Monster Abra A5 17.2 ısınma sorunu

BirBeyefendi

Decapat
Daha fazla  
i5 11400 ve RTX 3050 Ti, 8 GB RAM donanımlı Monster A5 17.2 satın aldım. 2013 yılı çıkan Rome II TW, CoD 4 Remastered, Company of Heroes 2 gibi çok ta sistemi zorlamayacağını düşündüğüm oyunlarda denedim fakat CPU sıcaklığı 91-92 derecelerde ve GPU 85 civarlarında. Bu nesil bilgisayarlar için bunlar normal midir? RAM'ı 16 yapmanın bu duruma katkısı olur mu? Bu şekilde haftada ortalama günde 40 dakika oyun oynanıyorsa kaç sene idare eder?

Son düzenleyen: Moderatör:

Zaten Full güçte fanı çalıştırdıktan sonra en çok ısınan parça bile soğuyacaktır. Peki ya ses? Ömür? O fanın motor sürücüsünün ömrü veya bakır tellerden geçecek sürekli yüksek akım? Bunlar ne olacak? Bence daha iyi bir çözüm bulunabilirdi.

Zaten Full güçte fanı çalıştırdıktan sonra en çok ısınan parça bile soğuyacaktır. Peki ya ses? Ömür? O fanın motor sürücüsünün ömrü veya bakır tellerden geçecek sürekli yüksek akım? Bunlar ne olacak? Bence daha iyi bir çözüm bulunabilirdi.
Hocam evet haklısınız.
Ama diğer kalıcı çözüm de termal macun.
İyi bir termal macun sıcaklıkları en az 5 derece azaltır. Genelde fabrika çıkışı macunlar iyi olmaz.

Ya da kaliteli bir extra soğutucu ile de 4-5 derece sıcaklıklar azalabilir.
Evet 75e düştü

Be kadar hızlı yanıt alacağımı beklemiyordum :D %100 fan işe yaradı
Hocam madem işe yaradı fanı %100 yapım dediğim mesajı çözüm olarak işaretler mısınız?

Hocam evet haklısınız.
Ama diğer kalıcı çözüm de termal macun.
İyi bir termal macun sıcaklıkları en az 5 derece azaltır. Genelde fabrika çıkışı macunlar iyi olmaz.

Ya da kaliteli bir extra soğutucu ile de 4-5 derece sıcaklıklar azalabilir.

Hocam madem işe yaradı fanı %100 yapım dediğim mesajı çözüm olarak işaretler mısınız?

Oldu cınım. Kalıcı çözüm değil onu ne yapucuk.

Zaten Full güçte fanı çalıştırdıktan sonra en çok ısınan parça bile soğuyacaktır.
Oyle bir kural yok.
Oldu cınım. Kalıcı çözüm değil onu ne yapucuk.
Hocam kalıcı.
Sıcaklik 90'ı geçtiği anda yap en hızli.
Hiç biri tam kalıci değil. Ücretsizlerden en mantiklısı bu.
Undervolt desen riskli.
Exrta fan desen paralı
Termal macun desen paralı.
Fan hızini gerektiginde full yapmak gayet zekice haraket.
Yani bu Clevo kasa. TongFang degil. Isinir, tam güç yapinca fani cozulur.
Ki TongFang kasalar efsane.
Hocam valla efsane o TongFang...
Muhteşemler.

Oyle bir kural yok.

Nassiii? Kural mu? Bu kuralın olmadığına dair kanıtın var mı? Ayrıca fanı eğer sonuna kadar köklersen her şey soğur. Araba motoru boştayken nasıl soğuyor sanıyorsun. Ayrıca fanlar en temel soğutma araçlarımız ve fanların dışında işe yarar ucuz maliyetli bir soğutma daha geliştirilmedi (ha peltier dersen kendine hayrı yok onun) onu da soğutmak zorundasın. E ne manası kalır o zaman.

Şimdük. Soğutmanın birinci kuralı soğutmak değil. Daha büyük bir yapıya aktararak bu sıcaklığı zararsız hale getirmek. (sıvı soğutucular bu mantıkla çalışır) ya da sıcaklığı alüminyum bloklara hapsederek onların içinde tutma sınırına kadar (sıcaklığı) soğutulur. (klasik stok soğutucular)

Ha bir de kule tipi var hepsinden ortaya karışık.

Bu laptoplar da daha çok uzaklaştır ve imha et. O yüzden termal macun önemli. Amaa soputma kapasitesi (fan iyi ise oof sen istersen soğutucu bile kullanmadan soğuk havayı (-150 derece hızlı akan bir hava akımından mesela bahsedeyim) üzerinde soğutucu blok olmadan bile soğutulur ( mesela sıvı nitrojan soğutma çalışmaları. Çalışmaları diyorum ama genelde OC tutkunları ben en iyisi olacağım alemin gralı ben olacağım edasıyla OC yaptıklarında kullanır)

Anlamışsındır beni. Tartışma olmasın diye yazdım bunları aslında. Özellikle tartışma edası olmasın diye kibar ve espirili bir dilde anlattım suistimal etmeyin. Ve bilgi burada dursun dedim. (ha bunları araştırıyorum ama üstüne ekleyerek anlatıyorum her daim. Çünkü konularda bazen anlaşılır anlatamıyor internetteki kaynaklar)

Bence bundan iyi soğutma topolojisini anlatan yoktur (tabii ki de üniversiteden hocasından ders alanlar hariç tabii ki de. Eğer böyle bir amacım olsaydı direk anlatmazdım. Çünkü karşıdan gelecek bilimsel terimler daha çok kafa karıştırmak demeyelim ama manaları karşılaması için kullanılan kelimeleri kullanarak nasıl iyi ezber yapabildiğini anlatacaktır)

Eccik parantezlerin içini abarttım ama anlayın diye bayağı açıklamalı yazmak için öyle yazdım.

Sonradan baktım da ne yazmışım bee.

Son düzenleme:
Nassiii? Kural mu? Bu kuralın olmadığına dair kanıtın var mı? Ayrıca fanı eğer sonuna kadar köklerden her şey soğur. Araba motoru boştayken nasıl soğuyor sanıyorsun. Ayrıca fanlar en temel soğutma araçlarımız ve fanların dışında işe yarar ucuz maliyetli bir soputma daha geliştirilmedi (ha peltier dersen kendine hayrı yok onun) onu da soğutmak zorundasın. E ne manası kalır o zaman.

Şimdük. Soputmanın birinci kuralı soğutmak değil. Daha büyük bir yapıya aktararak bu sıcaklığı zararsız hale getirmek. (sıvı soğutucular bu mantıkla çalışır) ya da sıcaklığı alüminyum bloklara hapsederek onların içinde tutma sınırına kadar (sıcaklığı) soğutulur. (klasik stok soğutucular)

Ha bir de kule tipi var hepsinden ortaya karışık.

Bu laptoplarda daha çok uzaklaştır ve imha et. O yüzden termal macun önemli. Amaa soputma kapasitesi (fan iyi ise oof sen istersen soğutucu bile kullanmadan soğuk havayı (-150 derece hızlı akan bir hava akımından mesela bahsedeyim) üzerinde soğutucu blok olmadan bile soğutulur ( mesela sıvı nitrojan soğutma çalışmaları. Çalışmaları diyorum ama genelde OC tutkunları ben en iyisi olacağım alemin gralı ben olacağım edasıyla OC yaptıklarında kullanır)

Anlamışsındır beni. Tartışma olmasın diye yazdım bunları aslında. Özellikle tartışma edası olmasın diye kibar ve espirili bir dilde anlattım suistimal etmeyin. Ve bilgi burada dursun dedim. (ha bunları araştırıyorum ama üstüne ekleyerek anlatıyorum her daim. Çünkü konularda bazen anlaşılır anlatamıyor internetteki kaynaklar)

Bence bundan iyi soğutma topolojisini anlatan yoktur (tabii ki de üniversiteden hocasından ders alanlar hariç tabii ki de. Eğer böyle bir amacım olsaydı direk anlatmazdım. Çünkü karşıdan gelecek bilimsel terimler daha çok kafa karıştırmak demeyelim ama manaları karşılaması için kullanılan kelimeleri kullanarak nasıl iyi ezber yapabildiğini anlatacaktır)

Eccik parantezlerin içini abarttım ama anlayın diye bayağı açıklamalı yazmak için öyle yazdım.

Sonradan baktımda ne yazmışım bee.
Tamam anladim.
Ama olay normal b8r laptoo degil.
Bir Clevo kasa.
Bir Clevo kasanin 91'den 75'e düşmesi mucize!

Tamam anladim.
Ama olay normal b8r laptoo degil.
Bir Clevo kasa.
Bir Clevo kasanin 91'den 75'e düşmesi mucize!

Ben ne anlattım yukarıda. Laptop fanları salyangoz fan olduğundan bayağı hortum gibi ses çıkardığı gibi havayı çok pis itekler. Bu yüzden çok iyi soğutur. Uff bir de sıvı metal kullan uff 5Ü derece olur %100 fan ile. Ha tabii işlemci kendisini ekstra Boost yaparsa iş farklı.

Ben ne anlattım yukarıda. Laptop fanları salyangoz fan olduğundan bayağı hortum gibi ses çıkardığı gibi havayı çok pis itekler. Bu yüzden çok iyi soğutur. Uff bir de sıvı metal kullan uff 5Ü derece olur %100 fan ile. Ha tabii işlemci kendisini ekstra Boost yaparsa iş farklı.
Ne yani ses falan katlanmak üzere sıcakliklardan dert etmesem mi?

Ne yani ses falan katlanmak üzere sıcakliklardan dert etmesem mi?

Ha yok onu demek istemiyorum. Hani dediniz ya fan %100 olunca sorun çözüldü diye çözüldü işaretleyin dediğinize söyledim. Açıkçası fan sesini tabii ki de dert et. Yav Allah aşkına ben senin çözüm dediğin şeyin çözüm olmadığını söylüyorum onunla alakalı yazı yazıyorum sen dert etmeyeyim mi diyorsun. Edeceksin tabii. Macun alacaksın süreceksin. Yapacak bir şey yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ha yok onu demek istemiyorum. Hani dediniz ya fan %100 olunca sorun çözüldü diye çözüldü işaretleyin dediğinize söyledim. Açıkçası fan sesini tabii ki de dert et. Yav Allah aşkına ben senin çözüm dediğin şeyin çözüm olmadığını söylüyorum onunla alakalı yazı yazıyorum sen dert etmeyeyim mi diyorsun. Edeceksin tabii. Macun alacaksın süreceksin. Yapacak bir şey yok.
Kulaklik var...
Neysr ya olay anlaşildi.

Yeni konular

Geri
Yukarı