Çözüm Monster Laptopumda FPS ve akıcılık sorunlarının çözümü

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
Seninki de güncel değil. Ben bu sene verdim laptopu servise EC sürümü güncellendi diye not geçmişler ama 2021'de 1.07.05 sürümü çıkmış

Dostum ben az önce güncelleme yaptım dosyaları Monster'dan istedim, özellikle Ec firmware dememe rağmen biosunuz güncel dediler ikinci kez istediğimde tekrar güncel diyip dosya yolladılar fakat dosya bios dosyası yani Ec firmware değildi dinledikleri bile yoktu yani. Repo'dan aldım efi shell kullanarak güncelledim 1.07.05 şuanda Biosta da öyle gözükmekte.

Dostummmm az önce Bannerlord'da denedim ve akıcılık harikaydı. Bu aralar tekrar bozulmuş gibiydi şuan sıfır kasma hissiyatı var. Üstelik daha iyi 2 haber var Control center 3.59 kullanıyorum biliyorsun ki performans modu da olsa diğer modlarda da olsa hep aynı performansı veriyordu nerdeyse şuan daha düzgün çalışıyor control center. Son olarak da en iyisi sıcaklıklar. Performans moduna aldığımda 95-98'leri gören cihaz şuan en yüksek 85 gördü ve Throttlestop kullandığımda ise 80 dereceyi geçmedi bile. Mutlaka ama mutlaka yapmalısın bu güncellemeyi. Monster servisi bana sözde güncelleyip yolladılar ama daha günceli varmış yani.

Konuyu araştıran arkadaşlar varsa mutlaka her sayfayı okumalı. Özellikle son kısım kalıcı çözüm sundu gibi görünüyor sürekli ekleme yapacağım. Bu arada Ec Firmware'ın ne işe yaradığına bakarsanız sıcaklıkların neden daha iyi olduğunu anlayabileceksiniz.
@UgurUyar güncellemeyi nasıl yaptınız hocam? Detaylı olarak anlatabilirmisiniz? Cihazı bozmak istemiyorum. Ayrıca bendeki bataryada 2 sene olmamasına rağmen ölmüş durumda. Batarya+şarz'dayken yapacam güncellemeyi.

Burada söylemek veya link paylaşmak yasak mı bilmiyorum ama donanımhaber üzerindeki bir rehber sayesinde yaptım linki atacağım umarım silinmez. Efi shell ekranında iki nokta üst üste koymak için ş'ye nokta için ç'ye basacaksın bu arada eğer yapacaksan. Sadece 4. aşamayı yapıyoruz bu arada.

Son düzenleme:
Bannerlord'da benim tam kullanıyordu Squad adlı oyunda da öyle. Bu arada gpu tam kullanamaması oyunun optimizasyonları ile ilgili oluyor. Furmark testi yaptın mı hiç mutlaka tam kullanmıştır. Çoğunlukla cihazda değil programın optimizasyonuyla ilgili oluyor yani.

Bu arada işlemci testlerinde Cpu kullanımı %99 olduğu için termal limit yiyor tekrardan ama normal oyun içinde daha 90'ı geçmedi. Bannerlord optimizasyonu daha düzgün bir oyun onda 80 üstünü bile görmedim.

@Coolkaan123 Güncellemeyi geri aldım çünkü oyunlarda Throttlestop ve Msi Afterburner olmazsa işlemci kendi kendine turbo boostu kısıyordu. Akıcılık konusunda da yine eskisine dönmüş gibiydi. Anlamadığım şey bir şeyler yapınca evet gerçekten laptop kendine geliyor ama arada 1-2 gün geçince kendi kendine tekrar o akıcılık kayıp oluyor. Şuan aklımdaki soru da eğer yeni EC sürümünde turbo boost kapatıyorsa 1.07.02 yani daha da eski sürümde daha çok performans alır mıyım ?

Son düzenleme:
Herhangi bir BOIS güncellemesi falan geldi mi arkadaşlar yoksa hala aynı duruyor mu?
Bu arada 3DMark da bayrakları astım 😂 Monster reklamı gibi olmasın.

Ekran görüntüsü_20230228_141413.png

Ekran görüntüsü_20230228_151452.png

Bir de Çinli birkaç arkadaş 2145MHz'ye çıkarmış Core Clock'u bende Max 1935 oluyor nedense, onu nasıl yapıyorlar?

Herhangi bir BOIS güncellemesi falan geldi mi arkadaşlar yoksa hala aynı duruyor mu?
Bu arada 3DMark da bayrakları astım 😂 Monster reklamı gibi olmasın.

Eki Görüntüle 1685092

Eki Görüntüle 1685093

Bir de Çinli birkaç arkadaş 2145MHz'ye çıkarmış Core Clock'u bende Max 1935 oluyor nedense, onu nasıl yapıyorlar?
Nasıl yaptığını anlatır mısın ? :D Bios sürümün kaçtı bir de EC sürümün ?

Nasıl yaptığını anlatır mısın? :D BIOS sürümün kaçtı bir de EC sürümün?

BIOS 1.07.13TFB5, EC 1.07.04. En son bunlar mı bilmiyorum ama şu an bunlar yüklü bende. Listedeki yabancılar nasıl 2140MHz'ye çıkarmışlar bilmiyorum Core Clock'u fakat Memory Clock olarak +1800MHz kullanıyorum. Farkıda o yaratıyor herhalde.

Curve ayarlarım: 1735Mhz@800mV, 1840Mhz@843mV ve 1935Mhz@900mV.
Ekran görüntüsü_20230228_210334.png

Dün ban yedim :D yazamadım. Ekran kartını o seviyelere çıkarmak zor değil de asıl sorun işlemcide. İşlemci hemen limit yemeye başlıyor oyun oynarken 1900 MHZ'lerde tutulmuyor yani. İşlemci frekans kısıyor. 1600 MHZ civarına ya da 1550 MHZ'ye sabitleyip kullanıyorum. O zaman işlemci limit yemiyor ama sıcaklar yine 95 derecelere falan geliyor. Neyse işlemci kısmında ne yaptın o asıl mesele.

Dün akşam Regedit ile birkaç ayar yapmıştım, bu sabah Windows güncellemesiyle birlikte PC kafayı yedi toparlayamadım. Format oldu tek çare. 🥹 İşlemci -290 mV de olduğundan Max 49.9 W görüyor. Isınınca daha çok güç çektiğide oluyor 55 W civarı yani genelde limit yemiyor işlemci, Her baktığımda 4GHz de duruyor. Tabii ekran kartı 1840MHz de iken limit yemiyor yoksa tüm ayarları kapatınca yine limit yiyor 2GHz de çalışıyor o zaman anca. Fazla CPU kullanan oyunlarda 1730MHz'ye çekiyorum ekran kartını yine kurtarıyor.

Geri
Yukarı