Model uçak sertifikası ne işe yarıyor?

denizyıldızı

Centipat
Ortaokulda 2017 yılında bilişim öğretmenimiz model uçak (ata) adında bir kurs açmıştı sertifika verildi. İki sene gittim ikisini de aldım. Sertifikanın yararlarını anlatmıştı hatırlamıyorum. Sadece Türk Hava Kurumu'nda misafir olarak kalacağımızdan bahsetti ücretsiz. Bu konuyu bilen var mı? TAİ gibi uçak sanayisinde çalışma hakkı olur mu?

Siz söylediniz, ben de araştırıyorum. Öncelikle, evet. Çalışabilirsiniz. Fakat bilmeniz gerekir ki burada model uçaklar fırçasız motorlarla elde edilen minik uçaklardan ziyade, yine fırçasız motorlarla elde edilen kW cinsinden gerçekten güçlü itki kuvvetine sahip makinelerle çalışmaktır, yani bir nevi IHA sektörüne geçersiniz.

Sizin için daha detaylı bir şekilde bu sertifikanın kullanım alanlarını araştıracağım.

Araştırdım.
Bu gibi sertifikalar ile model uçaklar üreterek uçuş yapabileceğinize dair yetkinlik elde ediyorsunuz. Bir diğer hobi forumunu ziyaret ettim ve orada bu tip sertifikalara sahip kişilerin eğitim verdiklerini söylediklerini gördüm.

Siz söylediniz, ben de araştırıyorum. Öncelikle, evet. Çalışabilirsiniz. Fakat bilmeniz gerekir ki burada model uçaklar fırçasız motorlarla elde edilen minik uçaklardan ziyade, yine fırçasız motorlarla elde edilen kW cinsinden gerçekten güçlü itki kuvvetine sahip makinelerle çalışmaktır, yani bir nevi İHA sektörüne geçersiniz.

Sizin için daha detaylı bir şekilde bu sertifikanın kullanım alanlarını araştıracağım.

Araştırdım.
Bu gibi sertifikalar ile model uçaklar üreterek uçuş yapabileceğinize dair yetkinlik elde ediyorsunuz. Bir diğer hobi forumunu ziyaret ettim ve orada bu tip sertifikalara sahip kişilerin eğitim verdiklerini söylediklerini gördüm.

Yani tam anlayamadım fırçasız uçak ve kW nedir? Ve İHA da nasıl bir şekilde çalışabilirim? Üniversitede kendi İHA alanlarından birinde mezun olmak şart mı? Elimde varda belgeler nasıl değerlendiririm diye düşündüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı