Çözüldü Monitöre overclock yapılması sıkıntı yaratır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Atomtost9

Hectopat
Daha fazla  
Philips 21.5" 221V8 markalı monitörünü kullanıyorum fakat monitörün varsayılan tazeleme hızı 75Hz olmasına rağmen monitör ayarlara girdiğimde 74.996Hz yazıyor. Oyunları 75FPS'de oynamak istediğimde ekranda yırtılma oluyor ben de monitörü 76Hz'ye Technopat'ın bu videosundaki gibi overclockladım. Bir sorun olur mu yoksa eski halinde mi kullanayım?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kısalmaz ancak monitörde farklı olarak bir ısınma, sıcaklık hissedersen OC yapmak tehlikeli olabilir.

Yani sıradışı bir ısınma yok sanırım sorun çıkmaz.

Ömrü yaptığınız O.C'ye oranla değişir. %25 HZ artışlı bir O.C yaptıysanız ortalama ömrü %20 kıslamaktadır.

Yaklaşık olarak %1, 4'lük bir OC yaptım.
Bende yapmıştım daha bir sorun görmedim.

OC işlemini ne zaman yaptınız? Yani ne zamandır OC'li monitör kullanıyorsunuz?
Bu anormal bir durum değil, 60Hz için de 59.94Hz görebilirsiniz mesela. Dert etmeniz gereken bir şey değil bu.

1Hz için de OC ile uğraşmaya değmez bence bu arada. Ha 75 ha 76, hissedilebilir bir fark olacağını düşünmüyorum.

Bende buunu biliyorum fakat oyunlade fpsmi 75'e sabitlediğimde ekranda yırtılma oluyor bu fark yüzünden. not:
Eğer ekran kartı monitöre belirli bir zamanda monitörün gösterebileceğinden daha fazla kare gönderirse ekranda kırılmalar olur ve bu kırılmalar da hassas bir gözü çoğu zaman rahatsız eder. Görüntüdeki bu kırılmalara "tearing" denir.
İşte bu kırılmaları engellemek için V-Sync kullanılır ve oyunlarda saniyede gösterilecek kare sayısının monitörün tazeleme hızını geçmemesi sağlanır. Günümüzde 60 Hz`in altındaki tazeleme hızları kullanılmadığından en kötü durumda bile oyun performansı 60 FPS ile sınırlanır ki bu da oyunlar için çoğunlukla ideal hızdır. Ama özellikle multiplayer oyunlarda hız her şeyden önemlidir. Oyun ne kadar hızlı çalışırsa fare hareketleri de o kadar hassas olur ve bu yüzden saniyede gösterilecek fazladan 1-2 karenin bile hesabını yapan kimi oyuncular bunu devre dışı bırakırlar.

Geri
Yukarı