyilerse her konuda yorum yapıyorlar sağda solda.

Hocam arkadaş doğru söylüyor, doları 1,01 diye baz alınmaz. Doların 1 kuruş artması 1 doların 4 iken 4,01 olması demek. Onlar da abartmış biraz 45 milyar TL zarar eder doğrudur ama 1 kuruş ile değil,
10 kuruş ile eder. Ama sonuçta ülke zarara girmiş oluyor zira 4,5 oldu. 220 milyar TL zararımız var şu anda bu bile yeter batmaya.

450.000.000.000 dolar=1.800.000.000.000 TL dolar 4 TL
450.000.000.000 dolar=2.025.000.000.000 TL dolar 4,5 TL
yani 225 milyar TL zararımız var yine.

Hocam arkadaş doğru söylüyor, doları 1,01 diye baz alınmaz. Doların 1 kuruş artması 1 doların 4 iken 4,01 olması demek. Onlar da abartmış biraz 45 milyar TL zarar eder doğrudur ama 1 kuruş ile değil,
10 kuruş ile eder. Ama sonuçta ülke zarara girmiş oluyor zira 4,5 oldu. 220 milyar TL zararımız var şu anda bu bile yeter batmaya.
Dolar 4.0 TL varsayarsak Doların 1 kuruş artması 4.01 olmaz. 4.04 TL olur. Bak şöyle dene hesaplamayı. 0.01 cent=0.04 kuruş. Cent dedim ama tam bilmiyorum ama onların kuruşu galiba.

Dolar 4.0 varsayarsak Doların 1 kuruş artması 4.01 olmaz. 4.04 olur. Bak şöyle dene hesaplamayı. 0.01 cent=0.04 kuruş. Cent dedim ama tam bilmiyorum ama onların kuruşu galiba.
Bak kuruş diyor, cent değil. Doların demek bir doların demektir her her yerde.

Yani baz olarak 1 dolar alınır, 1 dolar şu kadar olmuş demek.

@Dr. Sheldon C. Bak mesajı düzenledim şimdi oku.
Bu arada matematik bilen yok mu burada şu arkadaşa doğrusunu anlatsa şimdi şüphelenmeye başladım kendi yaptığım hesaptan. :D

Senin dediğin gibi olması için TL 1 Cent değer kaybetti denmesi lazım şuradaki gibi. Lakin TL bir ayda 3 cent değer kaybetmiş.
Ama bir ayda 50 kuruş artmış dolar.
XE: TRY / USD Currency Chart. Turkish Lira to US Dollar Rates
1526938698265.png

Arkadaş doların kendi içinde artıp artmadığını bilebiliriz ama esas önemli olan 1 doların bizim için kaç TL'ye geldiğidir. 1 dolar 50 kuruş arttı denildiği zaman TL para birimi artar. Bak kuruş diyor.

Arkadaş doların kendi içinde artıp artmadığını bilebiliriz ama esas önemli olan 1 doların bizim için kaç TL'ye geldiğidir. 1 dolar 50 kuruş arttı denildiği zaman TL para birimi artar. Bak kuruş diyor.
Değerli kardeşim al o zaman senin için çok daha basit anlatacağım.
1 tane elma. 4 tane armuta eşit. Ama elma 1 gram artmış. O zaman armutlar toplam 4 gram artar.

Ah işte, nasıl oluyor senin örnek mantıksız.

Elma 10 gram olsun.

Elma = 4 x armut
10 = 4 x 2,5 armut.

Elma 1 gram artıyor;
11 = 4 x X armut

Denklemde
X= 11/4
2,75 GR armut.
11 = 4 x 2,75 armut.

Armutlar gördüğün üzere 0,25 gram artıyor.:ROFL:

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı