Montajı ben mi yapmalıyım yoksa Vatan mı?

Montaj anında yanında bekleyemiyorsunuz. Hiçbir şey bilmiyorsanız da kendinize güveniyorsanız Technopat Sistem Toplama videolarından öğrenerek montajı yapabilirsiniz. Ancak güvenmiyorsanız Vatan'a da yaptırabilirsiniz. Zaten sistemi çalışır halde teslim ediyorlar. Herhangi bir arıza durumunda da düzeltiyorlar.

@Baha Işık Stok fanın montajını yapmak çok basittir. Fanı yerine yerleştirip sırayla fanın bacaklarına bastırıyorsunuz ve işlem bitiyor.Görsel anlatımda olsun diye şöyle bir video bırakayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

PSU yu 550w ya da 600w yapabilirsen kafan rahat eder. Psu 12v kanalından 408w veriyor. Sistemin 407 w a tam yükte ihtiyaç duyacak buradan watt hesabı yapabilirsin.

Çizgi RMA Services | PC Güç Hesaplayıcısı

Unutmadan psu maksimum güç değeri ile 408w tan daha fazlasını verecektir. Yani sistem rahat çalışır ama tam yükte psu ya çok yük binecektir. Hem ilerisi için belki sisteme eklemeler güncellemeler yapabilme ihtimaline karşı dediğim değerlerdeki bir güç kaynağı seni rahat ettirir.

Psu değerleri

Tam sınırda yani oyun oynarken sorun olabilir.

Hatalı bilgi verdiysem arkadaşlar düzeltsin.

Konu için; bence de kendin yapman zevkli olur ama iyice araştır. Kafanı karıştıracak tek şey kasa ön port bağlantıları olabilir. Z3 kasa kullanıyorum bende forumda arkadaşlardan kullananlar da vardır sorun olursa yardımcı olabiliriz. Unutmadan işlemciye çok dikkat et basit ama riskli bir işlem . Eğer risksiz olsun istiyorsan vatana yaptır. En azından işlemciyi anakarta vatanda taktır. Diğer işleri sen yap diğerlerin de yanlış bile yapsan en fazla sistem çalışmaz. Deneme yanılma ile düzeltirsin. Dediğim gibi zevkli olur. Sen işlemciyi anakarta vatanda monte ettir diğerlerini sen yap :)

Son düzenleme:
Montaj kısmı en zevkli kısımdır. Bende yeni kasa topladım ve yeni anakartlarda kullanma kılavuzuna baksan rahatlıkla çözersin olayı görsel şekilde anlatıyorlar. Gerekli tüm slotlar dolduktan sonra başka kalmıyor zaten. Kendin toplamanı öneriyorum. Hemde yanlış takma gibi bi durum olmaz yada eksik taksan zaten çalışmaz anakart otomatik olarak kendini koruma moduna alıyor diye biliyorum direk kapanır yada açılmaz :) mühim olan güç kablolarını eksik takma :)

Kesinlikle kendiniz yapmalısınız diye düşünüyorum. Bunun bir çok faydasını göreceksiniz. Hem zevk alacaksınız hemde yeni şeyler öğrenip kendiniz geliştirmiş olacaksınız. Zaten internet,youtube,forum ve tabii ki kutudan çıkan kitapçıklarda eksiksiz olarak montaj anlatılıyor. Hiç zor değil. Ayrıca kimse sizin bilgisayarınıza, sizin gibi özenmeyecektir bunu asla unutmayın.

Aynı durumu ben de yaşadım. 1 ay önce aldığım sistemin montajını yapmasam mı diye düşündüm çünkü topladığım ilk sistemdi. Elimi korkak alıştırmayayım diye başladım yapmaya, birkaç denemeden sonra açıldı. İlk başta biraz hata yapmış olsam da şu anda gayet iyi bir şekilde sistem çalışıyor.

Donanımlara fiziksel zarar vermediğiniz sürece kitapçık ve montaj videoları işinize yarayacaktır.

Vida sıkarken tornavida kayması, stock soğutucu kullanacaksanız plastik bacakların kırılmadan yerleşmesi, ekran kartı için kasadan metal panel sökerken anakarta zarar verme gibi konularda dikkatli olun gerisi zaten çokta zor değil

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı