Monitörler için panel önerisi

Davut.pk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, hikaye oyunları oynuyorum genelde hikaye oyunları için IPS öneriliyor galiba.

VA panel için de karanlıkta iyi performans verdiğini söylediler, hatta Technopat videolarında da var. Neyse şimdi ben karanlıkta görmek ve renk doygunluğu istiyorum hangi paneli seçmem gerek?

TN panel bana göre değil zaten, rekabetçi oyunlarla çok işim yok.

Bir monitör buldum:

1612107511739.png

Teknik özelliği bu. VA LCD yazıyor şimdi bu VA panel sınıfına mı giriyor? Anlamadım açıkçası.

Ayrıca kavisli ekranların çok bir cazibesi var mıdır?

Evet panel tipi VA oluyor. IPS ile VA panel arasında istediğinizi tercih edebilirsiniz. Şu an aktif olarak bu monitörü https://www.hepsiburada.com/samsung...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.13.3 kullanıyorum. Kavisli ancak 24" olduğu için bu deneyimi çok iyi yaşamıyorsunuz. Ama düz ekrandan bir tık ayrılıyor. Kavisli ekran deneyimi yaşamak istiyorsanız 24" üzeri alınmalı diye düşünüyorum.

Evet panel tipi VA oluyor. IPS ile VA panel arasında istediğinizi tercih edebilirsiniz. Şu an aktif olarak bu monitörü https://www.hepsiburada.com/samsung...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.13.3 kullanıyorum. Kavisli ancak 24" olduğu için bu deneyimi çok iyi yaşamıyorsunuz. Ama düz ekrandan bir tık ayrılıyor. Kavisli ekran deneyimi yaşamak istiyorsanız 24" üzeri alınmalı diye düşünüyorum.
Dostum bunu alacaktım ben de vazgeçtim. 250cd parlaklık değer. Benim monitör alma sebebim de karanlıkta görememe. Yani rdr2 gta5 oyunlarda gece oldu mu şimdiki monitörüm yüzünden bir şey göremiyorum çünkü ekran hiç parlak değil cidden. Sen bu oyunları oynuyor musun? Hikaye modlu oyunlarda yani geceleri nasıl görüyorsun?

Ben rdr2'deki aydınlatmadan hiç memnun değilim gece olunca gidip uyuyorum oyunda kanka :D

Forumdaki birçok üye IPS daha iyi diyecektir, normalde bir şey alacağım zaman çok süre araştırma yapmam ama bu konuda hala net bir karara varamadım, bana IPS panel solgun geldi hatta testlerde doygunluk olarak kaliteli TN panellerin bile IPS'den daha doygun görüntü verdiğini gördüm, sonuç olarak bende monitör arıyorum ve bayağı arada kalmış durumdayım, benim baktığım monitörler in karşılaştırma linkini bıraktım çok ciddi fark olacağını sanmıyorum ikisi arasında, ama insan en iyisi olsun istiyor, AOC 24G2U/BK - Asus TUF Gaming VG24VQ Karşılaştırması - Epey (ASUS VA, AOC IPS)
Baktığım model LG ultragear 24GN650-B modeliydi ve tek testi bu videoydu, video da TN panel ile karşılaştırılması vardı sanada fikir vermesi açısından bırakıyorum, ama böyle bir karşılaştırma her monitör için yok yani direk IPS kötü diyemem, bu kadar insan överken.
6.dakika
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Dostum bunu alacaktım ben de vazgeçtim. 250CD parlaklık değer. Benim monitör alma sebebim de karanlıkta görememe. Yani RDR2 GTA 5 oyunlarda gece oldu mu şimdiki monitörüm yüzünden bir şey göremiyorum çünkü ekran hiç parlak değil cidden. Sen bu oyunları oynuyor musun? Hikaye modlu oyunlarda yani geceleri nasıl görüyorsun?

Ben RDR2'deki aydınlatmadan hiç memnun değilim gece olunca gidip uyuyorum oyunda kanka :D

Bahsettiğiniz oyunları oynamıyorum. Ama parlaklık değeri bana yeterli geliyor. Karanlıkta görmek veya parlaklığın üst düzey olmasını istiyorsanız HDR destekli monitörlere bakmanızda fayda var. Ayrıca bazı monitörler karanlık noktaları aydınlatıyor. Seçiminizi buna göre yapabilirsiniz.

Forumdaki birçok üye IPS daha iyi diyecektir, normalde bir şey alacağım zaman çok süre araştırma yapmam ama bu konuda hala net bir karara varamadım, bana IPS panel solgun geldi hatta testlerde doygunluk olarak kaliteli TN panellerin bile IPS'den daha doygun görüntü verdiğini gördüm, sonuç olarak bende monitör arıyorum ve bayağı arada kalmış durumdayım, benim baktığım monitörler in karşılaştırma linkini bıraktım çok ciddi fark olacağını sanmıyorum ikisi arasında, ama insan en iyisi olsun istiyor, AOC 24G2U/BK - Asus TUF Gaming VG24VQ Karşılaştırması - Epey (ASUS VA, AOC IPS)
Baktığım model LG ultragear 24GN650-B modeliydi ve tek testi bu videoydu, video da TN panel ile karşılaştırılması vardı sanada fikir vermesi açısından bırakıyorum, ama böyle bir karşılaştırma her monitör için yok yani direk IPS kötü diyemem, bu kadar insan överken.
6.dakika
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dost gerçekten şu teknolojik ürünler alırken insan çok kararsız kalıyor elini bir şeye atıyorsun onda o yok, başka bir şeye atıyorsun elini her şey var, öncekinde olan yok. Yani hep bir şey eksik kalıyor kafam çok karıştı :) Önerin için çok sağ ol senin için demedim bunu teknoloji genel olarak böyle. Boş bilgisayar kasası alacakken bile yüzlerce binlerce kez düşünerek alıyor insan. Araştırıyorum hala :)

Dost gerçekten şu teknolojik ürünler alırken insan çok kararsız kalıyor elini bir şeye atıyorsun onda o yok, başka bir şeye atıyorsun elini her şey var, öncekinde olan yok. Yani hep bir şey eksik kalıyor kafam çok karıştı :) Önerin için çok sağ ol senin için demedim bunu teknoloji genel olarak böyle. Boş bilgisayar kasası alacakken bile yüzlerce binlerce kez düşünerek alıyor insan. Araştırıyorum hala :)
Aynen öyle

Renk gamı yüksek bir VA sizin aradığınız şey diye düşünüyorum.

Yüksek renk gamı sayesinde canlı renkler, yüksek kontrast sayesinde de iyi siyahlar elde edeceksiniz.

IPS'lerin her türlı daha canlı renk sunacağını düşünmeyin, renk gamı yüksek bir VA renk gamı standart bir IPS'i IPS monitör parlaklık vs. olarak harikalar yaratmadığı sürece geçecektir.

Teknik özelliği bu. VA LCD yazıyor şimdi bu VA panel sınıfına mı giriyor? Anlamadım açıkçası.
Evet. LCD arka aydınlatma ile ilgili, panelden bağımsız.
Ayrıca kavisli ekranların çok bir cazibesi var mıdır?
Bence en az 27 inch olmadıkça yok, ama sizin deneyimlemeniz en doğrusu.

Ben de bu cümleyi kendi gördüklerime ve zevklerime göre kuruyorum zaten.

Canlılık monitörden monitöre değişir. Ben TN den IPS e geçtim ve hikaye oyunları oynuyorum. Canlılık gözle görülür şekilde arttı.
Bu konuda arkadaşa monitörümün canlı resmini çekip attım bak istersen.

Renk gamı yüksek bir VA sizin aradığınız şey diye düşünüyorum.

Yüksek renk gamı sayesinde canlı renkler, yüksek kontrast sayesinde de iyi siyahlar elde edeceksiniz.

IPS'lerin her türlı daha canlı renk sunacağını düşünmeyin, renk gamı yüksek bir VA renk gamı standart bir IPS'i IPS monitör parlaklık vs. olarak harikalar yaratmadığı sürece geçecektir.

Evet. LCD arka aydınlatma ile ilgili, panelden bağımsız.

Bence en az 27 inch olmadıkça yok, ama sizin deneyimlemeniz en doğrusu.

Ben de bu cümleyi kendi gördüklerime ve zevklerime göre kuruyorum zaten.

Sizce ASUS VG24VQ'mu, AOC 24G2U'mu doygunluk ve canlılık olarak daha tatmin eder.

Geri
Yukarı