MF120L fanlar MSI Mystic Light ile kontrol edilmiyor

• Konuyu başlatan NRVS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 725

NRVS

Megapat
Makaleler
9
Yer
C-137
Cooler Master MF120L fanlarımı Mystic Light üzerinden kontrol edemiyorum. CM MasterPlus yazılımı ile de denedim, hiç uyumlu aygıt algılanamadı hatası veriyor. 3 tane MF120L kullanıyorum. Fan çoklayıcı ile hepsini bağladım, diğer ucunu anakartın 12V RGB girişine taktım.
@Cooler Master Türkiye
Dragon Center üzerinden Mystic Light'ı güncelledim. Mystic Light kayboldu fanlar sadece beyaz yanıyor.
Anakartım: MSI B350 Tomahawk Arctic.

Bağlantıyı ters yapmış olabilir misiniz? Anakarttaki RGB başlığının bir tarafında + işareti vardır. RGB kablosunun üstünde de ok işareti. Bu iki işaret birbirine uyuyor mu kontrol edin. Keza çoğaltıcıdaki ok işaretleri de birbirine bakmalı.

Hadi Mystic Light uyumlu değil diyelim (ki uyumlu) MasterPlus'ın görmemesi ilginç.

Bağlantıyı ters yapmış olabilir misiniz? Anakarttaki RGB başlığının bir tarafında + işareti vardır. RGB kablosunun üstünde de ok işareti. Bu iki işaret birbirine uyuyor mu kontrol edin. Keza çoğaltıcıdaki ok işaretleri de birbirine bakmalı.

Hadi Mystic Light uyumlu değil diyelim (ki uyumlu) Masterplus'ın görmemesi ilginç.

Hocam bağlantıların hepsini kontrol ettim. Anakartın üzerinde + işareti yerine siyah içi dolu bir kare var doğru taktığımda sabit beyaz yanıyor, ters takmaya çalıştığımda hiç ışık yanmıyor eskiden beyaz yanıyordu o da yanmıyor artık. :)
işin garibi RAM'lerimin de ışığını değiştiremiyorum artık sabit kırmızı yanıyor. iCUE yükledim yine olmadı.

Çok ilginç. Normalde ters bağlantı yapıldığında yanlış bile olsa tepki verirdi. Hadi vermesi zorunlu değil diyelim, doğru takınca neden sapıtıyor? İşletim sisteminiz güncel mi? BIOS sürümü nedir? Alakalı mı emin değilim ama rutin kontrol yapalım.

Fanları tek tek dener misiniz? Çoğaltıcıdan çıkarıp tek tek takın anakarttaki başlığa, öyle aydınlatmasını kontrol etmeyi deneyin. Sistemdeki bütün RGB kontrol yazılımlarını kaldırın, sadece Mystic Light veya MasterPlus kalsın.

Çok ilginç. Normalde ters bağlantı yapıldığında yanlış bile olsa tepki verirdi. Hadi vermesi zorunlu değil diyelim, doğru takınca neden sapıtıyor? İşletim sisteminiz güncel mi? BIOS sürümü nedir? Alakalı mı emin değilim ama rutin kontrol yapalım.

Fanları tek tek dener misiniz? Çoğaltıcıdan çıkarıp tek tek takın anakarttaki başlığa, öyle aydınlatmasını kontrol etmeyi deneyin. Sistemdeki bütün RGB kontrol yazılımlarını kaldırın, sadece Mystic Light veya masterplus kalsın.

Sistemim güncel her şeyi ile. Dragon Center'ı silmeyi denedim, hala yüklü görünüyor. Lanet olsun böyle programa. Mystic Light'ı da kuramıyorum Dragon Center yüklü göründüğü için.
Kafayı yememe az kaldı.
JLED1 girişine takmam gerekmiyor mu ya ben mi yanlış yapıyorum?

JLED pinleri doğru. Anakart kitapçığında RGB strip diye geçiyor fakat fan da takılabilmeli, sadece şerit desteklemesi gibi bir saçmalık olamaz. Tek tek denediniz mi? Önceden kontrol edebiliyor muydunuz?

Hocam önceden sadece 1 tane RGB fanım vardı sıvı soğutucunun içinde gelen kontrolcü ile elle kontrol ediyordum. Bu yeni fanlarımı da sadece kontrolcü ile renklerini değiştirebiliyorum. Daha önce hiç anakart üzerinden bağlamamıştım fanı.

Dragon Center'ı tekrar yüklemeye çalıştım. Mystic Light geri geldi. RAM'leri ve ekran kartını kontrol edebiliyorum ama fanlar yine yok :(

1.jpeg

Yavaş yavaş gözüm alışmaya başladı hocam beyaz ışığa. Güzel görünüyor artık. 🤣

Sorunun kaynağı %100 Dragon Center hocam. MSI Gaming App kurdum oradan anakartın rengini değiştirince fanlarında rengi değişiyor ama sadece sabit renk seçebiliyorum, efekt falan yok. Dragon Center üzerinden anakartı kontrol edemiyorum hala.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar,

Dragon Center zaman zaman bu problemi yaşatabiliyor. Ben de Trident Z RAM'lerimi bir önceki versiyonda kontrol edemiyordum. Güncelleme geldi, kontrol edebiliyorum artık. Ya sisteminizde başka bir programla çakışıyor. Zamanla gelen güncellemeler ile düzelir umarım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı