Rehber Monitör Panel Türleri (2021)

Harika. Competitive amacli VG259QM dusunuyorum, ghosting olaylari hakkinda bir bilginiz var mi bu monitorde?

İmzaya eklemelik eksiksiz ve uğraşılmış bir rehber elinize sağlık.

Şu an konuyu tamamen okudum ve bazı eksiklikler hissettim.
Mesela sRGB %125 kısmında %125 sRGB daha doğru ve profesyonel amaçlı anlamında gibi hissettim ama yüksek sRGB gamutu oversaturrated görüntülere yol açabiliyor. Ya da ben yanlış anladım.

X markanın panelini kullanıyor yani daha iyi" gibi cümleler için de bir açıklama gelebir diye düşünüyorum.

Kesinlikle öyle demek istemedim. Yüksek renk gamının renk doğruluğuna katkısı şüphesiz ama yüksek renk gamı demek doğru renkler demek değildir. Buna bağlantısını koyduğum renk gamı rehberinde değindiğim için bir daha kopyala-yapıştır yapmak istemedim.

Bu arada, oversaturated olayı DCI P3 %90 gibi monitörlerde de görülebiliyor. Çünkü DCI P3'ün %90'ı otomatikman sRGB uzayından büyük bir uzay demek.

Bazı monitörler hem sRGB %99 hem de DCI P3 %95 diyor diyebilirsiniz, fakat bu sRGB modu bulunan monitörlerde yazılabiliyor veya sRGB bölümüne "gamut kapsaması" yazılabiliyor, ki gamut kapsamasının %100'ü geçmesi imkansız zaten.

Çünkü bir monitör aynı anda DCI P3'ün %90 küsürünü kapsayıp bir yandan da sRGB uzayı içinde sınırlı kalamaz.

Son düzenleme:
15-20 dakikadır okuyorum. Bende monitör konusunu takip ediyordum bu çok güzel oldu. Anlamak güç ama kaydedeceğim zamanla yavaş yavaş öğreneceğiz.

Ellerinize, emeğinize sağlık.

Ve teşekkürler.

Harika. Competitive amacli VG259QM dusunuyorum, ghosting olaylari hakkinda bir bilginiz var mi bu monitorde?

Ghosting'i ufo testi açarak çok rahat anlayabilirsin aslında. VG259QM monitörün OverDrive ayarı 0-20-40-60-80-100. Ufo testin'de OD ayarlarıyla oynayarak çok rahat en az bulanık ve en az ghosting yapan UFO'yu görebilirsin. ELMB açınca bu ayarlar yapılamıyor.

VG259QM stabil bir monitör degil aslında. Ama iyi bir ayarlama ile stabil duruma getirebilirsin. Mesela OverDrive ayarı en yüksek FPS'de yani 280 HZ'de iken, OD:60 yaparsan en iyi performansı veriyor. 60 FPS aldıgın bir oyun olursa, OverDrive:40'da en düşük ms performasını veriyor. Ortalama olarak OD:60 olarak kullanmak en dogrusu gibi görünüyor. 60 FPS aldıgın bir oyun'da OD:100 yaparsan tersine ghosting olur. Monitörü aldıktan sonra çok fazla takıldıgın bir mevsuysa monitörün Hz degerini degiştirip. Tüm Hz'lerde ufo testi ve OD ayarı yapabilirsin. 120 Hz çekip ufo ghosting test yazan kısma gelip OD ayarlarını yaparsın. 144 Hz çekip devam edersin. Ama ortalama olarak OD:60 tüm FPS'lerde yeterli olacaktır. Ghosting yaşamazsın. ELMB açarsan ghosting olabilir biraz ama 1 ms MPRT degerine ulaşırsın.

Kaynak: https://www.rtings.com/monitor/reviews/asus/tuf-gaming-vg259qm

OD dediginiz nedir tam olarak?

Her monitorde oluyor mu? Ve bu monitor ile gelen bir ozellik mi yoksa OC gibi normalde desteklenmeyen bir sey mi?

Önceden yeni nesil ve yakın nesil monitörleri kullandıysan response time ayarından, Fast, Very Fast gibi ayarların ASUS'da ismi od yani OverDrive bir sıkıntı olmaz. Sen Ghosting'i sormuştun. Ghosting yok, tersine ghosting durumu var ama stabil ayarlamayı bilmezsen. OverDrive'ı her FPS'de tersine ghosting yapmayacak şekilde ayarlaman lazım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…