Çözüldü Modem hızı ile reel hız neden farklı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gelsolin

Decapat
1 Aydır böyle bir sorun var. Pandemi olayları patlak verdiği günden beri internet hızında inanılmaz bir düşme oldu Genel de 400 Kbps'lerde seyrediyor. (Paket 16 Mbps'ye kadar). 3-4 defa teknik ekibi çağırttık her seferinde modeme ev içi kabloya falan kusur attılar. Tüm kabloları değiştirdim 4 farklı modem denedim ama değişen bir şey yok.

Modem arayüzüne baktığımda hız 12-13 Mbps ama bize yansıyan 1Mbps altı. Sizce sorun ne olabilir? Forumda eski bir başlık görmüştüm santral kaynaklı olduğu söylenmiş, ama ne yaptıysam adamları ikna edemedim ve elit hizmet adı altında ücretli bir hizmete mecbur bıraktılar.

İkinci merak ettiğim ola ki elit hizmetten yararlandım ama sorunun santral kaynaklı olduğu ortaya çıktı bu durumda yine bu hizmetin parasini vermek zorunda mıyım?

Firma da Türk Telekom bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu mail adresi ile hizmet verenler farklı bir ekip mi ?

Normal MH'yi ararsan olayı saha ekibine eskale eder. Saha ekibi hat değerlerine bakar. Sorun yok deyip gider.

Senin sorunun kapına gelen ekiple ilgili değil. Altyapı sorunlarını o ekip çözemez. Normalde üst birime eskale ettirmeleri gerekiyor ama yapanı görmedim henüz. Maili attığın yer TT genel merkezden bölge müdürlerine yazıyor. Sallıyorum İstanbul'da oturuyorsan İstanbul müdürlüğüne bu kullanıcımız böyle bir sorun yaşıyormuş düzeltin diyor. Kesin olmamakla birlikte bölge müdürlerinden birisi arıyor, bilgi veriyor. Böylede olmazsa Twitterdan yusuf kıraç'a DM at.
Testi kablolu yaptığınızı farz ediyorum. Wifi ise düşme olabilir. Modemde gördüğünüz hat değerleridir. İnternet hızınız değil. Hat değerleri alabileceğiniz en yüksek hızı belirler. Bağlı bulunduğunuz santralin kapasitesi doyuma ulaşmış (sature olmuş) olabilir. Gelen TT ekibi, aslında bir taşeron firma elemanıdır. Hat değerlerine bakıp giderler. Eliti çağırdınız takdirde her şekilde ücret ödüyorsunuz diye biliyorum. [email protected] adresine sorunu detaylandırarak, hız testilerini atın. Gelen ekibin hat değerlerine bakıp gittiğini söyleyin.

Evet ethernet kablosuyla da defalarca denedim.

Modem arayüzünde hız bilgileri bu şekilde. Mevcut hız diye ayrı bir şekilde belirtmiş. Gelen ekip de modeme hız geliyor demişti.

Peki belirtmiş olduğunuz santral ile ilgili doymuş kapasite sorunu çözülebilir mi ? Ne yapmam gerekiyor? Firma değiştirirsem bu sorun kökten çözülür mü?

Dosya Ekleri

• SmartSelectImage_2020-04-18-14-50-59.png
    SmartSelectImage_2020-04-18-14-50-59.png
    76 KB · Görüntüleme: 60
Evet ethernet kablosuyla da defalarca denedim.

Modem arayüzünde hız bilgileri bu şekilde. Mevcut hız diye ayrı bir şekilde belirtmiş. Gelen ekip de modeme hız geliyor demişti.

Peki belirtmiş olduğunuz santral ile ilgili doymuş kapasite sorunu çözülebilir mi ? Ne yapmam gerekiyor? Firma değiştirirsem bu sorun kökten çözülür mü?

Söylediğim gibi taşeron ekipteki internet altyapısından çok fazla anlamazlar. Zaten altyapı birimi farklıdır. Santralden TT haricinde başka firmanın fiber çıkışı var mı bilmiyorum. Eğer yoksa onlarda TT'nin omurgasını kullanmak zorundalar. Çözülür mü vs buradan kimse kesin olarak söyleyemez.

Bende de olmuştu bu sorun, 16 Mbps paket 13 veriyordu, dün bir şey olu 2.5'tan yukarı vermemeye başladı, modemi 5-10 dakika kapatıp geri açınca düzeldi.

Söylediğim gibi taşeron ekipteki internet altyapısından çok fazla anlamazlar. Zaten altyapı birimi farklıdır. Santralden TT haricinde başka firmanın fiber çıkışı var mı bilmiyorum. Eğer yoksa onlarda TT'nin omurgasını kullanmak zorundalar. Çözülür mü vs buradan kimse kesin olarak söyleyemez.
Hocam adamlar nuh diyor peygamber demiyor bizden kaynaklı hiçbir sorun yoktur deyip duruyorlar. Biraz önce yine konuştum telefondaki teknik çağrı çalışanı modemden aldığımız verilere göre hızınız yüksek dedi. Ama ben bu bahsedilen hızı alamadım. 4 tane modem denedim, kabloları değiştirdim, farklı cihazlarla ethernet kablosuyla bağlandım yok olmuyor yani. Sizin sorunun kaynağı ile ilgili fikriniz var mı ?

Hocam adamlar nuh diyor peygamber demiyor bizden kaynaklı hiçbir sorun yoktur deyip duruyorlar. Biraz önce yine konuştum telefondaki teknik çağrı çalışanı modemden aldığımız verilere göre hızınız yüksek dedi. Ama ben bu bahsedilen hızı alamadım. 4 tane modem denedim, kabloları değiştirdim, farklı cihazlarla ethernet kablosuyla bağlandım yok olmuyor yani. Sizin sorunun kaynağı ile ilgili fikriniz var mı ?

Kabloyla Nperf sitesinden hız testi yapıp, buraya atar mısın?

Kabloyla Nperf sitesinden hız testi yapıp, buraya atar mısın?

Nperf'den aldığım hız verisini görünce çok şaşırdım. Alakası yok çünkü. Hemen sonrasında TT'nin kendi sitesinden aldığım veriler de böyle hocam. Benim şu an aldığım performans kesinlikle TT verisi ile uyumlu

Dosya Ekleri

• 4.PNG
    4.PNG
    61,6 KB · Görüntüleme: 57
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    25,9 KB · Görüntüleme: 50
  • 2.PNG
    2.PNG
    20,4 KB · Görüntüleme: 48

Yeni konular

Geri