MPF102 yerine BF247A kullanılabilir mi?

İyi sosyaller. Ukulelemi (küçültülmüş 4 telli klasik gitar olarak düşünebilirsiniz) bilgisayara veya bir hoparlöre bağlamak için bir amfi devresi kurmak istiyorum. Yaptığım araştırmalarda kurması ve kullanması en kolay devre olarak ekteki devreyi buldum (bu devre bir çeşit kontakt mikrofon devresi yani mantık olarak piezoyu ses kaynağına yapıştırarak gelen elektrik sinyallerini yükselterek ses elektronik ortama alınıyor) (ya da ben öyle sanıyorum) fakat bu devredeki MPF102 komponentini bulamadım. Bunun yerine BF247a kullanmam uygun mudur?

Bu işlerden çok anlayan birisi değilim. Bir de düzgün, işime yarayan bir makale bulamadığım için ilave olarak sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla kullanmam gereken MPF102 komponenti bir MOSFET, fakat bulamadığım için elektrik-elektronik dükkanındaki satıcının bana aynı işlevi göreceğini söylediği ve verdiği BF247a ise bir transistör. Bu ikisi arasında bağlantı yaparken ne gibi farklar var? (Source gate drain bacakları yerine base emitter collector bacakları nasıl bağlanmalı?)

Dosya Ekleri

• images (10).jpeg
    images (10).jpeg
    15,4 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleyen: Moderatör:
Her MOSFET veya BJT'nin belli başlı değerleri var. Pspice uygulaması ile voltaj, akım, gain değerlerine bakabilirsin. Ama bir BJT ile MOSFET'in tamamen istediğin olayı sağlayacağını düşünmüyorum şahsen. Input output resistanceları bile farklı. Daha bilgili birisi son söylediğim cümle hakkında daha detaylı bilgi verebilir. Ama başta dediğim gibi önemli olan bence voltaj, akım ve gain değerlerin.

Her MOSFET veya Bjt'nin belli başlı değerleri var. Pspice uygulaması ile voltaj, akım, gain değerlerine bakabilirsin. Ama bir bjt ile MOSFET'in tamamen istediğin olayı sağlayacağını düşünmüyorum şahsen. Input output resistanceları bile farklı. Daha bilgili birisi son söylediğim cümle hakkında daha detaylı bilgi verebilir. Ama başta dediğim gibi önemli olan bence voltaj, akım ve gain değerlerin.

Ben çok anlayan birisi değilim merak ettiğim sadece bu BJT'yi kullanıp kullanamayacağım, bir de nasıl bağlayacağım. Eğer bu konuda yardımcı olursanız gerçekten çok minnettar olurum.

Son düzenleme:
Ben çok anlayan birisi değilim merak ettiğim sadece bu BJT'yi kullanıp kullanamayacağım, bir de nasıl bağlayacağım. Eğer bu konuda yardımcı olursanız gerçekten çok minnettar olurum.
Emitter aşağı, collector yukarı gelecek şekilde bağlayabilirsin ilk önce. Ama bir öneri asıl devrenin üzerinde denemeyin. Simülasyonda deneyin. Eğer Pspice kullanmayı bilmiyorsanız yarın bakar ve aynı şeyleri verip vermediğini söylerim size.

Bu arada iki componentı da internette buldum satılıyormuş. İnternetten almayı düşünmüyor musun?

Emitter aşağı, collector yukarı gelecek şekilde bağlayabilirsin ilk önce. Ama bir öneri asıl devrenin üzerinde denemeyin. Simülasyonda deneyin. Eğer Pspice kullanmayı bilmiyorsanız yarın bakar ve aynı şeyleri verip vermediğini söylerim size.

Bu arada iki componentı da internette buldum satılıyormuş. İnternetten almayı düşünmüyor musun?
İnternet alışverişine çok sıcak bakmıyorum. Hem geç geliyor hem de yanlış alışveriş yaptığımda iadesi değişimi zor oluyor. Daha önce pspice kullanmadım. Açıkçası basit komponentler hariç(Led, diyot, direnç, kondansatör) çok fazla bir bilgi sahibi değilim. Bugün belki de 30dan fazla sayfadan önerilen benzer komponentler(MOSFET ve BJTler) için farklı datasheetler inceledim fakat hiçbir şey anlayamadım. Sanırım kullandığım devre zaten çok kaliteli bir devre değil, şimdilik sadece deneme amlı yapıyorum. Eğer bakıp yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.

İnternet alışverişine çok sıcak bakmıyorum. Hem geç geliyor hem de yanlış alışveriş yaptığımda iadesi değişimi zor oluyor. Daha önce pspice kullanmadım. Açıkçası basit komponentler hariç(Led, diyot, direnç, kondansatör) çok fazla bir bilgi sahibi değilim. Bugün belki de 30dan fazla sayfadan önerilen benzer komponentler(MOSFET ve BJTler) için farklı datasheetler inceledim fakat hiçbir şey anlayamadım. Sanırım kullandığım devre zaten çok kaliteli bir devre değil, şimdilik sadece deneme amlı yapıyorum. Eğer bakıp yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.
10mV sinyal göndererek baktım iki devrede de fakat aradaki fark çok fazla çıkıyor. MPF102 ile 10mV sinyal 18mV seviyelerine kadar çıkabiliyor. Zaten mantık bu bir amplifier veya güçlendirici yapmka.

Fakat BF247A ile bu değer 625uV değerlerinde kalıyor Vpeak kısmı. Yani yükseltemiyor sinyali amacı dışında oluyor maalesef.

Buyrun bu site üzerinden kontrol edebilirsiniz.
MPF102 için benzer ürünler mevcut.
Teşekkür ederim ama yine söylediğim gibi transistörler alanında çok acemiyim. Bunlar benim anladığım şeyler değil.

10mV sinyal göndererek baktım iki devrede de fakat aradaki fark çok fazla çıkıyor. MPF102 ile 10mV sinyal 18mV seviyelerine kadar çıkabiliyor. Zaten mantık bu bir amplifier veya güçlendirici yapmka.

Fakat BF247A ile bu değer 625uV değerlerinde kalıyor Vpeak kısmı. Yani yükseltemiyor sinyali amacı dışında oluyor maalesef.
Yani BF247A, bu devrede MPF102'nin yerine kullanılamaz sanırım. Peki kolayca bulabileceğim bir alternatif öneriniz var mı?

Teşekkür ederim ama yine söylediğim gibi transistörler alanında çok acemiyim. Bunlar benim anladığım şeyler değil.

Yani BF247A, bu devrede MPF102'nin yerine kullanılamaz sanırım. Peki kolayca bulabileceğim bir alternatif öneriniz var mı?
Benim dizayn tecrübem yok maalesef ki. Sadece verilen devreyi inceleyebilirim. Dizayn yapmak gerçekten zor ve elektronik kısmıyla da pek ilgilenmiyorum. Sitede dizayn yapmayı bilen bulmak çok zor olabilir ama belki görürlerse yardım edebilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı