Soru: Uçak Motorlarındaki Spinner Cone Üzerinde Spiral İşaret Ne İşe Yarar?

Uçak Motorlarındaki Spinner Cone Üzerinde Spiral İşaret Ne İşe Yarar?

• Oy verenlerin toplamı
    65
Check listlerde ya da sistemlerde vardır bunun kontrolü. Bildiğim kadarıyla yerdeki operasyonlarda sıfır toleransla yaklaşıyorlar zira en küçük hatada kazaların gerçekleşmesi çok kolay oluyor.
Aynen. Teknisyenin de pilotun da check-list’inde var. Bataryayı açarken hangisi motoru açarken hangi ikaz lambalarını yakması gerektiği hangisini söndürmesi gerektiği yazıyor. Söndürmesi gerekenler de var çünkü bu sefer kafa karıştırıcı olabilir karşı taraftaki için.

Ayrıca, pilot motoru kapatsa bile kapanmadığı olabiliyor. Qantas'ın şu meşhur A380 olayında olduğu gibi... Köpüğe boğa boğa kapatmışlardı motoru:
İyi de bu zaten kokpitten görülebilir bir bilgi. Böyle bir durumda pilot yer ekiplerini uyararak emercensi verir, ardından yardım ister. Ayrıca motorun devrini iyice düşürür ve tehlikeyi minimuma indirir.

İyi de bu zaten kokpitten görülebilir bir bilgi. Böyle bir durumda pilot yer ekiplerini uyararak emercensi verir, ardından yardım ister. Ayrıca motorun devrini iyice düşürür ve tehlikeyi minimuma indirir.

Amenna, hiçbir şey yokmuş gibi yoluna devam eder demedim. :) Örnek verdim sadece, ekstrem bir durum zaten. Orada motora giden bağlantılar, diğer motorun patlaması sonucu hasar almıştı.

Cevap C. Havaalanı gibi gürültülü yerlerde motorun çalıştığını duymamak olası, spiral de duyma olmasa bile motorun çalıştığını gösteriyor diye biliyorum. Düşük devirlerde bile motorların emme gücü o kadar yüksek ki geçmişte çalıştığı fark edilmeyen motorlara yaklaşıp motor tarafından paramparça edilen insanlar olduğunu biliyorum.
C. Çünkü jet motoru çalıştığında veya dönmeye başladığında insan gözü seçemeyebilir ve motora emniyetsiz yaklaşabilir. Türbin blade’leri çok sık ve siyah metal renginde olduklarından döndükleri zaman göz seçemeyebilir ve aldanabilir. Bu yüzden bu sembol veya logolar beyaz yani karşıt renkle yapılır ki gözün dikkatini çekip çabuk algılansın diye.

Cevap C, açıklayıcı anlatımları alıntılayarak cevabı vermiş olalım. Şimdi benim sizi keklemek için sunduğum fikri çürütmem lazım. :D

Beacon ışıkları NON OP yani operasyon dışı olduklarında ve uçağın sefer saati gelip bakım için zamanı kalmadığında pilot ve teknisyen eşliğinde ortak karar alınarak uçak sefere verilebilir. Bu durumda çevredeki herkes iletişim kanalları üzerinden haberdar edilir ve beacon'a göre hareket etmemesi için uyarılır.

İşte bu durumda spiralin önemi büyük oranda artıyor. Spiral uçak motorlarında bulunması zorunlu olan bir işaret değildir ancak emniyeti ve farkındalığı arttırmak için önemlidir.

Spirali olmayan uçak görmeniz artık pek mümkün olmasa da özellikle eski uçak kullanan çoğu havayolu şirketinde görmeniz muhtemeldir.

Boeing 757 | Havayolu 101

Son düzenleme:
Pilotlar içinde olabilir. Herhangi bir olağanüstü bir durumda belki de havada motor arızası yaşandığında görsel bir teyit için olabilir. Tabi kokpitden bakınca gözükür mü bilemedim ama bu işe de yarayabilir bence.

Cevap C, açıklayıcı anlatımları alıntılayarak cevabı vermiş olalım. Şimdi benim sizi keklemek için sunduğum fikri çürütmem lazım. :D

Beacon ışıkları NON OP yani operasyon dışı olduklarında ve uçağın sefer saati gelip bakım için zamanı kalmadığında pilot ve teknisyen eşliğinde ortak karar alınarak uçak sefere verilebilir. Bu durumda çevredeki herkes iletişim kanalları üzerinden haberdar edilir ve beacon'a göre hareket etmemesi için uyarılır.

İşte bu durumda spiralin önemi büyük oranda artıyor. Spiral uçak motorlarında bulunması zorunlu olan bir işaret değildir ancak emniyeti ve farkındalığı arttırmak için önemlidir.

Spirali olmayan uçak görmeniz artık pek mümkün olmasa da özellikle eski uçak kullanan çoğu havayolu şirketinde görmeniz muhtemeldir.

Boeing 757 | Havayolu 101
Konu çok hoşuma gitti arada aç böyle şeyler 😃

Herhangi bir olağanüstü bir durumda belki de havada motor arızası yaşandığında görsel bir teyit için olabilir
Yok. O çok zorlama olur maalesef. Bir de Ona gelene kadar çok fazla ikaz var kokpitte onla ilgili.

Yeni konular

Geri
Yukarı