Milliyetçilik ırkçılık mıdır?

Şimdi hepsi malum partiye kaydı.
Ben de onu diyorum işte öyle milliyetçilik olur mu diye üstünde kendi fikrine benzer olmayan bir fikir olsa ölümüne dalar.

Bir kişi, bir toplum, bir güruh, bir ülke: Sırf doğduğu an itibarıyla kendisine yapıştırılan etiketi, diğer insanlardan ve devletlerden daha üstün ya da ayrıcalıklı olarak görüp var olan sesleri "ulusal çıkarlar" adı altında susturma, sindirme, küçük görme gibi bilinçli-bilinçsiz bir şuur ile hareket ediyorsa bunun adı ırkçılıktır.

Nasıl olduğuna bağlı. Kendi kabul ettiği değerlerdeki milletini diğer milletlerden ayrıştırıyorsa buna ırkçılık demesek de faşizm deriz. Bu ayrımcılık din, kültür ve etnik köken milliyetçiliğinde de bulunuyor.
Özetle uzak durmak gereken milliyetçi fikirler:
-Faşizm.
-Nasyonel Sosyalizm.
-Şovenizm.
-Popülizm.
-Devletçilik.
Ekstradan benim hoşlanmadığım milliyetçi fikirler:
-Türkçülük/Turancılık.
-Ulusalcılık/Ülkücülük gibi akımlar.
-Atatürkçülük.

Nasıl olduğuna bağlı. Kendi kabul ettiği değerlerdeki milletini diğer milletlerden ayrıştırıyorsa buna ırkçılık demesek de faşizm deriz. Bu ayrımcılık din, kültür ve etnik köken milliyetçiliğinde de bulunuyor.
Özetle uzak durmak gereken milliyetçi fikirler:
-Faşizm
-Nasyonal Sosyalizm
-Şovenizm
-Popülizm
-Devletçilik
Ekstradan benim hoşlanmadığım milliyetçi fikirler:
-Türkçülük/Turancılık
-Ulusalcılık/Ülkücülük gibi akımlar
-Atatürkçülük
Devletçiliğin milliyetçilikle alakası yoktur:
Devletçilik, devletin ekonomiyi veya sosyal hayatı ya da her ikisini de belirli bir dereceye kadar kontrol etmesi gerektiği inancıdır.
Ayrıca merak ediyorum, Atatürk milliyetçiliğini neden sevmiyorsunuz?

Geri
Yukarı