MNG Kargo'nun benim adıma karar alması ve yaşattığı rezillik

YavuzKyr

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle selam arkadaşlar. Bu konuyu durum ilerledikçe güncelleyeceğim haberiniz olsun. Şimdi yaşadığım mağduriyeti anlatayım.

1 Mayıs 2023 günü Amazon.com.tr adresinden iki adet kişisel ürün aldım. Bu iki üründen birisini "MNG Kargo" diğerini "Kolay Gelsin" adlı firmalar getirecekti. Bu iki üründen birisini Kolay Gelsin firması 3 Mayıs günü diğerini ise MNG Kargo 4 Mayıs günü bana teslim edecekti. 3 Mayıs günü evde olmadığımdan dolayı Kolay Gelsin firmasına evde olmadığımı, kargoyu komşuya teslim etmelerini istediğim bir mesaj ilettim kendileri de bu mesajımı görmezden gelmeyip dikkate alarak kargoyu komşuma teslim ettiler. Sağ olsunlar düzgün olması gereken bir teslimat sağladılar buradan onlara teşekkür ederim.

Lakin aldığım diğer ürüne geçersek. 4 Mayıs günü saat 10'da bana MNG Kargo'dan **** takip numaralı kargonuzu **** kod ile teslim alabileceğimi belirten bir mesaj geldi. Aradan 2 saat geçtikten sonra da dağıtıma çıktığını belirten bir mesaj geldi. Bende kargomu beklemeye başladım. 1 saat geçti gelmedi 2 saat geçti gelmedi 3 saat geçti gelmedi derken 7 saat geçti kargodan herhangi bir bilgilendirme gelmedi. Bende siparişimi kontrol etmek adına Amazon.com.tr'den kargomun durumunu kontrol ettim. Karşıma "paketiniz ile ilgili bir sorun çıktı ürün iade süreci başlatıldı" ekranı beni karşıladı. Kargo hareketlerine baktığımda ise saat 17.47'de ürün bana teslim edilmeye gelmiş ama ben istemediğimi belirttiğim için geri gönderildiği yazıyordu. Hemen Amazon'un müşteri hizmetlerini aradım kendileriyle konuştum kendileri kargo şirketiyle konuşup bana geri göndüler. Ürün Amazon'a tekrardan kargolanmadı ise bize ulaştırılacağını ama eğer çıktıysa da para iadesi yapılacağı söylendi. (ek olarak şunu da söyleyeyim eğer para iadesi yapılıp da ben ürünü tekrardan aldığım vakit arada fiyat farkı olursa bu fiyat farkını bana iade edeceklerini belirttiler.) Kendilerine teşekkür ettim aramayı kapattım.

Ertesi gün saat 15.21'de bana Amazon'dan mail geldi. "MNG Kargo *** numaralı siparişinize ait paketi teslim etmek için adresinize geldiği ancak sizi burada bulamadığını bize bildirdi." başlıklı bir mail gönderildi. (bunu ekte paylaşacağım.) Bu durum için MNG Kargo çağrı merkezini aradım kendilerine durumu anlattım. Bana "ürünü dün size getiren kuryenin sizi evde bulamadığı o yüzden tekrardan merkeze gönderildiği" söylendi. Kendilerinden tekrardan ürünü dağıtıma çıkartmalarını istediğim vakitte kargoyu 3 iş günü içerisinde gelip kendim almam gerektiği aksi takdirde geri gönderileceği söylendi. Çağrıyı kapattım Amazon.com.tr'nin müşteri hizmetlerini tekradan aradım. Böyle bir durum olduğunu ve bu konu hakkında yardımcı olmalarını istedim. Kendileri de bana verdiğim adresin ev adresi olup olmadıklarını sordular bende ev adresi olduğunu belirttim lakin kendileri bana bu adresin bize MNG Kargo tarafından "işletme adresi" olarak iletildiğini bugün tekrardan geldiklerini ama işletme kapalı olduğu için geri gittiklerini söylediler. Bende böyle bir durum olmadığını verdiğim adresin kendi ev adresim olduğunu, dün kargoyu istediğim halde istemediğim söylenip bugün aslında biz dün siz evde yoksunuz diye teslim edemedik denmesi üstüne üstlük ekstradan bugünde ev adresimin işletme adresi olarak tanıtılması konusunda şikayette bulunduğumu söyledim. MNG Kargo ile konuştuğum söyledim ve onların dediklerini de müşteri temsilcisine aktardım. Ayrıyeten MNG Kargo'ya gitmeyeceğimi tekrardan dağıtıma çıkartmalarını istediğimi söyledim. Müşteri hizmetlerindeki beyefendi de MNG Kargo ile konuşup geleceğini söylerek beni beklemeye aldı. Aradan birkaç dakika sonra döndüğünde ürün iade için geri kargolanmadı ise tekrardan dağıtıma çıkartılacağını belirtti. Şu anda da tekrardan dağıtıma çıkartılmasını bekliyorum. MNG Kargo'nunda müşterisini böyle mağdur etmesini anlamlandıramıyorum.

Benim adıma kargoyu isteyip istemediğime nasıl karar verdiklerini hala anlamıyorum. Ertesi gün hayır böyle bir durum yok diyerek aslında biz sizi evde bulamadık diyerek konuyu kapattıklarını ve üstüne üstlük ev adresimi işletme adresi olarak nasıl gösterdiler hiçbir fikrim yok. Umarım ki bu sorun en kısa sürede çözülür.

1683294660374.png

1683294727152.png

Güncelleme:​

Uzun uğraşlar sonucu maalesef kargomu alamadım. Öncelikle sürecin nasıl devam ettiğini şöyle açıklayayım.

Bu yazıların ardından cumartesi günü kahvaltı yaparken telefonuma MNG Kargo tarafından SMS geldi. "Kargonuzu 1 iş günü içerisinde gelip almadığınız takdirde geri göndericisine teslim edilecektir diye". Bu mesajı gördükten hemen sonra Amazon Müşteri Hizmetlerini aradım. Kendilerine tekrardan sorunu anlattım. Siz konuştuğunuz halde hala gelip benim kargomu almamı bekliyorlar bu sorunu çözebilir misiniz diye kendilerinden ricada bulundum. Onlarda MNG Kargo ile tekrardan iletişime geçip ürünün 8 Mayıs Pazartesi günü tekradan dağıtıma çıkartılacağını söylediler. Eğer Pazartesi günü 17.00'a kadarda ürün bana ulaştırılmaz ise de tekrardan iletişime geçmemi istediler. Ben de teşekkürlerimi sunduktan sonra beklemeye başladım.

Pazartesi günü geldi çattı ürünü beklemeye başladım. Lakin ürün için herhangi bir dağıtıma çıkartıldı SMS'i gelmedi derken öğlen saatlerinde Amazon'u aradım durumu belirttim bana para iadesi sağlayabileceklerini söylediler bende kargomu bekleyeceğimi söyleyerek MNG Kargo'yu aradım. Sizlerde böyle bir ürünüm olduğunu bana tekrar tekrar dağıtıma çıkartılacak dendiğini ama çıkartılmadığını söyledim. Bana sistemlerde iyileştirme çalışmalarının olduğunu söyledi ilerleyen saatlerde tekrardan aramamı rica ettiler. Ben de kendilerini aramayacağımı sistemlerde iyileştirme çalışması bittiği takdirde beni tekrardan aramalarını istedim. Telefonu kapattım. Saat 4 sularında beni geri aradılar tekrardan durumu açıkladım bu konu hakkında bilgi istedim. Durumu kontrol etti ve bize "tekrardan dağıtıma çıkartılacak" diye herhangi bir bilgi gelmediğini. Bu yüzden bugün dağıtımda olmadığını söyledi. Bende kendilerine durumu açıkladım. Nasıl bir böyle bir şeyin mümkün olduğunu sordum? Net bir cevap veremedi kendisi. Yarın için kesin olarak dağıtıma çıkartılacağını durumu acil olarak güncellediğini söyledi ve konuşmayı bitirdik. Bunun üzerine Amazon'u arayarak durumun böyle olduğunu söyledim. Onlarda tekradan MNG Kargo ile iletişime geçerek durumu kontrol ettiler ve istersem bana para iadesi yapabileceklerini söylediler. Ben de hayır dedim kargomun bana ulaşmasını beklemek istiyorum dedim ve beklemeye başladım.

Salı günü geldi bana yine herhangi bir SMS gelmedi. Bekledim öğlen olana kadar. Yine gelmedi. Tekrardan Amazon'u aradım durumu belirttim MNG Kargo ile konuşmalarını istedim onlarda konuştular ve bana paketin iade sürecinde olduğunu söylediler bu durumda yapabilecekleri tek şeyin para iadesi olduğunu belirttiler. Ben de onları akşam tekrardan arayacağımı belirterek telefonu kapattım. MNG Kargo'yu aradım bana yine sistemlerde iyileştirme çalışmaları olduğunu söyleyerek ilerleyen saatlerde tekrardan aranmam istendi. Yine aynı şekilde beni aramalarını istedim telefonu kapattım. Aradan 4 saat geçti MNG Kargo'yu bu sefer ben aradım sistemlerdeki çalışmanın bitip bitmediğini sordum. Bitti dediler ben tam derdimi anlatacakken hat kesildi ve benim MNG Kargo ile olan iletişimim kesildi. Telefonu kapattım tekrardan aramaya çalıştım aramayı açıp kapatıyorlardı. Durum 1 saat kadar böyle devam etti. Amazon'u aradım kendilerinden MNG Kargo için iletişime geçtikleri numarayı istedim verdiler. Verdikleri numaraları da aradım lakin yine açmadılar. Aradan yarım saat geçtikten sonra sabah MNG Kargo'da konuştuğum kişi beni geri aradı. Durumu anlattım benim kargom nerede diye sorduğum takdirde "biz kargoyu geri gönderdik" cevabı aldım. Geri istediğimi, benim adıma nasıl karar alabildiğinizi sorduğumda ise kuryeyle alakalı bir durum diyerek konuyu kapatmaya çalıştılar. Telefonu kapattım. Amazon'u arayarak para iadesi istediğimi söyledim onlarda bunu sağlayacaklarını ürünün tekrardan stoklara girdiği vakitte bana özel indirim açarak aynı fiyattan almamı sağlayacaklarını söylediler ve bu olay burada kapandı.

MNG Kargo gibi rezalet bir firma görmedim. Hem benim adıma karar alıp, hem adrese kadar gelmeyip hem de ev adresimi şirket adresi olarak göstermeleri cidden akıl alabilecek bir durum değil. Buradan kendilerine çok sevgi dolu mesajlarımı göndermek istiyorum. Teşekkürler MNG Kargo.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle selam arkadaşlar. Bu konuyu durum ilerledikçe güncelleyeceğim haberiniz olsun. Şimdi yaşadığım mağduriyeti anlatayım.

1 Mayıs 2023 günü Amazon.com.tr adresinden iki adet kişisel ürün aldım. Bu iki üründen birisini "MNG Kargo" diğerini "Kolay Gelsin" adlı firmalar getirecekti. Bu iki üründen birisini Kolay Gelsin firması 3 Mayıs günü diğerini ise MNG Kargo 4 Mayıs günü bana teslim edecekti. 3 Mayıs günü evde olmadığımdan dolayı Kolay Gelsin firmasına evde olmadığımı, kargoyu komşuya teslim etmelerini istediğim bir mesaj ilettim kendileri de bu mesajımı görmezden gelmeyip dikkate alarak kargoyu komşuma teslim ettiler. Sağ olsunlar düzgün olması gereken bir teslimat sağladılar buradan onlara teşekkür ederim.

Lakin aldığım diğer ürüne geçersek. 4 Mayıs günü saat 10'da bana MNG Kargo'dan **** takip numaralı kargonuzu **** kod ile teslim alabileceğimi belirten bir mesaj geldi. Aradan 2 saat geçtikten sonra da dağıtıma çıktığını belirten bir mesaj geldi. Bende kargomu beklemeye başladım. 1 saat geçti gelmedi 2 saat geçti gelmedi 3 saat geçti gelmedi derken 7 saat geçti kargodan herhangi bir bilgilendirme gelmedi. Bende siparişimi kontrol etmek adına Amazon.com.tr'den kargomun durumunu kontrol ettim. Karşıma "paketiniz ile ilgili bir sorun çıktı ürün iade süreci başlatıldı" ekranı beni karşıladı. Kargo hareketlerine baktığımda ise saat 17.47'de ürün bana teslim edilmeye gelmiş ama ben istemediğimi belirttiğim için geri gönderildiği yazıyordu. Hemen Amazon'un müşteri hizmetlerini aradım kendileriyle konuştum kendileri kargo şirketiyle konuşup bana geri göndüler. Ürün Amazon'a tekrardan kargolanmadı ise bize ulaştırılacağını ama eğer çıktıysa da para iadesi yapılacağı söylendi. (ek olarak şunu da söyleyeyim eğer para iadesi yapılıp da ben ürünü tekrardan aldığım vakit arada fiyat farkı olursa bu fiyat farkını bana iade edeceklerini belirttiler.) Kendilerine teşekkür ettim aramayı kapattım.

Ertesi gün saat 15.21'de bana Amazon'dan mail geldi. "MNG Kargo *** numaralı siparişinize ait paketi teslim etmek için adresinize geldiği ancak sizi burada bulamadığını bize bildirdi." başlıklı bir mail gönderildi. (bunu ekte paylaşacağım.) Bu durum için MNG Kargo çağrı merkezini aradım kendilerine durumu anlattım. Bana "ürünü dün size getiren kuryenin sizi evde bulamadığı o yüzden tekrardan merkeze gönderildiği" söylendi. Kendilerinden tekrardan ürünü dağıtıma çıkartmalarını istediğim vakitte kargoyu 3 iş günü içerisinde gelip kendim almam gerektiği aksi takdirde geri gönderileceği söylendi. Çağrıyı kapattım Amazon.com.tr'nin müşteri hizmetlerini tekradan aradım. Böyle bir durum olduğunu ve bu konu hakkında yardımcı olmalarını istedim. Kendileri de bana verdiğim adresin ev adresi olup olmadıklarını sordular bende ev adresi olduğunu belirttim lakin kendileri bana bu adresin bize MNG Kargo tarafından "işletme adresi" olarak iletildiğini bugün tekrardan geldiklerini ama işletme kapalı olduğu için geri gittiklerini söylediler. Bende böyle bir durum olmadığını verdiğim adresin kendi ev adresim olduğunu, dün kargoyu istediğim halde istemediğim söylenip bugün aslında biz dün siz evde yoksunuz diye teslim edemedik denmesi üstüne üstlük ekstradan bugünde ev adresimin işletme adresi olarak tanıtılması konusunda şikayette bulunduğumu söyledim. MNG Kargo ile konuştuğum söyledim ve onların dediklerini de müşteri temsilcisine aktardım. Ayrıyeten MNG Kargo'ya gitmeyeceğimi tekrardan dağıtıma çıkartmalarını istediğimi söyledim. Müşteri hizmetlerindeki beyefendi de MNG Kargo ile konuşup geleceğini söylerek beni beklemeye aldı. Aradan birkaç dakika sonra döndüğünde ürün iade için geri kargolanmadı ise tekrardan dağıtıma çıkartılacağını belirtti. Şu anda da tekrardan dağıtıma çıkartılmasını bekliyorum. MNG Kargo'nunda müşterisini böyle mağdur etmesini anlamlandıramıyorum.

Benim adıma kargoyu isteyip istemediğime nasıl karar verdiklerini hala anlamıyorum. Ertesi gün hayır böyle bir durum yok diyerek aslında biz sizi evde bulamadık diyerek konuyu kapattıklarını ve üstüne üstlük ev adresimi işletme adresi olarak nasıl gösterdiler hiçbir fikrim yok. Umarım ki bu sorun en kısa sürede çözülür.

Eki Görüntüle 1767339

Eki Görüntüle 1767342
Hocam etiketleyin beni.

Yapmaları gereken tek iş kargo vermek onu da beceremiyorlar kuryeyle alakalı sorun gibi duruyor.

Kuryeyle alakası olsa bile nasıl dağıtıma çıktı olarak gösterilip 1 dakika sonra adresime kadar gelip şirketimin (evimin) kapalı olduğu gösteriliyor anlamadım. (Amazon takip ekran görüntüsünün en üstünde görebilirsiniz.)

Hocam etiketleyin beni.
Unutmazsam tabii.

Geri
Yukarı