Microsoft Edge veri topluyor mu?

• Konuyu başlatan İkr
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 2B
Evet, Microsoft veri toplama konusunda sülük gibidir. Tabii bana göre bu verileri işleme konusunda ise bir Google kadar iyi değil. Edge olayı ile biraz daha iyi bir gidişat sergiliyorlar.

Bağlantıdaki yazılım ile Windows ve Edge veri toplayan çoğu hizmeti kapatabilirsin.
Ama bu tamamen kapatılacağı anlamına gelmiyor. Gizlilik odaklı tarayıcı arıyorsan Brave ya da Firefox tavsiye ederim. Bu iki tarayıcı veri toplamaz demiyorum. Ama olabildiğince az veri toplayıp, bunu firmalara satmadan kendilerini geliştirmek için kullanıyorlar.
Ekstra olarak bağlantıda bilgisayar, akıllı telefonlar için gizlilik odaklı tarayıcı önerileri var.

Peki sen niye Brave ve Firefox kullanmıyorsun diyenler olacaktır. Maalesef tarayıcı üzerinden bir şey yaparken, sistemi bu kadar yoran Brave ve Firefox'a katlanamıyorum. Ben de en ufak performans sorunu kafa çıldırtacak hale gelebiliyor. Bu yüzden istikrar çok daha önemli. Diğer yazılımlarımı olabildiğince açık kaynak kodlu, gizliliğe değer veren yazılımlardan seçmeye özen gösteriyorum.

Bunu daha önceden de 2-3 konuya yorum olarak yazmıştım. Brave ve Firefox kendisinden kitle uzaklaştıran sorunları çözerse, ben de bu tarayıcılardan başka tarayıcıya geçebileceğimi pek sanmıyorum. Mesele telefonda Brave tarayıcısı, andOTP (İki aşamalı doğrulama uygulaması), Signal(Mesajlaşma uygulaması daha çok SMS'ler için kullanıyorum.) gibi gizlilik odaklı yazılımlar kullanıyorum. Exodus ile izleyici barındıran uygulamaları takip ediyor. Aşırı önem arz etmiyorsa izleyici barındıran uygulamaları kullanmıyorum.
Bu arada akıllı telefon için izleyici barındırmayan uygulama önerilerinize de açığım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı