Mezuna mı kalınmalı yoksa üniversite mi yazmalıyım?

Dün müsait olmadığım için bakamadım, ne yaptınız? Tercih listesini sildiniz mi?
Mesajı nedense yeni görüyorum, kusura bakmayın lütfen. Bildirim gelmedi tarafıma, konularıma bakarken denk geldim. Belli bir zaman geçmiş ama tercih listesindeki her şeyi silip sadece mecbur olarak 1 tane bırakmak zorunda olduğum için Marmara YBS yazdım ve tabii ki gelmediği için OBP puanım da kırılmayacak.

Kırılmaz umarım 😅

Merhaba; baya kafam karışık durumda şu anda, ne yapacağımı bilmediğimden dolayı fikir almak istiyorum.

2021 mezunuyum. 3 mezun senemdi ve çok kötü bir sıralama yaptım. Ne yapacağımı bilmiyorum tavsiye, fikrinize çok ihtiyacım var. Mezuna mı kalsam yoksa üniversiteye mi gitsem karar veremiyorum.

Odak veya dikkat eksikliği sorunum var sanırım, birden fazla paragraf kitabı bitirmeme rağmen Türkçe netler çok düşük geldi. Nerede hata ve yanlış yaptım bilmiyorum. Sınavda birde özellikle şıklar üst üste gelince, hep aynı şıklar üst üste gelmez mantığıyla düşündüm ve doğru şıkkımı bile değiştirme sağlamıştım hatırlıyorum sınavı. Bundan dolayı hataya düşmüştüm ve çok stresim de vardı sınav anında, öyle ki sınav sabahı ve dün gece yemek bile yiyemiyordum heyecan ve stresten dolayı. Midem çok bunalıyordu. Sizlerin tavsiyesi benim için çok kıymetli. Ne yapmalıyım?

Bu sene de son kez ya doğru düzgün, istikrarlı ve düzenli bir şekilde çalışacağım ya da üniversite yazacağım. Subaylık istiyordum, tarih bölümünü bitirdikten sonra subaylığa başvuru yaparım diye düşünüyordum ama dershane rehberlik hocası, ileride tarihle subaylığa giremeyebilirsin bunu da düşünmen lazım dedi. Çok arada kaldım, ne yapacağımı bilmiyorum. EA 1.2 m, sözel 760 bin. Çok kötü biliyorum, seneye YBS yazıp öyle gitmeyi düşünüyorum. Karar veremedim şu an ne yapacağımı.

Son olarak, rehberlik hocasıyla görüştüm bu tercihleri yazdık. Fikriniz nedir? Öylesine yazdım, mezuna kaldım normalde ama silsem mi tercih listesini? Geleceğinden değil de gelmesin diye yazdım da denilebilir. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE @AdaBagcibasi @arr05
Eki Görüntüle 1895005

Değerli görüş ve fikirlerini bekliyorum.
Hocam, kendi düşüncemdir eğer ailenize çok yük olduğunu hissediyorsanız 1 kere daha denemeyin bence. Dışarıdan bir alan bulup kendinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz.

Düzgün bir çalışma planı yapın. Düzgün çalışma ile kazanılabilecek bir sınav zaten.
Haklısınız, düzgün ve istikrarlı bir şekilde çalışma yapamadık ve ek olarak tekrarlar yapmayıp soru çözmedim ondan mütevellit bu durumlar oldu. Bu sene gerçekten hatalardan ders çıkarıp, düzgün sistemli gideceğim.

Hocam, kendi düşüncemdir eğer ailenize çok yük olduğunu hissediyorsanız 1 kere daha denemeyin bence. Dışarıdan bir alan bulup kendinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim, kararımı verdim. 1 sene daha sağlam, sıkı bir şekilde çalışacağım. Sağ olun🙏

Haklısınız, düzgün ve istikrarlı bir şekilde çalışma yapamadık ek olarak tekrar ve soru çözmedim ondan mütevellit bu durumlar oldu. Bu sene gerçekten hatalardan ders çıkarıp, düzgün sistemli gideceğim.
İsterseniz çalışma planı ile ilgili konu açabilirsiniz. Sizin için daha yararlı olabilir, yardımcı olabiliriz.

Merhaba; bayağı kafam karışık durumda şu anda, ne yapacağımı bilmediğimden dolayı fikir almak istiyorum.

2021 mezunuyum. 3 mezun senemdi ve çok kötü bir sıralama yaptım. Ne yapacağımı bilmiyorum tavsiye, fikrinize çok ihtiyacım var. Mezuna mı kalsam yoksa üniversiteye mi gitsem karar veremiyorum.

Odak veya dikkat eksikliği sorunum var sanırım, birden fazla paragraf kitabı bitirmeme rağmen Türkçe netler çok düşük geldi. Nerede hata ve yanlış yaptım bilmiyorum. Sınavda bir de özellikle şıklar üst üste gelince, hep aynı şıklar üst üste gelmez mantığıyla düşündüm ve doğru şıkkımı bile değiştirme sağlamıştım hatırlıyorum sınavı. Bundan dolayı hataya düşmüştüm ve çok stresim de vardı sınav anında, öyle ki sınav sabahı ve dün gece yemek bile yiyemiyordum heyecan ve stresten dolayı. Midem çok bunalıyordu. Sizlerin tavsiyesi benim için çok kıymetli. Ne yapmalıyım?

Bu sene de son kez ya doğru düzgün, istikrarlı ve düzenli bir şekilde çalışacağım ya da üniversite yazacağım. Subaylık istiyordum, tarih bölümünü bitirdikten sonra subaylığa başvuru yaparım diye düşünüyordum ama dershane rehberlik hocası, ileride tarihle subaylığa giremeyebilirsin bunu da düşünmen lazım dedi. Çok arada kaldım, ne yapacağımı bilmiyorum. EA 1.2 M, sözel 760 bin. Çok kötü biliyorum, seneye YBS yazıp öyle gitmeyi düşünüyorum. Karar veremedim şu an ne yapacağımı.

Son olarak, rehberlik hocasıyla görüştüm bu tercihleri yazdık. Fikriniz nedir? Öylesine yazdım, mezuna kaldım normalde ama silsem mi tercih listesini? Geleceğinden değil de gelmesin diye yazdım da denilebilir. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE @AdaBagcibasi @arr05
Eki Görüntüle 1895005

Değerli görüş ve fikirlerini bekliyorum.

Açıkçası naçizane tavsiyem günde 18 saatte çalışsanız 2024 tayfa gümbür gümbür geliyor ve yığılma olacağı çok belli 2021 benzeri bir sınav yapılacak ve çok çok zor olacak eleyici olması gerekiyor buna ek olarak 2024 tayfa hem nüfüs olarak hem de çalışma olarak önde yani arkadaşlar harbi çallışıyor ben sağda solda görüyorum helal olsun diyorum ben olsam bu riske girmem bu risk bile değil enayilik 1 milyonuncu olsam bile mezuna kalmam ilk binde olsam bile kalmam kalınmaz çünkü kişi sayısı çok çok fazla 4 milyondan fazla insan girecek neyin kafası bu

Açıkçası naçizane tavsiyem günde 18 saatte çalışsanız 2024 tayfa gümbür gümbür geliyor ve yığılma olacağı çok belli 2021 benzeri bir sınav yapılacak ve çok çok zor olacak eleyici olması gerekiyor buna ek olarak 2024 tayfa hem nüfüs olarak hem de çalışma olarak önde yani arkadaşlar harbi çallışıyor ben sağda solda görüyorum helal olsun diyorum ben olsam bu riske girmem bu risk bile değil enayilik 1 milyonuncu olsam bile mezuna kalmam ilk binde olsam bile kalmam kalınmaz çünkü kişi sayısı çok çok fazla 4 milyondan fazla insan girecek neyin kafası bu
Yığılma sayısal türünde çok fazla oluyor. Sınavı neye göre çok çok zor olacak dediniz ona da anlam veremedim doğrusu. Çünkü bir yıl Türkçe bir yıl Matematiği zorlaştırıyorlar. Eleyici olan Matematik. Matematik yapanın kazandığı sınav bu. Yani çalışan hakkını yine alacak. X Kişisine zorsa A kişisine de zor. Günde 8 saat çalışarak bile iyi sıralamalar elde edilebilir. Kimse günde 18 saat çalışmaz, çalışsa bile verimli olmaz.

Yığılma sayısal türünde çok fazla oluyor. Sınavı neye göre çok çok zor olacak dediniz ona da anlam veremedim doğrusu. Çünkü bir yıl Türkçe bir yıl Matematiği zorlaştırıyorlar. Eleyici olan Matematik. Matematik yapanın kazandığı sınav bu. Yani çalışan hakkını yine alacak. X Kişisine zorsa A kişisine de zor. Günde 8 saat çalışarak bile iyi sıralamalar elde edilebilir. Kimse günde 18 saat çalışmaz, çalışsa bile verimli olmaz.
2021 de zor olmasının sebebi aniden yükselen öğrenci sayısıydı tıpkı 2024 olduğu gibi ...4 milyon öğrenci girecek bu öğrencileri seçmek gerekir çünkü kişi sayısı arttıkça çalışmayan sayısı daha fazla olacak bu istatiksel olarak ortada çünkü heryer üni e bu böyle olunca hayali olup , alışıp bilinçli olan kişi sayısıda azınlık değil bunlarda çok fazla durum böyle olunca biryerlerde yığılma hep olacak kriz gibi bu seneki durum örnek verilebilir türkçeden den 4 yanlış yaptı herkes ve diğer dersler ful ise ilk binde, türkçe 3 yanlış ise ilk 500 lerde peki buna çözüm olarak ne gerekir çok çok zor bir sınav yapıp seçici olması gerekiyor . ne kadar zor olursa o kadar seçici olur . ve şunu söyemek gerekirse 2023 tayfa 2024 den avantajlı 2024 tayfa 2025 den özellikle bu sene aöl falan kalktı . yani bu 2024 tayfa çok çekti aslında 9 da okuyamadılar galiba covid yüzünden .yeni sistem yine onları vurdu bu uzayıp gider.ek olarak arkadaşım kapasiten varsa 15 saat net götürüyorsun eğer parça parça bu süreyi arttırırsan rahat ve sağalıklı oluyor mental olarak falan denemeyle sabit ek olarak 15 saatin nasıl geçtiği önemli eğer derin odak çalışırlırsa 15 saat baya ileriye götürür o değiğin insanlar onu yaptı işte 8 saat odaklanarak çalıştı iyi sıralamlar geldi ama bana göre 2024 için derin odak min 12 saat anca ileriye atarsın çok çetin bir mücadele bu

Yeni konular

Geri
Yukarı