Monster Abra A7 v12.1 ısınma sıkalası normal mi?

yagzustndg

Femtopat
Merhabalar 2 yıllık Monster kullanıcısıyım bundan önceki cihazım Abra A5 v13.4 (i7 8750H 1050 Ti) idi şu anda Abra A7 v12.1 (GDDR6 1650 i5 10300H) kullanıyorum işlemcimde bir takım ısınmalar olduğunu görüyorum boştayken çok ideal değerlerde 36 50 arası değişebiliyor fakat Valorant gibi basit bir oyunda Turbo fan açıkken 80-91 dereceler arasında çalışıyor i7 8750H 66 -82 sıkalalarını Turbo fan dışında yakalıyordu ve 80 gibi rakamları kolay kolay görmüyordu. Eski cihazım 2 fan çıkışlı 15.6 inç boyutundayken yeni cihazım 3 fan çıkışla 17.3 inç boyutunda fazladan fan çıkışı ve bilgisayar boyutundan dolayı daha az ısınması gerekmez miydi? Sonuçta daha büyük bir kasa daha büyük havaalanı demek daha uzun büyük termal kanallar demek. Elime geçeli 3 gün oldu bir problem var ise değişimini ya da ilk 15 günlük iade hakkımı kullanacağım. Bir de CPU işlemcisi tarafındaki fandan ufak bir cızırtı geliyor Coil Whine sıkıntısından (yani bobinlerin frekansların titreşip ses çıkartması) ya da fanın bir yere sürttüğünden şüpheleniyorum fakat fan 4900 RPM'lere kadar çıkıyor ve herhangi bir farklı ses yaratmıyor. Isınma normal değilse bu yüzden olabilir mi?

Dediğinizden i7 8750 h ve i5 10300 h ı kıyaslayarak oyun ve sıcaklık performansı için ekstra olarak şu çıkarımı yapabilir miyim? i7 8750H 6 çekirdekli aynı oyun için daha az frekans kullanıyor i5 10300H 4 çekirdekli bu yüzden aynı oyun için daha fazla frekans kullanıyor ve daha çok ısınıyor.

Hocam bu söylediğim mantıklı mı peki sizce buna cevap alamadım. Bu çıkarımı yapabilir miyiz.
Anlık bir Alt Tab'ın sıcaklık değeri bu işlemci ortalama %40 ile %55 arasında çalışıyor MSI afterburnerede test ettiğime göre, 90 dereceyi anlık tekrar gördüm ama işlemcinin yarısı çalışırken Turbo fanlarda bu ısılarda çalışmak beni epey üzüyor. Yanlış giden bir şey var mı? Teknik servise yollamalı mıyım?
Bazen Power limit throttling devreye giriyordu.
İntem Extreme Utility'nin bir beta zorlama Benchmark testini yaptım thermal thortling etkin hale geldi beta olmayan 1. testini yaptığımdaysa maximum 4.20 frekansını alıp 92 dereceyi gördüm.

Dosya Ekleri

• ısı değerleri.png
    ısı değerleri.png
    88,1 KB · Görüntüleme: 35
  • beta benchmarkta çok zorlanmış test.png
    beta benchmarkta çok zorlanmış test.png
    99,7 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
kardeşim aynı model laptop bende var maksimum oynadığım oyun loldür onun dışı genshin falan açtığında pc yanıyor deli gibi ısınıyor neden bilmiyorum bu model bana oyun oynatmadı 3 yıldır keşke almasaydım dedim hep

Geri
Yukarı