Monster Abra A7 v12.1 ısınma sıkalası normal mi?

yagzustndg

Femtopat
Merhabalar 2 yıllık Monster kullanıcısıyım bundan önceki cihazım Abra A5 v13.4 (i7 8750H 1050 Ti) idi şu anda Abra A7 v12.1 (GDDR6 1650 i5 10300H) kullanıyorum işlemcimde bir takım ısınmalar olduğunu görüyorum boştayken çok ideal değerlerde 36 50 arası değişebiliyor fakat Valorant gibi basit bir oyunda Turbo fan açıkken 80-91 dereceler arasında çalışıyor i7 8750H 66 -82 sıkalalarını Turbo fan dışında yakalıyordu ve 80 gibi rakamları kolay kolay görmüyordu. Eski cihazım 2 fan çıkışlı 15.6 inç boyutundayken yeni cihazım 3 fan çıkışla 17.3 inç boyutunda fazladan fan çıkışı ve bilgisayar boyutundan dolayı daha az ısınması gerekmez miydi? Sonuçta daha büyük bir kasa daha büyük havaalanı demek daha uzun büyük termal kanallar demek. Elime geçeli 3 gün oldu bir problem var ise değişimini ya da ilk 15 günlük iade hakkımı kullanacağım. Bir de CPU işlemcisi tarafındaki fandan ufak bir cızırtı geliyor Coil Whine sıkıntısından (yani bobinlerin frekansların titreşip ses çıkartması) ya da fanın bir yere sürttüğünden şüpheleniyorum fakat fan 4900 RPM'lere kadar çıkıyor ve herhangi bir farklı ses yaratmıyor. Isınma normal değilse bu yüzden olabilir mi?

Evet driverlerim güncel durumda. Cihaz Control centre 3.0'da performans modunda çalışıyor teknik servisi aradığımda ise cihazının işlemcisinin üreticisi 100 dereceye kadar çıkabileceğini onaylıyor o değerlere çıkabilir diyor, evet çıkabilir ancak %100 yük altında kabul edilebilir bir değer benim fikrimce. Söylediğim değerler MSI Afterburner kullanılarak ölçülmüştür.

Evet driverlerim güncel durumda. Cihaz Control centre 3.0'da performans modunda çalışıyor teknik servisi aradığımda ise cihazının işlemcisinin üreticisi 100 dereceye kadar çıkabileceğini onaylıyor o değerlere çıkabilir diyor, evet çıkabilir ancak %100 yük altında kabul edilebilir bir değer benim fikrimce. Söylediğim değerler MSI Afterburner kullanılarak ölçülmüştür.

Peki fanlar sürekli mi ses çıkarıyor yoksa arada mı

Cihaza yaklaştığımda ve işlemci normal devirde çalışırken duyuyorum yüksek devirde çalıştığında fan üfleme sesinden duyulamıyor, gece sessizlikte daha çok cızırtı ya da bir kağıt parçasına sürekli çarpıyormuş gibi bir ses geliyor. Sağ fanda bu tür bir ses duymadım sadece işlemcinin fanından geliyor gibi ancak tam olarak fandan gelip gelmediğine çok emin değilim Coil Whine sesi olma ihtimalide epey yüksek gibi geliyor.

Gayet normal. Fanın bir şeye sürtündüğünü iyi gözlemleyin, sonra başınız ağrımasın. Açık konuşmak gerekirse dizüstü bilgisayarda tam performansta 90 derece normal değil diyen bilgisizdir, hayatında dizüstü bilgisayar kullanmamıştır.

Hala söylüyorum. Dizüstü bilgisayarda mobil işlemciniz sürekli turbo frekansta çalışabiliyorsa, istediğiniz kadar turbo fan açın. 80 derece üstünü kesinlikle görecek, muhtemelen 90 üzerini göreceksiniz. "Performans modunda 75 derecede çalışıyor." gibi bir cümle duyarsanız da frekansları sorgulayın. Benchmark yaparken dikkatli izleyin. 75 derecede asla bir mobil işlemci belirtilen turbo frekansta sürekli çalışamaz.

Örnek vermek gerekirse, i7 9750H kullanan birçok dizüstü bilgisayar var. Bazıları tam performansta 90-95 derecede çalışırken bazıları 70-80 aralığında çalışıyor. Frekanslarını incelediğimizde, ikinci söylediğim bilgisayarın frekansı 3.0 GHz ile 4.0 GHz arasında sürekli gidip geliyor, ortalamada ise muhtemelen 3.4 gibi bir saat hızında çalışıyor. Ama 90-95 derecede çalışan bilgisayar 4 GHz'te sabit tüm çekirdekler çalışabiliyor. (Burdan yanlış sonuç çıkarılmasın, bazı modellerde bu sıcaklıklara çıkılsa bile saat hızları hala dalgalı ve düşük olabiliyor. Termal tasarımı düzgün olmayan cihazları es geçiyorum.)

Bilgisayarınızı teste tabi tutun. Sıcaklıkları ve hızları izleyin. Eğer 90 dereceye çıkıp frekansı turboda sabit tutabiliyorsa hiçbir sıkıntısı yoktur. Eğer 75-80 arasında takılıyor, turbo frekanslara çıkmıyorsa da muhtemelen üreticinin koymuş olduğu bir limit vardır. 90 derecelere çıkıyorsa ve turbo frekansta da değilse işte o zaman ekstra termal çözümler aranmalıdır. (Termal macun değiştirme, undervolting underclocking gibi.)

Gayet normal. Fanın bir şeye sürtündüğünü iyi gözlemleyin, sonra başınız ağrımasın. Açık konuşmak gerekirse dizüstü bilgisayarda tam performansta 90 derece normal değil diyen bilgisizdir, hayatında dizüstü bilgisayar kullanmamıştır.

Hala söylüyorum. Dizüstü bilgisayarda mobil işlemciniz sürekli turbo frekansta çalışabiliyorsa, istediğiniz kadar turbo fan açın. 80 derece üstünü kesinlikle görecek, muhtemelen 90 üzerini göreceksiniz. "Performans modunda 75 derecede çalışıyor." gibi bir cümle duyarsanız da frekansları sorgulayın. Benchmark yaparken dikkatli izleyin. 75 derecede asla bir mobil işlemci belirtilen turbo frekansta sürekli çalışamaz.

Örnek vermek gerekirse, i7 9750H kullanan birçok dizüstü bilgisayar var. Bazıları tam performansta 90-95 derecede çalışırken bazıları 70-80 aralığında çalışıyor. Frekanslarını incelediğimizde, ikinci söylediğim bilgisayarın frekansı 3.0 GHz ile 4.0 GHz arasında sürekli gidip geliyor, ortalamada ise muhtemelen 3.4 gibi bir saat hızında çalışıyor. Ama 90-95 derecede çalışan bilgisayar 4 GHz'te sabit tüm çekirdekler çalışabiliyor. (Burdan yanlış sonuç çıkarılmasın, bazı modellerde bu sıcaklıklara çıkılsa bile saat hızları hala dalgalı ve düşük olabiliyor. Termal tasarımı düzgün olmayan cihazları es geçiyorum.)

Bilgisayarınızı teste tabi tutun. Sıcaklıkları ve hızları izleyin. Eğer 90 dereceye çıkıp frekansı turboda sabit tutabiliyorsa hiçbir sıkıntısı yoktur. Eğer 75-80 arasında takılıyor, turbo frekanslara çıkmıyorsa da muhtemelen üreticinin koymuş olduğu bir limit vardır. 90 derecelere çıkıyorsa ve turbo frekansta da değilse işte o zaman ekstra termal çözümler aranmalıdır. (Termal macun değiştirme, undervolting underclocking gibi.)
haklısınız sanırım pimpirikli olduğumdan biraz sese fazla takılmışım daha dikkatli dinledim ufak bir Coil Whine sesi gibi muhtemelen. Teknik servisin benim kadar detaylı inceleyeceğini sanmıyorum. Sanırım beklentimi termal anlamda kasa büyüklüğü ve ekstra fan çıkışı yüzünden biraz fazla tuttum, fakat bilgisayarın tamamen stabil çalıştığından ve üzerindeki sistemi tam anlamıyla kullandığından 15 günlük iade süresi içerisinde emin olmak istiyorum. neler önerirsiniz neler yapmalıyım ?

Dediğiniz testi Intel Extreme utility üzerinde ki kaç dakikalık bir stres testine sokarak yapmamı önerirsiniz? Uygulamayı kullanarak bilgilerimi burada paylaşabiliyor muyum?
Coil whine olabilir ya da fanlar kablolara temas ediyor da olabilir. Bir ses atar mısınız ona göre yardımcı olayım, eğer coil whine ise direk iade edin zaten de önce bir ses atın bir bakayım.

Ne yazık ki sesi denedim ancak kayıt cihazında yeteri kadar belli olmadığı kanaatine vardım.

Dediğinizden i7 8750 h ve i5 10300 h ı kıyaslayarak oyun ve sıcaklık performansı için ekstra olarak şu çıkarımı yapabilir miyim ? i7 8750h 6 çekirdekli aynı oyun için daha az frekans kullanıyor i5 10300h 4 çekirdekli bu yüzden aynı oyun için daha fazla frekans kullanıyor ve daha çok ısınıyor.

Son düzenleme:

90 derece normal mi? Ben neden 68 derece görüyorum en fazla? Arkadaşım monster kullanıyor en yüksek 80 i gördü. O da stabil olarak 75 derece de geziyor ara sıra 80 e çıkıyordu.
90 derece normal mi? Ben neden 68 derece görüyorum en fazla? Arkadaşım monster kullanıyor en yüksek 80 i gördü. O da stabil olarak 75 derece de geziyor ara sıra 80 e çıkıyordu.

90 derece sıcaklık kısa sürede Zarar vermez orası doğru en fazla termal macun sık değiştirilmek zorunda kalınır ama benim arkadaşlarımda da monster var onlar hiç 90 görmedi ben şahsen msi kullanıyorum pubg ultra ayarda 68 görüyorum render yaptığım Zaman 75 80 falan oluyor anca.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video Monster'ın kullandığım cihaz için yaptığı inceleme, bende bu yüzden biraz şüphelendim PUBG'de bile benim gördüğüm değerleri görmüyordu. Valorant'da nasıl ısındığına anlam veremiyordum izleyip izleyip.

90 derece sıcaklık kısa sürede Zarar vermez orası doğru en fazla termal macun sık değiştirilmek zorunda kalınır ama benim arkadaşlarımda da monster var onlar hiç 90 görmedi ben şahsen msi kullanıyorum pubg ultra ayarda 68 görüyorum render yaptığım Zaman 75 80 falan oluyor anca.

Yeni konular

Geri
Yukarı