Mining Ekran Kartları Neden Satılıyor?

Mining yapmış birisi olarak ETH kazdım ve an itibarı ile ETH kazmak çok ama çok zorlaştı. Ayrıca kripto piyasaları da berbat durumda yani tüm dünyada değer kaybediyor. Hal böyle olunca da zarar artıyor. Satmak en mantıklısı yani. :)
Hocam neden böyle bir hale geldi bu piyasa?
Zamanında bu işi yapanlar çok kazandı ama şimdi durum öyle değil gibi görünmüyor. Neye göre düşüp neye göre yükseliyor bu kripto paralar?

Hocam neden böyle bir hale geldi bu piyasa?
Zamanında bu işi yapanlar çok kazandı ama şimdi durum öyle değil gibi görünmüyor. Neye göre düşüp neye göre yükseliyor bu kripto paralar?
Açıkçası kazıma dahil olan madenci sayısı arttıkça kazım zorlaşıyor. Bu da ürettiğiniz kripto paranın azalmasına sebep oluyor. Örneğin ben 5 kartlı bir RİG ile ayda 1 ETH üretebiliyordum ve o zamanlar gayet de iyi kazanıyordum. Şimdi hem kazım zorluğu arttı hem de elektrik zamlandı.

Piyasalar da ayı piyasasına girince malum sonuç. Külliyen zarar. Ben yaklaşık 1 yıl önce elimdeki RİG'i satıp trade işlerine girdim. Güzel de kazançlar elde ettim.
Kartlar hurdaya çıkmak üzere oldukları için apar topar satma peşindeler. Bence oldukça pişmanlar bu işe giriştiklerinden, kart falan almazlar. :ROFL: Piyasayı darma duman ettiler gram acımıyorum onlara.
Bilinçsiz OC ve BIOS mod yapanlar için hurdaya çıkmak üzere kısmında haklısınız. Ama acımıyorum demek biraz garip geldi. Keşke kartlar bu kadar zamlanmasaydı ama burada madenciler kadar satıcıların da yani kart satan firmaların da payı küçümsenemeyecek kadar büyük.

Zevkle izliyorum etrafımda 100bin liraya yakın yatırım yapan "aç gözler" vardı. Bence çokta iyi oldu etrafta RX580 ler çoğaldı 1600-1700 TL fiyatlara.

Zevkle izliyorum etrafımda 100bin liraya yakın yatırım yapan "aç gözler" vardı. Bence çokta iyi oldu etrafta RX580 ler çoğaldı 1600-1700 TL fiyatlara.
Zarar ettiler büyük ihtimal zaten 1 yıl önce falan satmadılarsa yani kriptoların meşhur olduğu dönemde yatırım yapanlar çok ama çok zarar ettiler. Sebebi de bilmedikleri piyasaya girdiler ve o zaman bile neredeyse maliyetini 2 - 3 yılda anca çıkarabiliecekti aldıkları sistemler. Piyasalar da ayı piyasasına yani düşme içine girdiklerinde topu zarar oldu.

Zarar ettiler büyük ihtimal zaten 1 yıl önce falan satmadılarsa yani kriptoların meşhur olduğu dönemde yatırım yapanlar çok ama çok zarar ettiler. Sebebi de bilmedikleri piyasaya girdiler ve o zaman bile neredeyse maliyetini 2 - 3 yılda anca çıkarabiliecekti aldıkları sistemler. Piyasalar da ayı piyasasına yani düşme içine girdiklerinde topu zarar oldu.
Kesinlikle. Ülkede hala olmasının sebebi kur artışı ile dengelenmesi durumun. Yoksa 2 sene önceki kur değerleri olsa hepsi batmıştı bence. Ethereum geçen sene 400 dolar falandı şuanda 160'a kadar düşmüş.

Mining piyasasında kâr ile kazanmaya devam edebilmek için 5-10 ekran kartı yeterli değil maalesef. Keza sadece kazmak da yetmez, bunun exchange işlerini de takip etmek gerekir. Bitcoim 20K $ değerlerini zorladığında herkes Rig kurdu. 3-4 ekran kartı alan mining yapmaya başladı. Ancak kazandıkları paralar sadece işletme masraflarını karşılamaya başlayınca zararın neresinden dönülürse kâr mantığı ile ortalık kazılmış ekran kartları ile doldu.
Mining için işin teknolojik ve fiziksel kısmına bakacak olunursa bir defa Türkiye'nin çoğu yerinde (Karadeniz yaylaları hariç) ilave soğutma takviyesi yapılmadan sağlıklı bir şekilde kullanılamayacağını düşünüyorum. Mümkün mertebe doğal şartlardan maksimum ölçekte yararlanılması lazım. Bundan ötürü ki Avrupa'lı şirketler Kazakistan gibi ülkelerde çok yüksek rakımlara tesisler kuruyor. Soğutmaya hiç para vermeden maksimum kart çalıştırıyorlar ve oralarda elektrik çok ucuz.
Mining, üzerine eklendiği, piyasa takip edildiği sürece kazançlı bir işlem. Trendleri takip edersiniz, uygun sayıda ekipmanla işe girersiniz, para kazandırır. Öyle 5 kart alayım, oturduğu yerden para kazandırsın derseniz bir macera olmuş olur. Sistemi elden çıkartırsınız ya da piyasaya "sadece 3-5 ay kullanıldı, sıfır gibidir" ilanlarıyla ekran kartı yağdırırsınız. İnanın ki 2. el ekran kartı almaya korkuyorum. Her yer 4560 işlemciler ve RX 560 -570 ekran kartlarıyla dolu.

Ayrıca yatırım tercih meselesidir. Paranız var veya yok ama bu işe siz de girmiş olsanız ve zarar etseniz üzülürdünüz yani etrafınızda zarar edenlere sevinmeniz bana pek mantıklı gelmedi.
Mining piyasasında kâr ile kazanmaya devam edebilmek için 5-10 ekran kartı yeterli değil maalesef. Keza sadece kazmak da yetmez, bunun exchange işlerini de takip etmek gerekir. Bitcoim 20K $ değerlerini zorladığında herkes Rig kurdu. 3-4 ekran kartı alan mining yapmaya başladı. Ancak kazandıkları paralar sadece işletme masraflarını karşılamaya başlayınca zararın neresinden dönülürse kâr mantığı ile ortalık kazılmış ekran kartları ile doldu.
Mining için işin teknolojik ve fiziksel kısmına bakacak olunursa bir defa Türkiye'nin çoğu yerinde (Karadeniz yaylaları hariç) ilave soğutma takviyesi yapılmadan sağlıklı bir şekilde kullanılamayacağını düşünüyorum. Mümkün mertebe doğal şartlardan maksimum ölçekte yararlanılması lazım. Bundan ötürü ki Avrupa'lı şirketler Kazakistan gibi ülkelerde çok yüksek rakımlara tesisler kuruyor. Soğutmaya hiç para vermeden maksimum kart çalıştırıyorlar ve oralarda elektrik çok ucuz.
Mining, üzerine eklendiği, piyasa takip edildiği sürece kazançlı bir işlem. Trendleri takip edersiniz, uygun sayıda ekipmanla işe girersiniz, para kazandırır. Öyle 5 kart alayım, oturduğu yerden para kazandırsın derseniz bir macera olmuş olur. Sistemi elden çıkartırsınız ya da piyasaya "sadece 3-5 ay kullanıldı, sıfır gibidir" ilanlarıyla ekran kartı yağdırırsınız. İnanın ki 2. el ekran kartı almaya korkuyorum. Her yer 4560 işlemciler ve RX 560 -570 ekran kartlarıyla dolu.
Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi konuyu özetlemişsiniz. Ve inanın kazmaktan çok trade ile kazanıyorsunuz. :)
Tecrübe ile sabittir.

En iyi ihtimalle 10 ay boyunca 24 saat yüzde yüz performansla kullanılmış olan kartlardan bahsediyorsunuz, bilinçli kullanıcının uzak duracağı kartlardır bunlar ömürleri kısa olur.

Black Friday indirimi yakınken ve RX580'lerin sıfır fiyatı 1500 TL'nin altına düşmüşken sakın 2. el madenci kartı alma.

En iyi ihtimalle 10 ay boyunca 24 saat yüzde yüz performansla kullanılmış olan kartlardan bahsediyorsunuz, bilinçli kullanıcının uzak duracağı kartlardır bunlar ömürleri kısa olur.

Black Friday indirimi yakınken ve RX580'lerin sıfır fiyatı 1500 TL'nin altına düşmüşken sakın 2. el madenci kartı alma.
2. el mining yapılmış kart alıncaksa da mutlaka garantili olması ve kalan garanti süresinin 1 yıldan az olmaması lazım. Sıfır fiyatına göre de %50 ucuz değilse uzak durulmalı.

Normal kartlardan ucuz olmasinin sebebi mining kartlarinin saatli bomba olmasidir. 500TL'ye mining karti aldin diyelim, garantisi bittikten sonra ariza cikartirsa aldigin fiyatin 2-3 kati zarara girersin. Bu yuzden mining kartlarindan uzak durun. Garantili veya garantisiz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı