Mining yapmak ekran kartına zarar verir mi?

Teknoblog

Hectopat
Merhaba, 1 yıl önce Msi Rtx 2070 Super Gaming X Trio ekran kartı bulunan bir sistem topladım. Bir süre oyun oynadıktan sonra oyun geliştirmeye başladım. Bundan dolayı neredeyse hiç oyun oynamıyorum. Ve ekran kartının gücünden pek fazla faydalanamıyorum. Bu yüzden "Ethereum Mining" yapmak istiyorum. Fakat aklıma takılan birkaç soru var. Mining yapmanın ekran kartının performansına bir etkisi olur mu? Ekran kartının Ömrü'ne bir etkisi olur mu? Ekran kartının garantisi konusunda bir sorun olur mu? Mining'i sadece bilgisayarı kullandığım zaman durdurmayı planlıyorum. Yani günde Minimum 20 saat Mining Program'ı çalışacak. Teşekkür ederim.

Mining için gerekli ekran kartı ayarlarını yapmazsanız zararlıdır.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra zararsızdır. Ancak yine de ekran kartı ömrünü hızlı tüketir.

Ben 1 yıldır RX 570 8 GB ekran kartları ile sürekli hiç kapatmadan mining yapıyorum ve oyun performansına bir etkisi olmadı. Tek sıkıntısı eğer ekran kartınızın soğutması iyi değilse fanlar yüksek devirde çalıştığı için fanları eskiyor. Garanti konusunda da anlamaları mümkün değil, garanti kapsamına giriyor. Hatta fanı bozulan kartı garantiye göndermiştik. Fanları değiştirip geri verdiler.

Diğerleri gelmeden ben yazayım:
1. Tek ekran kartıyla kuruş kazanamazsın, harcadığın elektriği ödemeyezsin.(!)
2. Senin yüzünden ekran kartı bulamıyoruz.(!)
3. Mining yaparsan kartın havaya uçar.
4. Kartın bozulur, garantiye gönderirsen kartını tamir etmez, sana para iadesi yapmazlar.(!)
5. Mining haramdır. (!)

Ben 1 yıldır RX 570 8 GB ekran kartları ile sürekli yapıyorum ve oyun performansına bir etkisi olmadı. Garanti konusunda da anlamaları mümkün değil yani garanti kapsamına giriyor.
Neden hahaha attınız? Oyun performansına bir etkisi olucak mı dedim? Ayrıca garantide şıp diye anlarlar. 8 yıllık ekran kartı 3 yıl gider.

Oyun oynamak ekran kartının ömrünü daha çok azaltıyor. Mining'de sıcaklık sabit bir derecede ama oyun oynarken değişken. Değişken sıcaklıklar daha tehlikeli. O zaman oyun da oynamasınlar.

Nasıl anlıyorlar acaba?
Testlerde belli oluyor. 2. el olarak ekran kartı satın alırken de bu testleri yapmak gerek. Mining ekran kartını sömürür. Oyun ama aşırı zorlamaz. Ama kısık ayarlarda yaparsanız çok sıkıntı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı