Nitro AN16-41 BIOS 1.20 güncellemesinden sonra ısınıyor

Feterisa

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar Nitro 16 RTX 4060 Ryzen 7 7840HS modele sahibim. BIOS 1.19 versiyonunda boşta 40 dereceydi, 1.20 güncellediğimde 50-60 derece arası gidip geliyor fanlar arada 1900 RPM çıkıyor. Önceden asla böyle bir şey olmazdı, oyunda da dereceler arttı.
2. sorun can sıkmaya başladı, BIOS'da only NVIDIA GPU seçiliydi ve geri otomatiğe aldım sonuç böyle.

1715273333720.png

Advanced Optimus gözükmüyor. Nasıl çözeceğim bilmiyorum bir tek bu sorun bana mı denk geldi yoksa 1.20 BIOS mu kullandığım modelde sorun mu yaratıyor?
Dengeli modda oyuna giriyorum fanlar 2800 RPM çıkıyor, işlemci 70 derece civarı, ekran kartı 62 civarı bir şey. Boştaki sıcaklık değlerini atacağım ve anlamadığım bir şey var ekran kartı durduk yere %80 GPU kullanımı yapıyor. Acaba driver sorunu mu var? Alakası olabilir mi?

1715273843134.png

Çözüm yolu bilen arkadaşları bekliyorum.

Nitro 16da nasıl bilmiyorum ama Nitro 5'te neye ayarlarsanız ayarlayın sistemi yeniden başlatınca NitroSense tekrardan Dengeli moda alıyor o yüzden arkadaşın dediği gibi olur büyük ihtimalle.
Denemedim hiç hangi modda çalışır dostum ama muhtemelen dengelide çalışır diye tahmin ediyorum.
Bu nitrosense benzeri yazılımları tamamen kaldırsalar windowsdan kontrol edebilsek sorunlar çözülecek aslında. Sürekli yazılımsal problemler oluyor hem acer hem diğer markalarda. Bir daha ki sefer nitroyu yüklemeden önce deneyeceğim.

Bu nitrosense benzeri yazılımları tamamen kaldırsalar windowsdan kontrol edebilsek sorunlar çözülecek aslında. Sürekli yazılımsal problemler oluyor hem acer hem diğer markalarda. Bir daha ki sefer nitroyu yüklemeden önce deneyeceğim.
Her üretici ve cihazın ayarları farklı o dediğin biraz zor bence ama Microsoft donanımlarda ki RGB ışıklandırmalar için bir adım attı bakarsın bahsettiğin şeyde gelir.

Havalar ısınmaya başladı ve cihazlar 5-10 derece daha sacak çalışmaya başladı artık. BIOS'la alakalı bir durum yok. Boş sıcaklığı 45-60 arası normal kabul edilir. Eğer cihazının güç yönetim modu yüksek performansta ise dengeliye al 50 dereceye sabitlenir boşta sıcaklığın.

GPU'nun anlık yükselmesine gelince NitroSense bazen buga giriyor tamamen bundan kaynaklı. Zaman zaman bende de NitroSense'de %90 kullanım gözüküyor, görev yöneticisine baktığımda kullanım %2 gözüküyor. Böyle durumlarda cihazı yeniden başlatırsan her şey normale döner.
Son olarak link paylaşmak yasak ama Telegram'da 85 kişilik nitro&predator grubumuz var gelmek istersen bekleriz. "nitrocularchat"

Eki Görüntüle 2191567
Hocem cevaplarınız için teşekkürler zaten bu modelin incelemesini sizden görmüştüm detaylı birşekilde anlatmıştınız. Dediğiniz gibi NitroSensei cidden buglu, NitroSensei açtığımda laptop 42 derece birden 52 dereceye geliyor sonra yavaş yavaş düşüyor, cihazı güç ayarlarından yüksek performansta kullanıyorum, Nitro sensei dengeli modda, aklıma takılan bi soru var video izlerken işlemci derecesi 54 falan oluyor ve fanlar 1900rpm dönmeye başlıyor bu sizde oluyor mu? Bios 1.19 sürümünde bu sorunu yaşamıyordum 1.20 birden böyle olmaya başladı.
1715369555421.png

Video izlerken böyle oluyor olması gereken gibi mi 1900 rpm dönğüyor dediğim gibi.
1715369948007.png

5 sekme açık googlede ve fanlar böyle dönüyor sonra duruyor 1400rpm dönüyor tekrar açılıyor 1900rpm geliyor normal mi anlamıyorum çünkü ona göre bios 1.19 sürümüne geçmeyi deneyeceğim normalse geçmekle uğraşmayacağım.

Son düzenleme:
Hocem cevaplarınız için teşekkürler zaten bu modelin incelemesini sizden görmüştüm detaylı bir şekilde anlatmıştınız. Dediğiniz gibi NitroSense'i cidden buglu, NitroSense'i açtığımda laptop 42 derece birden 52 dereceye geliyor sonra yavaş yavaş düşüyor, cihazı güç ayarlarından yüksek performansta kullanıyorum, NitroSense'i dengeli modda, aklıma takılan bir soru var video izlerken işlemci derecesi 54 falan oluyor ve fanlar 1900RPM dönmeye başlıyor bu sizde oluyor mu? BIOS 1.19 sürümünde bu sorunu yaşamıyordum 1.20 birden böyle olmaya başladı.
Eki Görüntüle 2192369
Video izlerken böyle oluyor olması gereken gibi mi 1900 RPM dönğüyor dediğim gibi.
Eki Görüntüle 2192371
5 sekme açık Google'da ve fanlar böyle dönüyor sonra duruyor 1400RPM dönüyor tekrar açılıyor 1900RPM geliyor normal mi anlamıyorum çünkü ona göre BIOS 1.19 sürümüne geçmeyi deneyeceğim normalse geçmekle uğraşmayacağım.

Windows yüksek performansta olduğu için CPU sürekli Turbo açık çalışıyor. Bu nedenle CPU ısısı 55-65 arası gidip geliyor haliyle fanlar da soğutmak için çalışıyor. Aynı durum bende de mevcut. Windows'u dengeliye aldığumda 45-50 derece ve 1500RPM'e sabitleniyor cihaz. 1.10 BIOS'ta da böyleydi 1.20 dede böyl bu durum

Windows yüksek performansta olduğu için CPU sürekli Turbo açık çalışıyor. Bu nedenle CPU ısısı 55-65 arası gidip geliyor haliyle fanlar da soğutmak için çalışıyor. Aynı durum bende de mevcut. Windows'u dengeliye aldığumda 45-50 derece ve 1500RPM'e sabitleniyor cihaz. 1.10 BIOS'ta da böyleydi 1.20 dede böyl bu durum
Bios 1.20 sizdede kurulu yani, oyunda 2800rpm dönmesi garibime geldi bilmiyorum sürümü geri düşürmesi riskli, basit olsa yapardımda sıkıntı çıkar diye ellemiyorum. Durum normal mi değil mi onu anlamaya çalışıyorum normalse zaten dokunmam o yüzden hocam.

Son düzenleme:
Bios 1.20 sizdede kurulu yani, oyunda 2800rpm dönmesi garibime geldi bilmiyorum sürümü geri düşürmesi riskli, basit olsa yapardımda sıkıntı çıkar diye ellemiyorum. Durum normal mi değil mi onu anlamaya çalışıyorum normalse zaten dokunmam o yüzden hocam.
Oyunda performans 2500-4500 dönmesi normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı