Çözüldü Metin2 harici ekran kartı ile nasıl çalışır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Sönmez Reis

Hectopat
Rubi2 diye bir PvP server oynuyorum, laptopum HD 4600 ve GT 940M var, ben 940M'i kullanarak oynamak istiyorum.
NVIDIA denetim masasında .exe dosyasını ekleyip NVIDIA ile çalıştırı seçmek fayda etmiyor.
Bilen veya çözüme götürecek herhangi bir bilgisi, önerisi olan dahi yazsa çok memnun olurum. Uzun süredir uğraşıyorum.

Çözüm
Epey bir araştırma sonucu sorunun kaynağına ulaştım. Oyun DirectX 8 kullandığından modern sistemlerde harici GPU ile çalışmıyor. Çözüm ise oyunun DX8 çağrılarını DirectX 9 olarak çevirmek. Bunun için de bir DLL mevcut fakat ilk denememde başarısız oldum. Araştırmaya devam ediyorum.

Kaynak: DirectX9 Wrapper for laptop's dedicated gpu

Sanırım oyunu yayınlayan kişilerin bunu yapması gerek. Geliştirici ile iletişime geçerseniz userinterface.cpp'ye şu kodu eklemesini belirtin:

C:
extern "C"
{
    __declspec(dllexport) DWORD NvOptimusEnablement = 0x00000001;
    __declspec(dllexport) int AmdPowerXpressRequestHighPerformance = 1;
}

Sonra da oyunun paketine bunu eklemeleri yeterli:

@Sönmez Reis Geliştiricilerin Discord'u falan var mı?

Ben geliştiriciye Discord üzerinden yazdım.

1638733167974.png
Adımları izleyin.
Ayarlar/Sistem/Monitör/Grafik Ayarları deyin. Buradan istediğiniz oyunu veya programı seçip yüksek performans GPU olarak ayarlayın.

Metin2 Bin kullanıyordu galiba. Oyunun exe kullandığından emin misin? Bir de dahili kullandığından nasıl emin oldun?

Önce exe ile patcher atıyor daha sonra ne oluyor bilmiyorum fakat oyun dosyalarının içerisinde 2 adet. Bin dosyası var ikisine de aynı işlemi uyguladım NVIDIA ile çalıştır dedim.
Hem bildirim alanında GPU etinliğini gösteri açıp bakıp oradan kontrol ettim hem de görev yöneticisindeki ekran kartının kullanımına baktım sürekli %0.

Adımları izleyin.
Ayarlar/Sistem/Monitör/Grafik Ayarları deyin. Buradan istediğiniz oyunu veya programı seçip yüksek performans GPU olarak ayarlayın.

Deneyip yazıyorum hemen.

Adımları izleyin.

Buradan da yapmıştım hocam fayda etmedi.

Dosya Ekleri

• aa111.png
    aa111.png
    16,9 KB · Görüntüleme: 321
Oyun çalışırken Görev Yöneticisi altında gözüken dosya hangisi?

Sağ tıklayıp özellikler dediğimde de sağdaki pencere açılıyor.

Knight, Metin2 gibi oyunlar işlemci tabanlı oyunlardır, genellikle GPU'nun VRAM'indan bir miktar kullanırlar.

Görev yöneticisinde hiç göstermiyor.
Sanırım Recep hocadan da cevap çıkmadığına göre yapacak bir şey yok, en azından artık nasıl yaparım diye uğraşmam.

Dosya Ekleri

• bb22.png
    bb22.png
    50,5 KB · Görüntüleme: 288
  • cc33.png
    cc33.png
    82,6 KB · Görüntüleme: 301
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı