Modemdeki değerler ile altyapının desteklediği birbirini tutmuyor

• Konuyu başlatan Ipares
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 825

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Şimdi benim altyapım 87Mbps destekliyor ama modemdeki değerlerim 117Mbps'de falan takılıyor. Bu ne iş?
Tamam altyapım FTTC fiber ama binaya gelen bile 87 iken bu niye böyle?
Ekran Görüntüsü (96).png

Sitelerin hepsinde altyapım 39 destekliyor. Ankastrede ölçüm yapınca 57 Mbps çıkıyor. Çok takma öylesine bir değer girmişler. Arkadaşımın saha dolabı uzaklığı 4 metre en fazla 85 Mbps diyor. Altyapısı 140 Mbps kaldırıyor.

Senin binaya gelen diye baktığın internet siteleri değil mi? Onlara güvenip modemin kendisine güvenmiyorsan sana hayatta başarılar diliyorum.

Kaliteli kısım yeterince yakınsa bakır kablodan 100-120 Mbps alınabilmesi normal. Bina girişine fiber kablonun girdiği kutudan varsa teoride 1000 Mbps bile normal.

Modemlerde genelde hız düşük olduğu zaman maksimum alacağın hız yüksek gösterir. İnternet hızını yükseltiğn zaman modemdeki maksimum alacağın hızda da azalma oluyor.

Senin binaya gelen diye baktığın internet siteleri değil mi? Onlara güvenip modemin kendisine güvenmiyorsan sana hayatta başarılar diliyorum.

Kaliteli kısım yeterince yakınsa bakır kablodan 100-120 Mbps alınabilmesi normal. Bina girişine fiber kablonun girdiği kutudan varsa teoride 1000 Mbps bile normal.

Hayır onlar değil. Lütfen önyargılı yaklaşımda bulunmayın. Saha dolabına 45 metre uzaklıktayım, sorguyu hem müşteri hizmetlerinden hem de genel müdürlükten yaptırdım. İkisinde de 87 dediler. Ayrıca benim altyapım 65Mbps desteklerken de değerler 105Mbps'lerde geziyordu. Çok saçma bir durum. Bana gelen kablolarda da sorun var. Ölçüm yaptırdık TT'ye aşağıya 87 gelirken bana 65 geliyordu. Düşünün.

Kopma olmadan, düzgünce hizmet alabileceğiniz hızdır o muhtemelen.
Değilse de tebrikler. Modeminizin bozuk olduğunu anladınız.

Modemim bozuk olsaydı 4.5 yıl boyunca aralıksız bir şekilde güzel güzel hizmet alamazdım. Zaten değiştireceğim takma.
Bir de altyapı sorgu sitelerinde benim adres işlemiyor. Bağlı bulunduğum dolaba atanmış tel numarası var onun üzerinden sorgu yapıyorum. Adreste altyapı yok diyor tel no girince çalışıyor.
Sitelerin hepsinde altyapım 39 destekliyor. Ankastrede ölçüm yapınca 57 Mbps çıkıyor. Çok takma öylesine bir değer girmişler. Arkadaşımın saha dolabı uzaklığı 4 metre en fazla 85 Mbps diyor. Altyapısı 140 Mbps kaldırıyor.

Benim uzaklığım 45 metre. 87Mbps. Karşı binaların 11 metre, 98Mbps. Sen düşün.

Şimdi benim altyapım 87Mbps destekliyor ama modemdeki değerlerim 117Mbps'de falan takılıyor. Bu ne iş?
117Mbps gösterme deneni hattın sınırlarına ulaştığında alabileceği en yüksek hız.

Muhtemelen kopma sorunundan ötürü bağlantı bile kuramazsınız çünkü SNR 0 veya 1 olacak şekilde hesaplayıp, tabloda yer veriyor.

Geri
Yukarı