MSI 1660 Ti Gaming X sıcaklık sorunu

Kasa rahat hava sirkülasyonu yapabilecek en uygun noktada zaten. Dört bir tarafı açıkta. Peki ben kasanın üst kısmına 14 cm’lik 2 adet Be Quiet fan taksam sıcaklıklarda maksimum kaç derecelik bir azalma yaşarım ? Buna ek olarak kasanın içinde stok halde kullandığım egzoz fanı değiştirip yine aynı markanın güçlü bir egzoz fanını taksam büyük farklar olur mu ? Aslında şunu söylemek istiyorum bu benim yaşadığım sorun Ekran Kartı ile ilgili bir problem mi yoksa yoksa kasa fanlarının yetersiz kalması ve buna bağlı olarak hava sirkülasyonunun kötü olmasından kaynaklanan bir sorun mu. Fan hızıyla ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü güç bindiğinde baya ses çıkarıyor yani fanlar baya güçlü bir şekilde çalışıyor ama yinede bakacağım fan hızına.

Araştırdıktan sonra TG5'in tasarım ve fanlar olarak güzel ancak hava akışı konusunda çok iyi bir performans sağlayamadığını gördüm konularda yazıldığı kadarıyla. Önü cam olduğu için kasa hava alamıyor. Mesh bir kasa olsaydı keşke. Ön kapağı açıp bir deneyin derim. Sonra bir de ön kapak + yan kapak açık deneyin.

Hatta imkanınız varsa olayı direk çözecek olan uzay montajda deneyin. Uzay montajda da böyle değerlere ulaşıyorsanız sıkıntı ekran kartındadır.

Öncesinde de fan hızına bakın tabi oyundayken.

İçerideki sıcak havadan dolayı diğer parçalar da boğuluyor olabilir. Oyuna girmeden HWiNFO'yu açın, Sensors-only diyin ve aşağı indirin. Oyuna girin, bir süre oynayın. Yani ekran kartının 80 derecelere ulaştığı zamana kadar oynayın. Sonrasında oyunu kapatın veya aşağı indirin. Görev çubuğunda sağ alta küçültmüş olduğunuz programı tekrar açın ve işlemci, anakart, hdd/ssd gibi parçaların "Maximum" sıcaklıklarına bakın. Ekran kartı fan hızı görmeyi Afterburner'da ayarlayamazsanız bu programda da görebiliyorsunuz ama küçülttükten sonra. Max kısmına bakmayı unutmayın ekran kartı fanında da.

Ek olarak Afterburner'ın tüm ayarlarını sıfırlayın. Her ne kadar OC potansiyeli olan bir kart olsa bile bir şeyler ters gitmiş olabilir ayar yaparken. Sorun çözülürse dikkatli bir şekilde OC'yi tekrar yaparsınız. OC Scanner veya manuel fark etmez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Araştırdıktan sonra TG5'in tasarım ve fanlar olarak güzel ancak hava akışı konusunda çok iyi bir performans sağlayamadığını gördüm konularda yazıldığı kadarıyla. Önü cam olduğu için kasa hava alamıyor. Mesh bir kasa olsaydı keşke. Ön kapağı açıp bir deneyin derim. Sonra bir de ön kapak + yan kapak açık deneyin.

Hatta imkanınız varsa olayı direk çözecek olan uzay montajda deneyin. Uzay montajda da böyle değerlere ulaşıyorsanız sıkıntı ekran kartındadır.

Öncesinde de fan hızına bakın tabi oyundayken.

İçerideki sıcak havadan dolayı diğer parçalar da boğuluyor olabilir. Oyuna girmeden HWiNFO'yu açın, Sensors-only diyin ve aşağı indirin. Oyuna girin, bir süre oynayın. Yani ekran kartının 80 derecelere ulaştığı zamana kadar oynayın. Sonrasında oyunu kapatın veya aşağı indirin. Görev çubuğunda sağ alta küçültmüş olduğunuz programı tekrar açın ve işlemci, anakart, hdd/ssd gibi parçaların "Maximum" sıcaklıklarına bakın. Ekran kartı fan hızı görmeyi Afterburner'da ayarlayamazsanız bu programda da görebiliyorsunuz ama küçülttükten sonra. Max kısmına bakmayı unutmayın ekran kartı fanında da.

Ek olarak Afterburner'ın tüm ayarlarını sıfırlayın.
Yan kapak açıkken 10 dakikalık deneyim sonrası oluşan sıcaklık değerleri bu şekildedir hocam.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    1 MB · Görüntüleme: 55
Yan kapak açıkken 10 dakikalık deneyim sonrası oluşan sıcaklık değerleri bu şekildedir hocam.

Yine oldukça fazla. Ön panel açma imkanınız varsa onu da deneyin. Ama dediğiniz fanları almadan önce kesinlikle uzay montajda ölçün ekran kartı sıcaklık değerini. Ekran kartı mı yoksa kasa mı bunu da öğrenmiş olursunuz.

Açıkçası ön paneli daha önce açmadım nasıl açılacağını da bilmiyorum ama yan kapak açıkken bile bu sıcaklık değerlerine ulaşması aşağı yukarı bir sorun olduğunu gösteriyor gibi sanki. Attığın videoyu daha önce izlemiştim o adam profil kısmına girdiğinde atanmış profiller gözüküyor bence ise sadece şöyle bir görüntü var buradan anladığım ise ben herhangi bir profil değişikliği yapmamışım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    45,8 KB · Görüntüleme: 52
Açıkçası ön paneli daha önce açmadım nasıl açılacağını da bilmiyorum ama yan kapak açıkken bile bu sıcaklık değerlerine ulaşması aşağı yukarı bir sorun olduğunu gösteriyor gibi sanki. Attığın videoyu daha önce izlemiştim o adam profil kısmına girdiğinde atanmış profiller gözüküyor bence ise sadece şöyle bir görüntü var buradan anladığım ise ben herhangi bir profil değişikliği yapmamışım.

Afterburner ekran görüntüsü atabilir misiniz?

Ön kapakla ilgili yabancı bir inceleme sitesinde şöyle yazılmış:

"The front panel is also simple to remove – just pull from the bottom and it pops off without any effort."

Ön kapak için alttan tutarak çekin demiş, fazla zorluk çıkarmadan kolaylıkla çıkıyormuş.

Ön kapak çıkıkken ayrı, ön kapak + yan panel çıkıkken ayrı deneyin. Herhalde uzay montajla eşdeğer oluyor bilemedim.

Boost hızı ile ilgili bir problem olabilir mi acaba. Sizin boost hızı göstergede nerelerde

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    512,5 KB · Görüntüleme: 42
  • Ekran Görüntüsü (7).png
    Ekran Görüntüsü (7).png
    420 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    421,1 KB · Görüntüleme: 49
Boost hızı ile ilgili bir problem olabilir mi acaba. Sizin boost hızı göstergede nerelerde

Hocam şu an bilgisayarımdan uzaktayım ancak sizinki gibi bir yerde, hatta ben overclock ile 2045 Mhz'lere kadar çıkartmıştım. Bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum ama bakmak lazım.

Şimdi fan hızı kafasına göre 23 oluyor demiştiniz, görüntünüzdeki ayara göre ne olursa olsun %23 dönüyor ekran kartı fanları.

Sağdaki Auto'ya tıklayın, şeffaf ve 0 olsun o fan hızı. Çünkü şu an 36 derece ve 60 derecenin üstüne çıkmadıkça fanların dönmemesi gerek Autodayken. Auto'ya alıp tekrar deneyin. Sonra tik işareti ile de kaydedin. Belki de Auto'ya alıp kaydetmediğiniz için problem çıkıyordu.

Son düzenleme:
Kasa rahat hava sirkülasyonu yapabilecek en uygun noktada zaten. Dört bir tarafı açıkta. Peki ben kasanın üst kısmına 14 cm’lik 2 adet Be Quiet fan taksam sıcaklıklarda maksimum kaç derecelik bir azalma yaşarım ? Buna ek olarak kasanın içinde stok halde kullandığım egzoz fanı değiştirip yine aynı markanın güçlü bir egzoz fanını taksam büyük farklar olur mu ? Aslında şunu söylemek istiyorum bu benim yaşadığım sorun Ekran Kartı ile ilgili bir problem mi yoksa yoksa kasa fanlarının yetersiz kalması ve buna bağlı olarak hava sirkülasyonunun kötü olmasından kaynaklanan bir sorun mu. Fan hızıyla ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü güç bindiğinde baya ses çıkarıyor yani fanlar baya güçlü bir şekilde çalışıyor ama yinede bakacağım fan hızına.
Şu şekilde anlatmaya çalışayım, anakartın silent modda ise onu en yüksek performansa alabilirsin. Kasanın içine bağlayacağın fanların markası da önemli tabi. Daha sessiz ve performanslı. Bu noktada corsair çok başarılı fakat biraz pahalı. Eğer gerçekten silent modda isen bu dereceleri de Alman normal.

@Özgür Kara

Hocam yazmıştım ama cevap alamadım. Fanlardan ses geliyor diyorsun lakin Afterburner'da Auto değil ve %23. Kaydetmediğin için oluyor olabilir. Belki de doğrusunu yapıyorsun ancak ben göremediğim için ekran görüntüsünden gördüğüm kadarıyla anlamaya çalışıyorum. Bildiğiniz şeyleri söylüyorsam kusura bakmayın.

@Özgür Kara

Hocam yazmıştım ama cevap alamadım. Fanlardan ses geliyor diyorsun lakin Afterburner'da Auto değil ve %23. Kaydetmediğin için oluyor olabilir. Belki de doğrusunu yapıyorsun ancak ben göremediğim için ekran görüntüsünden gördüğüm kadarıyla anlamaya çalışıyorum. Bildiğiniz şeyleri söylüyorsam kusura bakmayın.
Estağfirullah hocam olur mu öyle şey. Meşgul olduğum için yazamadım henüz gördüm yazdığınızı, aksine çok yardımcı oldunuz. İlgi ve alakanız için çok müteşekkirim olduğumu belirtmek istiyorum. Ön kapağını biraz zorladım ama açamadım ara ara deneyeceğim açımca bir test daha yapacağım. %23 fan olayını Auto moda alıyorum onda sıkıntı yok ama mesela daha önce orada Auto moda alınca 0 yazıyordu şimdi 23 yazıyor onuda anlamadım tuhaf bir iş. Her kapatıp açtığımda uygulamayı Auto moddan çıkmış oluyor o da ayrı bir tuhaflık.

Geri
Yukarı