Rehber Monitör Panel Türleri (2021)

Anladim, benimki 144 Hz ama eski biraz, yok galiba.

@SkyRose @LaMorte Hocalarım aklıma bir soru takıldı monitör modellerinin kullandığı panel üreticisinin ve panel modelinin hangi markadan/satıcıdan çıktığını görebileceğim site var mıdır?

Örneğin Panelook sitesinde panelleri gösteriyor ama mesela Aoc'un 24G2U modelinin panel modelini nerden bulabilirim?

Eskiden 2. varyant için bilgi yoktu, yeni gelmiş.
Bazı monitörlerin bulunmuyor. Onun içinde tarayıcıda doğru anahtar kelimeleri kullanmak gerekiyor.

Her monitörün bu şekilde bulamazsınız tabii ama TFTcentral ve Pcmonitorsinfo gibi sitelerin incelemelerinde genelde panel ismine/markasına değinilir. Böylece sadece marka değil panel hakkında bilgi de edinmiş olursunuz.

Beğeni atmak için sayfanın aşağısına inerken sanki denizin derinliklerine iniyor gibi hissettim.
Elinize sağlık.

Hocam tam OLED'lerdeki yanık meselesini soracaktım ki cevaplamışsınız. Peki başka panel tiplerinde böyle sorunlar var mı? VA nedense hiç güven vermiyor. Ayrıca VA vs IPS karşılaştırmasını TN panelden görüp VA daha iyi dedim. Sanırım en iyisi TN

Hocam tam OLED'lerdeki yanık meselesini soracaktım ki cevaplamışsınız. Peki başka panel tiplerinde böyle sorunlar var mı?
Hayır, yok. Bu OLED'lere özel. Bunun sebebi IPS, TN ve VA'ların LED aydınlatma kullanırken OLED ve türevlerinin arka aydınlatma kullanmadan, her pikselin kendi kendini aydınlatmasından kaynaklanıyor. Bu da kolay değil tabii.

Bu yüzden de yüksek parlaklıklarda sıkıntı çıkarabiliyor.

Hocam o zaman miniLED'ler de potansiyel olarak ekran yanıkları çıkartabilir mi? Dediğinizden anladığım; klasik teknolojilerde tek bir arkadan aydınlatma kullanıldığı için sorunsuz, sorun çıkarsa bile her yerde aynı gözükeceği için sorunsuz gibi görünmesi. Açıkçası AMOLED'den az çekmedim, ileride miniLED'den de çekmek istemem.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…