Moraliniz bozuk olduğu zaman ne yapıyorsunuz?

Sessizleşirim, biraz kafa dinlemek için yalnız bir ortam ararım. Sonra da kafa dağıtmak için soft bir dizi izlemeye başlarım (Seksenler gibi).

Pratikte öyle olmuyor. Şunu kafama takmamalıyım demek kolay takmamak zor.
Tabi ki bu insandan insana değişir ama bakış açısıda en önemlisidir. İnsanı hayatta en çok yoranlardan biridir herşeyi kafaya takmak. Mutlaka her insanın hayatında zor gelen bir anısı veya olayı olup kafaya takmıştır ama unutmak ve alışmak insanın doğasında vardır. Sürekli hayatımızı sinir stres ve moral bozukluğuyla geçirirsek bu sadece psikolojik anlamda değil fiziksel anlamda hastalık olarakta geri döner bize ben kendimde çözümü herşeye bakış açımı değiştirerek buldum.

Moral bozukluğu demeyelim de bu aralar çok fazla düşünce var kafamda, nadir olsa da moralim bozuluyor ama kısa sürdüğü için bir şey yapmaya gerek kalmıyor. Kafamı dağıtmak için tam olarak yaptığım bir şey yok ama zaten haftada en az 3 gün spora gitmek zorunda olduğum için spora gidince bütün kafam dağılıyor. Moral bozmak, üzülmek çoğu şey için gereksiz(özellikle ikili ilişkilerde) bunun için önüme bakmayı tercih ediyorum her zaman neyi daha iyi yapabilirim diye düşünüyorum.

İnsanı hayatta en çok yoranlardan biridir herşeyi kafaya takmak.
Moruk, onu kafaya takma bunu takma şunu takma neyi takacaksın o zaman? Bence insanın önemli konuları kafaya takıp düşünmesi lazım. Yoksa sorumluluk sahibi olamaz. Sorumluluk alamayan insanlara da kimse güvenmez. Güvenilirliğimi sorgularım moruk. Konu güvenle ilgiliyse ve eğer ben insanlara güven veremiyorsam, kendime kızarım. Hatayla ilgiliyse hatayı yapan kişiyi suçlarım moruk.

Son düzenleme:
  • Yanıma biraz kedi maması alıp bisikletime atlarım. Bisiklet ile gezer ve sokak kedilerine mama veririm.
  • Eskiden izlemiş olduğum, sevdiğim, rahatlatıcı filmleri tekrar izlerim. (Geleceğe Dönüş gibi)
  • Dışarıda yemek yerim.

Moral bozukluğu ciddi seviyedeyse sevdiklerimle sıkıntımı paylaşır, onlardan yardım alırım. Kendi halinde çözülebilecek bir şey ise kafa dağıtacak şeyler yaparım. Genellikle beni güldüren, izlemeyi sevdiğim bir dizinin bölümünü ya da Twitch, Youtube gibi platformlar üzerinden yayın/ video izlerim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı