Microsoft yeni bir çekirdek yapar mı?

Hocam yapmaları lazım. NT çok kötü bir hale geldi. Microsoft'un Core OS diye bir çekirdeği var. Xbox işletim sisteminde ve bazı Windows 10 varyantlarında( Factory,IOT Core vs.) kullanıyor diye biliyorum. Windows 10X'de Core OS kullanıyordu ama iptal edildi. Onun yerine gelen Windows 11, Vista'dan beri neredeyse hiç güncellenmeyen NT kullanıyor. Bu yüzden performans çok daha yüksek olabilecekken olamıyor. Yeni bir çekirdeğe geçmeli. Ama yeni çekirdekte de her zaman olmasa bile bir süre .exe ve .msi uygulamaları desteklenmeli.

Yapmaz. Zaten şu an k, çekirdek iş görüyor.
Microsoft oturup Windows Vista'nın parasını yiyiyor şu an.
Windows Vista faciasından sonra Microsoft artık temkinli olmaya başladı.
Yeni bir çekirdek yapmak hem masraflı olur hem de değmez. Çünkü artık teknoloji piyasası Mobil tarafa doğru kayıyor.

GNU/Linux'un daha kendi arasında birlik yok. Tonla dağıtım var. İnsanların kafası karışıyor.
Hepsinin yaptığı şey aynı tek değişen isimleri. Birinde yapabildiğini diğerinde de yapabiliyorsun daha ne kadar birlik olsun istiyorsun. Ama windowsa bak bir önceki sürümde yapabildiğini bir sonrakinde yapamıyorsun ve aynı NT çekirdeğini kullandıkları halde.

Hepsinin yaptığı şey aynı tek değişen isimleri. Birinde yapabildiğini diğerinde de yapabiliyorsun daha ne kadar birlik olsun istiyorsun. Ama Windows'a bak bir önceki sürümde yapabildiğini bir sonrakinde yapamıyorsun ve aynı NT çekirdeğini kullandıkları halde.

Hocam ben de zaten Linux kullanıyorum ve memnunum.
Ancak son kullanıcı yani bilgisayardan anlamayan biri Linux kullanmak isterse kafası karışıyor. Tonla dağıtım var. Seçmek zor oluyor.
Örneğin ben neredeyse son kullanıcı için geliştirilmiş tüm Linux işletim sistemlerini denedim ve en son Pisi Linux'u beğendim.

Geri
Yukarı