MSI 1660 Ti vs Gigabyte RTX2060

@Barisaltindas AMD'de şuan driver sorunları var. Konu uzun aslında ama kendi yaşadıklarıma göre anlatayım. 5700XT Nitro+ kullanıyorum, sistemimi yaklaşık 1 ay önce kurdum. İlk kurduğumda 20.1.2 sürücü kuruluydu, bazı oyunlardan atınca anladım sorun olduğunu eski sürücülerden biri olan 19.9.2 sürücüsüne geçtim. O sürücüde hiç bir sorun yaşamadım oyunlarda, sorun yaşayan çoğu insan da o sürücüye geçip sıkıntısız kullanıyor. Bir kaç gün önce 20.2.2 çıktı ben de 2-3 gündür bu sürücüyü kullanıyorum, AMD'nin son sürücüsü bu. Ben şu ana kadar bu sürücüyle hiç sorun yaşamadım, her insanda aynı olur mu bilmiyorum. AMD'de şuan için sürücü sorunları var fakat bu forum dahil bir çok yerde çözümleri var. Bunlar benim için sorun olmaz dersen kesinlikle 5600XT öneririm ben de. Pulse modeli her ne kadar ucuz fiyatlı olsa da 3000 liralık Gaming X modeli ile aynı frekans değerlerine sahip. Sapphire markasının ısınma gibi sorunları yoktur. Benim kartım 265W TDP değerine sahip olmasına rağmen maksimum 70 derece gördüm yük altında, oyunlarda 65'in üstüne çıkmıyor. Sapphire iyidir yani alabilirsiniz gönül rahatlığı ile.

@Vorplody Siyah ekran, stutter ve oyundan atma dışında bilinen herhangi bir sıkıntısı var mı? Son sürücüyle bunları düzeltmiş AMD çünkü. Özellikle 5600 XT'de sorun yaşayan görmedim çıkışından beri. 5700 serisi biraz sallantıyla geçti, sonunda çözüm buldular. Bu kadar geç olacağını tahmin etmezdim açıkçası, kadroda değişiklik vakti gelmiş gibi. Bu arada kart 225W TDP'ye sahip, oyunlarda bu kadar bile çekmeyecektir. 265W nereden geldi? :D

@Barisaltindas AMD'de şuan driver sorunları var. Konu uzun aslında ama kendi yaşadıklarıma göre anlatayım. 5700XT Nitro+ kullanıyorum, sistemimi yaklaşık 1 ay önce kurdum. İlk kurduğumda 20.1.2 sürücü kuruluydu, bazı oyunlardan atınca anladım sorun olduğunu eski sürücülerden biri olan 19.9.2 sürücüsüne geçtim. O sürücüde hiç bir sorun yaşamadım oyunlarda, sorun yaşayan çoğu insan da o sürücüye geçip sıkıntısız kullanıyor. Bir kaç gün önce 20.2.2 çıktı ben de 2-3 gündür bu sürücüyü kullanıyorum, AMD'nin son sürücüsü bu. Ben şu ana kadar bu sürücüyle hiç sorun yaşamadım, her insanda aynı olur mu bilmiyorum. AMD'de şuan için sürücü sorunları var fakat bu forum dahil bir çok yerde çözümleri var. Bunlar benim için sorun olmaz dersen kesinlikle 5600XT öneririm ben de. Pulse modeli her ne kadar ucuz fiyatlı olsa da 3000 liralık Gaming X modeli ile aynı frekans değerlerine sahip. Sapphire markasının ısınma gibi sorunları yoktur. Benim kartım 265W TDP değerine sahip olmasına rağmen maksimum 70 derece gördüm yük altında, oyunlarda 65'in üstüne çıkmıyor. Sapphire iyidir yani alabilirsiniz gönül rahatlığı ile.
Tesekkur ederim, ben 5600 XT alacağım ama.

@Vorplody Siyah ekran, stutter ve oyundan atma dışında bilinen herhangi bir sıkıntısı var mı? Son sürücüyle bunları düzeltmiş AMD çünkü. Özellikle 5600 XT'de sorun yaşayan görmedim çıkışından beri. 5700 serisi biraz sallantıyla geçti, sonunda çözüm buldular. Bu kadar geç olacağını tahmin etmezdim açıkçası, kadroda değişiklik vakti gelmiş gibi. Bu arada kart 225W TDP'ye sahip, oyunlarda bu kadar bile çekmeyecektir. 265W nereden geldi? :D
Benim kart da sözde stok 160W çekiyor ama +%50 açınca (8+6 pin gücü adına) 240W'a kadar çekebiliyor :)

@actanonverba OCCT ayrı tabii :D Oyunlarda 240W'a ulaşması imkansız. 5700 XT genelde 180-200W falan çekiyor.
Tabii doğru. Kartı zorlamak için güç sınırını açtığımda OCCT'den aldığım değer bu. Oyunlarda +%50 açsam bile işlemcim dandik olduğundan zaten ucu ucuna yetiyor yetmiyor duruma. Bu sebeple 120-150W civarı çekiyor benim kart.

Bu sorunların haricinde benim bildiğim bir de boştayken ekran kartı belleğinin tam frekansında çalışma sorunu var. Windows’ta gezinseniz bile kart tam frekansında çalışıyor, dolayısıyla ısınıyor. Bu sadece 144Hz monitörlerde oluyormuş. Ayrıca forumda bir kişi 20.2.2 kurmasına rağmen bu bellek frekansı sorununun devam ettiğini söylemişti. Bende böyle bir sorun hiç olmadı, şu anda da yok monitörüm 144Hz olmasına rağmen. Benim kartımın Boost frekansı 2010MHz ve 8+8 pin olmasından ötürü sanırım sitesinde 265W güç tüketimi olduğu yazıyor. Oyunlarda 240W’ın üzerine çıktığı oluyor. Game Clock 1905MHz yazıyor üstünde ama bazı oyunlarda 2000-2050MHz’in altına düşmüyor bazen, deli bir kart ben de anlam veremiyorum. Bunun bir de Special Edition’ı var ya, o bundan da manyak :D Forumda bir arkadaş kart frekansı 2000’in altına hiç düşmüyor, normal mi diye konu açmıştı. Benimki 1950’lere düşüyor en azından :D

471A9154-E36D-4C7B-9EA3-F41BE365D445.jpeg

Tesekkur ederim, ben 5600 XT alacağım ama.
Alın, kesinlikle memnun kalırsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı