Rehber Modem Hat Değerleri

Modem arayüzünden hat değerleriniz nasıl, ne kadar hız alabilirim gibi kendinizce yorumlar yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Not: ADSL kullanıyorsanız ADSL değerler için, VDSL kullanıyorsanız VDSL için değerlerdir. Kullanmadığınız bir yapının değerleri size ulaşmaz.

SNR Margin, kabaca size gelen sinyalin kalitesi diyebiliriz. Bunu bazen Noise Margin veya Gürültü Payı olarak modemlerin arayüzünde görebilirsiniz. SNR (Signal to Noise Raito) Asıl data sinyalinin kablodaki istenmeyen sinyallere (gürültü) oranıdır.

Telekom ile bizim aramızda kablo üzerinde data sinyali gelirken, kablo üzerinde dış etkenler nedeniyle oluşmuş diğer sinyallerden (gürültü) etkilenir. Bu etkilenme ne kazar az ise veya data sinyalinin gürültüye oranı ne kadar fazla ise sinyal o kadar kaliteli gelebiliyor demektir. Bu ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

Modemlerin arayüzünde ise genelde SNR Margin değeri olur ("Receive Margin", "SNR", "Noise") ki bu da data sinyalinin bozulmaya başlamadan önceki tampon alanı belirtir, sonuç itibariyle bu değerin büyük olması bizim için iyidir.

• 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
  • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
  • 11dB-20dB İyi
  • 20dB-28dB Çok iyi
  • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.

Kısacası 12db altında SNR değeri ciddi problem demek ve buna yapılabilecek fazla bir şey yok. Binanın girişinden (Telekom kablosunun binaya girdiği noktadan itibaren) kablonuzu kontrol etmek, yenilemek (cat5 kablo ile) fayda sağlayabilir.

SNR'yi düşüren bir çok etken vardır, santralden bize kadar gelen kablo üzerine etki eden elektrik motorları, yüksek gerilim hatları, aynı kablo demetinde bulunan başka ADSL ve diğer data hatları vs. vs. Biz telekom kablosuna zaten müdahale edemeyiz, ama binanın girişindeki telekom kutusundan itibaren biz sorumluyuz ve bir şeyler yapabiliriz. Öncelikle bu kutunun temiz bir şekilde olması, karmakarışık kablolar yerine alttaki gibi olması tercih edilir.

Evimizde ise paralel çekilmiş telefonlar ve fax cihazları, telefon prizinin temiz olmaması ve özellikle de ADSL splitter'ın kalitesiz veya bozuk olması SNR'yi etkileyebilir. En temiz yöntem evde telefon prizinden direkt modeme giriş yapıp (arada hiç bir şey olmadan, splitter dahi olmadan) SNR değerine bakmak ve SNR yükseliyorsa yani gelişme varsa, probleme yol açan paralel bağlantıyı, ek kabloları vs düzeltmek olmalıdır.(Mümkünse eve giren ilk kabloya bağlamak)

Attenuation veya zayıflama ise, ADSL sinyalinin telekom santralinden çıktıktan sonra bakır kablonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak zayıflamasını gösterir. Eviniz telekom santraline ne kadar uzaksa zayıflama artar ve alabileceğiniz maksimum hız düşer. Zayıflama yani Attenuation değerinin düşük olması bizim için iyidir.

• 20dB ve altı mükemmel
  • 20dB-30dB iyi
  • 30dB-40dB idare eder
  • 40dB-50dB eh işte
  • 50dB-60dB zayıf, bağlantı sorunları olabilir
  • 60dB ve üstü bağlanamama ihtimaliniz çok yüksek.

Unutmamanız gereken şey, yüksek hızda bir bağlantı için attenuation ve SNR değerlerinin ikisinin de iyi olması gerektiğidir.

Tabii ki bu yazılanlar hep sizin ev ile telekom santrali arasındaki bağlantı hızıdır. Oysa sizin "internet hızı" diye değerlendireceğiniz hız daha bir çok değişkene bağlıdır. Telekomun iç şebekesi, bağlandığınız web sunucunun hızı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Kendi modemim üzerinden kısaca anlatım:

4526fbac-d708-4d89-8f74-66bba3edb824.PNG

Bölgedeki hız durumu için, TTNET , Süper Online, Türknet gibi İSS'lerin altyapı sorgulamasını kullabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Murat5038 Hocam, TurkNet bırakıp Netspeed geçtim sizce yeni değerleri nasıl? İlginç olan tracert değerlerinde çok iyi ping değeri sunmakta.
Önceki değerlerinizi paylaşmamışsınız ancak önceki sayfalarda buldum baktığıma göre bir tık iyileşme var. Çok küçük iyileşme ancak upload kısmında düzelme var gibi.

@Murat5038 Hocam şu an kullandığım altyapıda yaklaşık 3 yıl önce maksimum alabileceğim hız 124mbps civarlarında gözüküyordu ve 100mbps kullanıyordum.

(Saha dolabı ile aramdaki mesafe 5mt, dolap camımın önünde.)

Bu süreçte modem değiştirmeden TT'den TurkNet'e geçiş yaparak (Port değiştirmeden) 35Mbps tarife kullandım bir süre.

Şu an ise tekrar TT'a geçiş yaptım ve hızım bu şekilde.

100/8 Limitsiz VDSL2 paketi.

Sürekli kopmalar yaşıyorum ve yüz binlerce CRC hatası alıyorum indirme tarafında.

Eskiden hiç CRC hatası almazdım. Modemimde ya da DSL kablomda sorun mu var diye düşündüm.

İlk başta aynı model modem ile değiştirdim fakat hiçbir şey değişmedi.

Sonrasında DSL kablomu değiştirdim fakat değerler değişmedi, ankastre'den CAT 6 çekme planım var ama eskiden böyle bir sorunum yoktu ve sorunun kaynağından emin olup çekmek istiyorum.

Hiçbir şekilde düzelmeyince Keenetic Omni DSL aldım, yarın gelirse sonuçları paylaşacağım. Yine düzelmezse iade edeceğim (Sahibinden GET ile aldım).

Bina içi tesisatım zarar görmüştür diye düşünüyorum. Ankastre'den evimin prizine gelen kablo. Başka bir fikrim yok.

Bina içi tesisatın hız kaybı yaşatması konusu ile TT ilgileniyor mu?

Sizin bir fikriniz var mıdır?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-09-16-20-47-55-456_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-09-16-20-47-55-456_com.android.chrome.jpg
    67,5 KB · Görüntüleme: 108
Önceki değerlerinizi paylaşmamışsınız ancak önceki sayfalarda buldum baktığıma göre bir tık iyileşme var. Çok küçük iyileşme ancak upload kısmında düzelme var gibi.
Kusura bakmayın unutmuşum hocam. Birde şöyle bir durum var hocam altyapımı sorguladığım zaman 78MB alabileceğim gözükmekte, Netspeed aradım bu konu ile ilgili ama farklı bir saha dolabından bu hızı alabileceğimi söylediler, 78MB hız verilecek olan dolap daha yakın iken 58MB hız veren uzak saha dolabından hız almaktayım, daha yakın ve daha hızlı olan saha dolabından hız alabilmek için ne yapabilirim?

daha yakın ve daha hızlı olan saha dolabından hız alabilmek için ne yapabilirim?
Maalesef bunu yapacaklarını sanmıyorum. Yeni hatları bile zar zor isteksiz çeken bir şirket o tür değişimi en azından baya bir süre geçmeden yapmayacaktır. Bunun için telekoma başvurmanız gerekmektedir. Altyapı sağlayıcınız telekom olduğu için opnlar ilglenir ancak işi yokuşa sürüp internet sağlayıcınıza yükü atabilirler.

Bina içi tesisatın hız kaybı yaşatması konusu ile TT ilgileniyor mu?
Bildiğim kadaıyla ücretli ilgileniyorlar sizin tarafınızdan kaynaklıysa değilse kendileri karşılıyor.
Sizin bir fikriniz var mıdır?
Söylediğiniz gibi saha dolabı 5 metreden bu değer veriyorsa ciddi sıkıntı var. Port değişmeden yazmışssınız ancak port değişimi olmuş olabilir kendiniz görmediyseniz. Önceki modem değerleri olsaydı karşılaştırma yapabilirdik. Modeme giren kablonun sağlam ve RF ve dalgalardan etikenlemeyecek şekilde konumlamaya özen gösterin. Bina içi tesisata müdehale olmadıysa bina ankasteresiden tekrar çekmenin manası yok önceden 120 gösteren bir hız stabil ise bu saha dolabı ile ilgili veya modem yakında olan bir durum olabilir. Modemi resetleyip kurmayı da deneyebilirsiniz etmediyseniz.

Son düzenleme:
Benim hat değerlerim nasıl ? yaklaşık 2 ay önce maksimum 64 megabit alıyordum ancak bir anda değişti 55 oldu onun değişmesiyle birlikte oynadığım oyunlardan aldığım ping değerleri bir anda fırladı bazen internetim gidip geliyor ve oyunlarda ping spike yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• xDSLResim.JPG
    xDSLResim.JPG
    66 KB · Görüntüleme: 96
Huawei HG8245x6-10 modemde hat değerleri nerede acaba bulamadım?
Sizinki ONT fiber hat konu DSL hatlar için.
Modem panelinde sistem bilgisine basın oradan optik kısmına basın.

Merhabalar,

Evimin önündeki kaldırımda bağlı olduğum vdsl santrali var. İlk sinyal aldığım zaman 100mbitlik pakette 16 snr değeri alıyordum. Bu değer zamanla 10 civarına kadar düştü sonra hattımı 75mbite sabitledir 15 civarı oldu aradan 1 sene geçti snr değeri yine düştü bu sefer hızı 50'ye sabitledik snr 22 civarına çıktı. Aradan tekrar 3 ay geçti bir anda yine hat değerlerim düştü ve hızı 35e sabitledik şuan modemden kontrol ettiğim de hızım 35mbite sabitlenmiş 14 snr olduğunu görmekteyim ama bu snr değeri çok oynak hızımda değişiklik olmadan 22 civarına çıkıyor 12'ye kadar düşüyor sonra tekrar 20 civarlarına çıkıyor. Santral evimin önünde olmasına rağmen ve ilk başlarda net 100mbit hız alamam rağmen şuan 35mbiti zor alıyorum. Sorunu bir türlü çözmedik eve ankastre kutusundan sıfır kablo çektim modem değiştim port değiştirdim. Farklı iss'den yeni abonelik aldım durum değişmedi fikri olan var mı?

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    22,9 KB · Görüntüleme: 48
  • 3.png
    3.png
    20,7 KB · Görüntüleme: 46
  • 1.jpg
    1.jpg
    91,3 KB · Görüntüleme: 44
Sorunu bir türlü çözmedik eve ankastre kutusundan sıfır kablo çektim modem değiştim port değiştirdim.
Hat değerlerin düşüyor. Bu da port ve bağlı olduğun DSLAM kutusu aralarında kablosal bir sorun var demektir. Yeni abonelikle port bağlamadılarsa birine DSLAM aralarında sorun var. Kablo izalasyonu ve çevresinde radyo sinyalleri ve çalışan radyoaktif cihazlar varsa bunlar da etkiliyor olabilir.

Hat değerlerin düşüyor. Bu da port ve bağlı olduğun DSLAM kutusu aralarında kablosal bir sorun var demektir. Yeni abonelikle port bağlamadılarsa birine DSLAM aralarında sorun var. Kablo izalasyonu ve çevresinde radyo sinyalleri ve çalışan radyoaktif cihazlar varsa bunlar da etkiliyor olabilir.
Bende öyle düşünüyorum ama bunu Türk Telekoma ne şekilde anlatırsam anlatayım inandırabileceğimi sanmıyorum zaten şuanda millenicom kullanıyorum hiç ilgilenmiyorlar. Forumda bu tarz sorun yaşayıp çözüme ulaşabilen var mı veya tavsiye verebilecek bilecek var mı?

Geri
Yukarı