VA panel monitörler neden sevilmiyor?

Hep ucuz modellerde kalitesiz VA panel kullandıkları için VA panel kötüdür gibi bir algı oluştu. Aslında VA panel kötü değil ama kaliteli bir VA panel de ucuz değil. Ucuz olmayınca da IPS alırım o paraya diye düşünülüyor. Ghosting, Banding v.b. sorunlar ucuz VA modellerde çok yaygın. VA monitör kullanıcısı olarak çok memnunum.
Hangi modeli kullanıyorsunuz ? 🙂

Baştakilere katılıyorum da bu çok alakasız. G3 geniş renk gamutu dahi desteklemiyor.
Ben şu an %45 NTSC oranına sahip IPS panele sahip laptop kullanıyorum G3 gözüm beni yanıtlmıyorsa daha geniş renk gamutuna sahip gibi duruyor.
Yani bu panelden daha canlı en azından gördüğüme göre. Belki de kontrast oranındandır.

Son düzenleme:
verdiğim örneğin neden hatalı olduğunu düşünüyorsunuz onu anlamadım
Geç cevap için kusura bakmayın. Biraz araştırma yapmam gerekti. Çünkü:
OLED'lar hakkinda pek bilgim yok. Ancak söylediklerinizde bildiğim kadarıyla
-
Öncelikle haklısınız. Benim bilgim eksik ve hatalıymış. Ancak yine sizinkinden bir hata buldum.
tepki süresi önemli fakat ondan da önemlisi monitörün yenileme hızıdır
Katılmıyorum. Çünkü artık LCD ekranların büyük çoğunluğu pixel tepki süresinin yetişemeyeceği yüksek Hz'e sahip zaten (Tabii ki min. 144'ü, ort. 240'ı kastediyorum). Bu yüzden zaten hala LCD'lerde tepki süresi öne çıkıyor.

Örneğin:
1707064639523.png

Samsung Odyssey G4'ün 240Hz'de overshoot-ghosting dengesini bulduğu overdrive ayarınnın tepki süresine bakıyoruz. 240Hz olduğu için 1000ms/240Hz=4.1666...ms refresh windows sürüyor. Ancak görüleceği üzere rise/fall süresinin %83.3'ü refresh window'dan daha yavaş. Yani pixeller değişimi tamamlamadan yeni kare ekrana sunuluyor. Bu da blur, ghosting vb.ne neden oluyor.

Sizin bahsettiğiniz "daha önemli" olduğu zaman OLED'lerde. Zira OLED'lerin tepki süresi anında denebilecek kadar hızlı. RTINGS'ın test ettiği en hızlı OLED (Samsung G8):
1707064953520.png

En yavaş OLED (LG 45GR95QE-B):
1707064979813.png

Görüldüğü üzere 2. rise/fall süresi ±0.3 sapma ile ortalama 0.3 saniye. Bu durumda refresh window'un da buna yakın olması gerekir ki tepki süresi boşuna gitmesin. Yani 1000/0.5ms=2000Hz bir monitöre ihtiyacımız var. Ancak tipik bir OLED 120Hz'den hesaplarsak 8.3333... ms refresh windows süresine sahip. Yani pixel 0.3ms'de değişimi tamamlıyor ve kalan 8.03ms boyunca o şekilde kalıyor.
1707065343458.png

Sample and Hold metodu gereği 8.03ms boyunca cisim aynı yerde kalırken sizin gözünüz harekete devam ediyor. Yani monitör gibi atlaya atlaya bakmıyor. Dolayısıyla hareket eden cisim, anında tepki süresi ile bile bulanık gözüküyor. LCD'lerde bu sürede değişim gerçekleşirken ve hatta yetişmezken OLED'de statik bir resme baktığınız için rahatsız edici geliyor. Dolayısıyla anında tepki süreli ama düşük Hz OLED, düşük tepki süreli ama yüksek Hz'li LCD'den daha yapay duruyor. Bu yüzden OLED'de bu kavram önem kazanıyor.

En azından şimdilik öğrenebildiğim kadar. Detaylı bir konu ve maalesef pek vaktim olmuyor.
-
-
ÖNEMLİ EDİT: Tabii burada 2. tablodaki gibi ekstra overshoot'un ve ekstra artifaktların olmadığı optimum senaryo için konuşuyorum.

Samsung Odyssey G4 240Hz 24.5" 1ms bu monitör nasıl. İyimi bu monitör.
240Hz istiyorsanız fiyatında rakibi yok zaten. Daha düşük Hz'li monitörlerle kıyaslarsak görüntü kalitesi bakımından zayıf bir model.
Memnunum Eki Görüntüle 2106746Eki Görüntüle 2106745

Aradaki fark belli oluyor bence, hem işimi görüyor.
Resim yanıltıcı. 1) IPS paneli (ki Rampage imiş...) çok açılı koymuşssunuz. 2) Kamera glow ve ışık sızmasını fazla abartır.

Ama tabii VA'nın getirdiği yavaş tepki süresiyle birlikte derin siyahlara sahip olduğu doğru.
Hangi modeli kullanıyorsunuz ? 🙂

Ben şu an %45 NTSC oranına sahip IPS panele sahip laptop kullanıyorum G3 gözüm beni yanıtlmıyorsa daha geniş renk gamutuna sahip gibi duruyor.
Yani bu panelden daha canlı en azından gördüğüme göre. Belki de kontrast oranındandır.
Hocam belli bir değerin altı geniş renk gamutu olarak kabul edilmiyor. G3'ün size daha canlı gelmesinin nedeni elinizdeki model yaklaşık %60-70 sRGB gamutunu destekliyor. Karşılaştırma olsun diye söylüyorum, alacağınız en basit fason LCD'ler bile genelde %90 sRGB üzeri. G3 ise %98 sRGB destekliyor.

Yani o laptoplara o donanımlar o fiyata taviz verilmeden konamaz zaten.

Son düzenleme:
Hocam belli bir değerin altı geniş renk gamutu olarak kabul edilmiyor. G3'ün size daha canlı gelmesinin nedeni elinizdeki model yaklaşık %60-70 sRGB gamutunu destekliyor. Karşılaştırma olsun diye söylüyorum, alacağınız en basit fason LCD'ler bile genelde %90 sRGB üzeri. G3 ise %98 sRGB destekliyor.

Yani o laptoplara o donanımlar o fiyata taviz verilmeden konamaz zaten.
Tabi ancak laptoplarda VA panellerin bile kullandığını gördü bu gözler o yüzden buna da şükür. Peki % kaç ve üstü geniş renk gamutu olarak kabul ediliyor ? G3'ü alıp tasarım ve o tarz işlerde kullanmayacaklar için gayet canlı renk gamutu var gibi geldi bana.

Tabi ancak laptoplarda VA panellerin bile kullandığını gördü bu gözler o yüzden buna da şükür. Peki % kaç ve üstü geniş renk gamutu olarak kabul ediliyor ? G3'ü alıp tasarım ve o tarz işlerde kullanmayacaklar için gayet canlı renk gamutu var gibi geldi bana.
Hayır. sRGB, standart renk gamutudur. Bakınız:
Karşılaştırma olsun diye söylüyorum, alacağınız en basit fason LCD'ler bile genelde %90 sRGB üzeri

WCG=geniş renk gamutu için RTINGS TV'lerde %67 REC.2020 gamutu istiyor ancak monitörlerde belirtmemişler.

Geçen nesilden IPS'ler yüksek yenileme hızı + %85+ DCI-P3 ve %65+ Rec.2020 destekliyorlar. QD'ler daha da yüksek.

Güzel bir VA panel.
Hızı hariç düz bir VA panel hocam:

Renk doğruluğu RTINGS'e gelen üründe 6.3 gibi düşuk bir değer almiş + kontrast VA ortalamasından az + geniş renk gamutu yok. Ama hiz olarak iyi:
1707069193774.png

Tabii 16ms siyah hala ghosting demek:
1707069229390.png

Hayır. sRGB, standart renk gamutudur. Bakınız:

WCG=geniş renk gamutu için RTINGS TV'lerde %67 REC.2020 gamutu istiyor ancak monitörlerde belirtmemişler.

Geçen nesilden IPS'ler yüksek yenileme hızı + %85+ DCI-P3 ve %65+ Rec.2020 destekliyorlar. QD'ler daha da yüksek.

Hızı hariç düz bir VA panel hocam:

Renk doğruluğu RTINGS'e gelen üründe 6.3 gibi düşuk bir değer almiş + kontrast VA ortalamasından az + geniş renk gamutu yok. Ama hiz olarak iyi:
Eki Görüntüle 2107385

Tabii 16ms siyah hala ghosting demek:
Eki Görüntüle 2107386
Hocam fiyatına göre güzel demiştim yani 5K fiyatlardaymış şu an stokta yok ama G3'ün bile 4K fiyatının olduğunu düşününce hızı açısından şaşırtıyor. Şu an olsa iyi bir tercih 2600 kontrastta IPS'ye göre iyi. Tabii o fiyata hızlı VA için kontrasttan veya renkten feragat veriyorsun VA panellerde genelde bu da öyle olmuş renk kısmına çok bakmamıştım zira çok anlamam. Göz zevkime bakarım genelde monitör terchilerinde teknik detaylar bilmesi kadar anlatması da zor şeyler. Sonra tabii forum saolsun teknik detaylara alışıyorsun ama ilk aldığımda G3 almıştım mesela 20 monitör falan vardı, şaşırdığımı çok net hatırlıyorum bu yüzden gözüme hitap edeni almıştım.

5K fiyatlardaymış şu an stokta yok
Stokta olmadığı için o fiyatta. 32inç, 2K bir monitörü 5K'ya imkansız. Rahat 1.75-2 katı fiyat çekerler.
Bana yetiyor. Ama şimdi alacak olsam biraz borca girer OLED monitör alırım. Bu monitörle kaç sene devam ederim bilmiyorum ama bozulursa bir sonraki monitörüm OLED olacak.
Bence MiniLED daha iyi hocam. OLED'in götürüsü de çok. Dikkatli kullanmak gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı