Monitör Panel Tipleri

Şu konuyu öne çıkarmak lazım. Sitede görüyorum bazen, yanlış bilgi verenler var. TN Panel, VA ve İPS'den daha iyi falan. Görüntü olarak iyi diyen bile gördüm.
Her ekran panel teknolojisinin birbirlerine kıyasla avantaj ve dezavantajları var. Birçok belirleyici etken söz konusu. X panel teknolojisi y panel teknolojisinden her koşulda daha başarılıdır diye bir şey yok.

Son düzenleme:
Keşke monitör olmadan önce bu konuyu görseymişim. Bana aslında 1 ms tepki süresi lazım değil çünkü profesyonel oyuncu değilim. Bana göre görüntülerin olabildiğince güzel olması lazım. Paneller hakkında hiçbir bilgim olmadığı için gidip TN panel almışım. Bu konuyu görseydim IPS alırdım ya da en azından VA panel alırdım. TN ve IPS'nin ortası güzel bir monitörüm olurdu. 😭
Ama şöyle bir şey var. Benim bir de display port girişi olan, yenilemesi 75 hz olan ve çözünürlüğü full hd bir monitöre ihtiyacım vardı. Bu özelliklerde aradığım zaman şimdi bakıyorum da hep TN paneller çıkmış karşıma. Bu özelliklerde IPS veya VA panel monitör varmı ki?

Düzenleme:

Biraz araştırdım da benim aldığım monitörün 100 TL fazlasına şu monitör varmış. Ben cahilliğime ağlamayım da ne yapayım şimdi? Tam aradığım özellikler ve 4 ms tepki süresi fark ile:

Benim monitörüm ise bu:

Son düzenleme:

Geri
Yukarı