Soru: Uçak Motorlarındaki Spinner Cone Üzerinde Spiral İşaret Ne İşe Yarar?

Uçak Motorlarındaki Spinner Cone Üzerinde Spiral İşaret Ne İşe Yarar?

• Oy verenlerin toplamı
    65
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Günümüzde birçok jet motorunun tam ortada bulunan spinner cone üzerinde spirali vardır. Bu spiralin konulma amacı sizce ne olabilir?

A- Dönüp kuşları uçak motorundan uzak tutmak/kaçırmak için.
B- Motorun hava alığına aerodinamik olarak yardımcı olarak havanın kompresöre türbülanssız bir şekilde gitmesini sağlamak.
C- Motorlar yerde çalışırken yerdeki kişilerin emniyetini sağlamak için.
D- Her jet motorda olmadığına göre hayati bir parça değildir ve olmasa da olur. Tamamen süs amaçlıdır.

NOT: İnternetten bakmadan beyin fırtınası yapmanızı öneririm. Doğru bilene altın yok, gerek yok bakmaya. :)

13291619553_4448448028_b.jpg

Son düzenleme:
C demek istiyorum ama D şıkkı kafamı karıştırdı. Zira C'deki gibiyse hayati öneme sahip, olmadığı modeller varsa o kadar hayati bir işlevi yok demek diye düşündüm şimdi.

Belki olmayan uçaklar turboprop gibi motorun çalıştığı daha kolay belli olan uçaklarsa, her turbofanda varsa ondan olabilir belki.

Belki olmayan uçaklar turboprop gibi motorun çalıştığı daha kolay belli olan uçaklarsa, her turbofanda varsa ondan olabilir belki.
Hayır, jet ve turbofan motorların bazılarında yok. Hatta Boeing, Embraer örneklerini verebilirim sana. Şu an sprale sahip olmadan uçan bir sürü uçak var. :)

Bence bir daha düşün bu bilgiden sonra.

Kuşlar için değildir bence, A gitti.
O motorlar yerde çalışırken ses çıkarır sonuçta, insanlar oradan fark edebilir. C de gitti.
Süs için de olabilir ama fark edilmiyor bile, D de gitti.
B diyorum.😃

Şimdi beynim yandı, bana D şıkkı daha yatkın geldi.
A şıkkı bence pek mantıklı değil, çünkü o motor kuşu tuttu mu daha salmaz. Kaçması imkansız gibi bir şey yada ben öyle düşünüyorum.
B şıkkı ise pek katkısının olacağını düşünmüyorum, çünkü kanatlar zaten bunun için var daha çok hipnoz etmek için gibi duruyor.
C şıkkı ise yine mantıklı değil, çünkü insanların motorun etrafında dolaşacağını düşünmüyorum. Hani kör adam bile bilebilir oraya yaklaşmaması gerektiğini.
D şıkkı ise daha makul duruyor, süsten pek farkı yok gibi zaten dönerken bakarsanız hipnotize oluyorsunuz.
Şimdi tekrar düşündüm de B ve D arasında kaldım, gönlüm D şıkkında ama düşüncem ise B şıkkı. İkisini de işaretlesek?

Kuşlar için değildir bence, A gitti.
Kuşların uçak motoruna girmesi uçaklar için belki de kalkış ve inişte en büyük problemlerden biridir. Motor gibi hayati parçalar için bu şekilde bir önlem alınamaz mı?

Cevap C. Havaalanı gibi gürültülü yerlerde motorun çalıştığını duymamak olası, spiral de duyma olmasa bile motorun çalıştığını gösteriyor diye biliyorum. Düşük devirlerde bile motorların emme gücü o kadar yüksek ki geçmişte çalıştığı fark edilmeyen motorlara yaklaşıp motor tarafından paramparça edilen insanlar olduğunu biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı