Mi 11 Lite Black Crush

Makaleler
15
Daha fazla  
Telefonu yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum. Aldığımda MIUI 12.5.3 güncellemesini de yapmıştım direkt. O da işe yaramadı. Aldığımdan beri bu sorun var. Daha önce kullananlarda da varmış. Black crush nedir bilmiyorsanız anlatayım; bazı koyu renkli resim ve videolarda siyah renkli alanların piksellenme sorunu. Özellikle koyu temalı bazı dizi ve filmlerde çok canımı sıkıyor.

HDR 10, 1.07 milyar renk, AMOLED ekranlı bir telefonda hâlâ bu sorunu görmek üzücü. Kafam karışık durumda. Bazı kullanıcılar 12.5.3 ile çözüldü yazmış, bazıları en başından beri hiç karşılaşmadım yazmış ama bende durum hâlâ aynı. En çok Instagram keşfetteki koyu renkli videolarda karşılaşıyorum. Her videoda, fotoğrafta da olmuyor. Ne zaman olacağı da belli değil. Bazen YouTube'da, bazen Instagram'da.

AMOLED ekran kullanılan Xiaomi modellerinde varmış bu sorun. Sorunun yazılımsal olduğu söyleniyor internette. Umarım bir sonraki MIUI güncellemesinde bu sorunu kökten çözerler. Aranızdan Mi 11 Lite kullanıcısı olup da bu sorunu yaşayan var mı? Veya başka AMOLED ekranlı Xiaomi modeli kullanıp da bu sorunla karşılaşan?

Son düzenleme:
Şimdi de yeni sorun var telefonda. En üst, en sağ kısımdaki bildirim panelinde VoLTE, sinyal gücü, Wi-Fi ve bataryanın kalan yüzdeliğini gösteren simgelerin olduğu kısımda hayalet ekran (ghost screen) oluştu. Full beyaz bir resmi tam ekran yapıp o kısma bakınca bariz belli oluyor. Orada başka bir görsel hareket olmadığı için oluştu büyük ihtimalle. Ekranın başka kısımlarında da az da olsa ghost screen var, sadece bildirim panelinde de değil.

Telefonu garantiye gönderecek zamanım da yok, olsa direkt göndereceğim.

Bu sorun custom ROM ile de düzelmiyor. Tahminen cihazın kerneli hatalı. Umarım Xiaomi bunu fark eder ve bir şeyler yapar.
Yani panel sorunu değil, yazılımsal. Garantiye göndersem de bir şey değişmeyecektir o zaman. Bu Xiaomi telefonlar da tombala gibi, hangisinde ne sorun olacağı belli olmuyor. Ön yargılı olmayayım diyorum, yok. Xiaomi'nin özellikle bu sorunu ele alıp almayacağı da belli değil. Kasası esneyen A52'yi alsaydım keşke.

Yani panel sorunu değil, yazılımsal. Garantiye göndersem de bir şey değişmeyecektir o zaman. Bu Xiaomi telefonlar da tombala gibi, hangisinde ne sorun olacağı belli olmuyor. Ön yargılı olmayayım diyorum, yok. Xiaomi'nin özellikle bu sorunu ele alıp almayacağı da belli değil. Kasası esneyen A52'yi alsaydım keşke.

Fikrim tahmine dayalı. Siz yine garantiye gönderin.
Kernel sorunu varsa bir geliştirici bile ele alıp düzeltebilir. Xiaomi'nin yapmadığını başkası yapmasıda komik olur.

Fikrim tahmine dayalı. Siz yine garantiye gönderin.
Kernel sorunu varsa bir geliştirici bile ele alıp düzeltebilir. Xiaomi'nin yapmadığını başkası yapması da komik olur.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Xiaomi'nin sorunun farkında olmasını ve düzeltmesini umuyorum şimdilik.

Şimdi de yeni sorun var telefonda. En üst, en sağ kısımdaki bildirim panelinde VoLTE, sinyal gücü, Wi-Fi ve bataryanın kalan yüzdeliğini gösteren simgelerin olduğu kısımda hayalet ekran (ghost screen) oluştu. Full beyaz bir resmi tam ekran yapıp o kısma bakınca bariz belli oluyor. Orada başka bir görsel hareket olmadığı için oluştu büyük ihtimalle. Ekranın başka kısımlarında da az da olsa ghost screen var, sadece bildirim panelinde de değil.

Telefonu garantiye gönderecek zamanım da yok, olsa direkt göndereceğim.
Ghost screen Xiaomi'lerin klasik sorunu. Donanım falan filan överler ama milyon tane kronik sorunla uğraşmak zorunda kalırsın..

Hocam selamlar bir çözüm bulabildiniz mi? Ya şu 60 Hz'e düşme olayı, Black Crush saçma sapan uyuz edici şeyler. Sorun devam ediyor bende, siz ne yaptınız?
Hayır, aynı. Bir çözüm bulamadım. MIUI 13'ü bekliyorum. Xiaomi çözemedikçe biz kalıcı bir çözüm bulamayız bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı