Mining yapılmış XFX RX 580 alınır mı?

Mining yapmıyorum fakat şu mining yapılmış gpulara karşı önyargılı olan insanları da aklım almıyor, alamıyor bir türlü. Yahu içinde hareketli ya da sürtünme yaratacak bir eleman bulunmayan bir parçanın hangi yorgunluğundan bahsediyorsunuz? Tamamen elektronik devrelerin neresi nasıl yorulabilir? Siz evdeki elektrik tesisatınızı 2 yılda bir "ah çok yoruldular ya 7/24 elektrik yakıyoruz, kablolar çok ısı taşıdı" diyip yeniliyor musunuz? Ya da hiç mi duymadınız 10 yıldır aynı ekran kartını sadece termal macunu yenileyip kullanan ve 10 yıl önce oynadığı oyunda şuanda da aynı fps'i alan insanları? Bu kartların çıkış amacı zaten yüksek performansta yıllarca oyuncuları tatmin etmesi değil mi? Bu durumda yorulması düşünülebilir mi? 2 yıl tam performansta kullandığın ekran kartını anca yeni çıkan oyunların kalitesi ve gereksinimleri durdurabilir buna da zaten "kart 2 yıl çok çalıştı, yoruldu artık değişmesi lazım o yüzden fps düşük alıyorum" değil "yeni teknolojiler çıktı, yeni mimariler geldi kartlara o yüzden değiştirmem" lazım düşüncesiyle değiştiriyoruz.. Mining yapılmış bir ekran kartında sorun yaratabilecek tek parça soğutucu fandır diyip susuyorum..

İşte aradığım ve anlatmak için kendimizi yırttığımız yorum, tebrikler.
İnsanları yanlış yönlendirmeye çalışan bilmeyen arkadaşların yorumda bulunması çok garip.

Madencilikte kullanılan kartlar, güvenli şekilde düşük sıcaklıklarda çalıştıysa zaten çok fazla sorun olmayacaktır. Makul bir fiyattan satın alınabilir ancak bu şekilde çalıştığının garantisini kimse veremez. Fan sağlığına hiç girmiyorum çünkü fanların ömrü bellidir.

Bu kadar uzun uzadıya madencilik kartlarını aklamaya çalışmanız da ilginç. Sıfırları şu an çok makul fiyatlardan satılıyorken, madencilikten çıkan kartlara bu kadar paralar verilmez. Ancak ciddi bir fiyat avantajı olmalı ve kartlar güvenli şekilde kullanılmış olmalı.

Yüksek sıcaklıklar GPU'ya o şekilde zarar vermese bile veri yollarına, PCB'ye ve güç besleme ünitelerine zarar verebilir. Bir anda yeşil çizgilerin olduğu bir ekranla karşılaşabilirsiniz.

Madencilikte kullanılan kartlar, güvenli şekilde düşük sıcaklıklarda çalıştıysa zaten çok fazla sorun olmayacaktır. Makul bir fiyattan satın alınabilir ancak bu şekilde çalıştığının garantisini kimse veremez. Fan sağlığına hiç girmiyorum çünkü fanların ömrü bellidir.

Bu kadar uzun uzadıya madencilik kartlarını aklamaya çalışmanız da ilginç. Sıfırları şu an çok makul fiyatlardan satılıyorken, madencilikten çıkan kartlara bu kadar paralar verilmez. Ancak ciddi bir fiyat avantajı olmalı ve kartlar güvenli şekilde kullanılmış olmalı.

Yüksek sıcaklıklar GPU'ya o şekilde zarar vermese bile veri yollarına, PCB'ye ve güç besleme ünitelerine zarar verebilir. Bir anda yeşil çizgilerin olduğu bir ekranla karşılaşabilirsiniz.

RX 480 çıkışından beri 0 sıkıntı ile kullanıyorum.

Aynı olasılıkların oyun için kullanılan kartlarda da olduğunu ve ikisi arasında bir fark olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.

Karşı çıkan arkadaşlar Mining yapmazlar zaten. Mining yapmadılarsa Mining'in etkisini nerden biliyorlar? Tamamen önyargı ile yaklaşım. Sırf kartınız %100'de çalışsın diye i7 9900k almıyor musunuz? O zaman Mining'le aynı etki olmuyor mu? Hiç hava sirkülasyonunun olmadığı kasada kullanarak kartı 90+ derecede çalıştırıp (kart kaliteliyse 90 derecede de bozulmaz. Şahsen bozdum ve eski kart olduğu için fırına atmaktan çekinmedim, düzeldi:D)bozabilirsiniz. Düzgün soğutulduysa, tek kart ise düzgün soğutulmuştur, birşey olmaz.@anilbuldu yeterince iyi açıklamış.

Kimse kimseye gidip biosu modlanmış garantisi bitmiş kartları alın demiyor burada. Bunu diyenin de alanın da aklından şüphe ederim fakat kimse de kimseyi kandırmasın hepimiz ekran kartlarımızı oyunlarda yüksek performans ve maximum fps için overclockluyoruz ya da bir şekilde sistem ayarlarından gpu güç yönetimini etkisiz hale getiriyoruz falan. Şimdi bunu da uzun uzun anlatmayayım.. Böyle yaklaşımlarla piyasada alınacak bir ekran kartı bulamazsınız. Bu kartların kapasiteleri de belli, yapabilecekleri, kaldırabilecek sıcaklıkları da belli.. Kaldı ki mining işinde elektrik verimliliği önemlidir. Elektrik faturasından kaçmak için bile 16'lı 20'li rigleri tam performansta ve tam güç tüketiminde çalıştırmazlar..

Bu konuyu noktalama vakti geldi bence. Mining yapan kişiler kartların oyuncular gibi hem çekirdeğine hem de belleğine ihtiyaç duymazlar sadece bellek kullanılır bundan dolayı kartlar underclock ve undervolt yapılarak güç tüketimi ve ısınma sorununun önüne geçilir. Vbios ise modlanır daha iyi performans almak için ve bu garantiyi bozar fakat amd kartların orjinal bioslarını internetten bulup eski haline çevirebilirsiniz. Dediğimiz gibi kartlar uzun yıllar boyunca %100 performans verebilmek için tasarlanırlar. Öyle 3-5 ay mining yaparak ömrünü kısaltmanız mümkün değildir. Ancak kartların fanları eskiyip bozulabilme olasılıkları olan şeyler. Kartlar çok yüksek sıcaklıklarda çalıştırılmadıysa ( ki bunu oyunlarda ısınma sorunu var mı diye bakarak anlayabilirsiniz) fanlarda bir sıkıntı olmayacaktır ki olsa bile fanlar bile değiştirilebilen şeyler internette çeşitli rehberler bulunabilir. Lütfen önyargılı yaklaşıp kulaktan dolma bilgilerle insanları tedirgin etmeyin. (Miningci veya mining kartı satmıyorum :D)

Şahsen ben alacak olsam miningli Nvidia kart alırım. Ancak garantisi bitmiş veya son bir kaç ay kalanlar hariç.
Kartı alacak arkadaş ne yaptı bilmiyorum ama fatura tarihini esas almalı bu konuda. Bir de AMD kartlarda BİOS modlama olayı gerçekten can sıkıcı. Özellikle servisin BİOS modlama işini anlama ihtimali varsa riske gerek yok diye düşünüyorum.

Uzun süre ETH Mining yapmış ve kartlarla içli dışlı biri olarak tavsiyem, internetten, bilinmeyen / puanı yüksek olmayan satıcılardan bu kartları almamanızdır. Muhtemel ölçüde güvenilir satıcılar ile alışveriş yapmanız ya da mutlaka kartları elde incelemeniz. Çünkü çok uygun fiyatlı, güzel bir kartda denk gelebilir ya da birkaç yıla elinize kalacak çöp bir kart da alabilirsiniz.

Yanlız konuya bir açıklık getirmek isterim. Mining kesinlikle kart performansını etkilemez. Sadece yapılandırmaya bağlı olarak parça ömründe kısalmaya neden olabilir.

Örneğin, AMD kartlar bu noktada biraz daha risklidir. Bir çoğu bios modlamasına maruz kaldığı için zaten direk garanti dışı kartlardır. Nvidialar bu konuda biraz daha temiz olabilir. Fakat yine de olay tamamen kullanıcıya bağlıdır. Örneğin benim kartlarım GTX1070 8GB Dual modelleriydi. Ben bu kartlar ile maksimum 30h kazım yaptım. Daha fazla overclocka maruz bırakmadım kartlarımı. Haftalık toz temizliklerini yaptım. Hem overclock oranı yüksek olmadığı için hemde düzenli temizliği yapıldığı için kartlar ne yüksek ısı gördü ne fiziksel yıpranmaya maruz kaldı. Fakat bakım yaptığım diğer müşterilerde bu kartları sonuna kadar zorlayıp, daha yüksek sıcaklık ve overclock oranı altında çalıştıran müşterilerim vardı. Bu insanların kartları 1 yılda dışarıya sıvı bıraktı, soğutu altındaki termal padler özellğini yitirdi, bir çoğunun fanları değiştirildi.

Şimdi ikiside aynı kart, ikisi de 1070. Aradaki farkı siz düşünün. Bir yanda vitrine koysanız sıfır diye gidecek benim kartlarım, diğer yanda yan sanayi fan, orjinal olmayan termal soğutucu padler. Sürekli bakım için sökülüp takılmış kartlar. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı